Мобилно меню

Надя Хашими разказва какво е да си жена в Афганистан, в новия си роман "Къща без прозорци",

Свободата не е даденост, а ежедневна битка, надеждата не умира дори в най-тъмния затвор, напомня изкусната разказвачка
Надя Хашими разказва какво е да си жена в Афганистан, в новия си роман "Къща без прозорци",

Обичаната авторка на вълнуващите "Перлата, която се освободи от черупката си" и "Когато луната снизхожда" Надя Хашими се завръща с нова история, която тревожи, но и носи утеха. Изкусната разказвачка ни приканва зад стените на една "Къща без прозорци", за да ни разкрие тежестта на присъдата да си жена в свят на несправедливост и жестокости.

С поглед, отправен към най-съкровените кътчета на душата, и с усет към нюансите на всяко чувство, Надя Хашими проследява пътищата на Зеба и нейните сестри по съдба от Афганистан. Техните пътища се преплитат като фина бродерия, за да разкрият тежкия живот на цял един народ. И за да ни покажат, че всяка "Къща без прозорци" е мрачен затвор за човечността, но и място, където надеждата може да блести с пълна сила.

Когато Зеба е открита с окървавени ръце над трупа на съпруга си, всички обвинителни пръсти сочат към нея. Децата ѝ не вярват, че тя е способна на убийство, но Зеба е арестувана. Не ѝ остава нищо друго, освен да чака най-вероятната присъда – смърт.

Покосена от шока, самата тя не помни какво точно се е случило в онзи мрачен ден. Същевременно в затвора мистериозен ореол обгръща Зеба, след като другите затворнички разбират, че майка ѝ е магьосница, владееща силата джаду. И сякаш наистина само магия може да измъкне жената от предварително решената ѝ съдба…

В зловещия затвор тя се среща с Нафиса, Латифа и Межган – всяка от тях е нарушила някоя от обществените норми, които са оковали обществото им. А единственият им непростим грях е, че са копнеещи за свобода жени в свят, подчинен на остарели порядки и властта на мъжете. Между Зеба и нейните съкилийнички разцъфва неочаквано сестринство, което ще им помогне да съхранят силата на духа си.

Със забележително поетичен дух, но и със стряскащо жестока откровеност Хашими разкрива всички лица на един свят, в който светлината може да дойде само отвътре – от силата на собствения дух, от волята за човещина и от надеждата като най-голямото оръжие.

В "Къща без прозорци" свободата не е даденост, а ежедневна битка. Битка, която напомня, че да съхраниш себе си може да е дързък въпрос на живот и смърт. Но надежда винаги има.

2025 © Варна е

Актьорът Димитър Маринов представя две книги във Варна

Той е първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите, за филма с негово участие "Зелената книга", който спечели наградата за най-добър филм
Актьорът Димитър Маринов представя две книги във Варна

На 12 май (понеделник) 2025 г. от 18 часа Регионална библиотека "Пенчо Славейков" посреща актьора Димитър Маринов, който ще представи двете си книги "Към сцената" и "Към екрана". Пред варненската публика авторът ще сподели за своя професионален и житейски опит, защото, както пише в мотото на двете му книги:

"За да си добър актьор, трябва да станеш по-добър човек".

Срещата е част от националното турне на Димитър Маринов, в рамките на което той ще обиколи 21 града в страната. Събитието е инициирано от Дирекция "Образование и младежки дейности" към Община Варна и е с вход свободен.

Димитър Маринов е първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите, след като филмът с негово участие "Зелената книга" спечели наградата за най-добър филм през 2019 г. Негов първи учител по актьорско майсторство още в ученическите му години е Невена Коканова. Завършва НАТФИЗ в класа на проф. Крикор Азарян. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател в Америка по актьорско майсторство.

 

2025 © Варна е