Мобилно меню

За 11 път децата на България избират любимата си книга в конкурса "Бисерче вълшебно"

Целта на инициативата е да насърчи подрастващите да четат и да повиши грамотността им
За 11 път децата на България избират любимата си книга в конкурса "Бисерче вълшебно"

Започна гласуването в единадесетото издание на Националната награда "Бисерче вълшебно" – единствената българска награда, чието жури са децата.

Целта, която си поставя Фондация "Детски книги", организатор на инициативата, е да насърчи четенето и да повиши функционалната грамотност на подрастващите. За пръв път на гласуване ще бъдат подложени книги, оценени от два панела на жури и включени в кратък списък. Повече за изданието на конкурса тази година разкри Валентина Стоева, председател на Фондация "Детски книги".  

Всяка година получаваме голям брой номинации от издателствата, но в единадесетото издание отбелязахме необичаен ръст – цели 166 книги се включиха в надпреварата. Въвеждането на кратък списък с по-малко книги във всяка категория ще улесни децата да четат повече и да изберат своите фаворити по-лесно.

През 2023 г. децата на възраст от 3 до 16 години ще могат да отличат своите книжни бисерчета измежду 81 художествени и нехудожествени заглавия – най-добрите книги на българските издатели за 2022 г., включени в краткия списък. Заглавията са разпределени в 6 категории: "Буболечета" (художествени, 3-5 г.), "Откриватели" (художествени, 5-7 г.), "Изследователи" (художествени, 8-10 г.), "Мечтатели" (художествени, 11-13 г.), "Майстори" (художествени, 14-16 г.) и "Нещотърсачи" (нехудожествени, 3-16 г.).

Любопитно е, че тази година сред първоначално подадените номинации книгите от български автори са 61, а 21 от тях продължават в надпреварата за детския вот. "Отличник" в селекцията е поетесата и преводачка Мария Донева, която присъства в краткия списък с 4 преводни заглавия и 1 авторска книга. Юлия Спиридонова, наричана "българската Дж. К. Роулинг", също участва с 2 авторски и 1 преводна книги.

Формата за гласуване в сайта www.biserche.com ще е отворена от 11:00 ч. на 15 февруари 2023 г. до 23:59 ч. на 23 април 2023 г. Всеки гласувал участник ще получи по имейл грамота за почетно жури.

Единадесетото издание по традиция се провежда с подкрепата на Министерството на образованието и науката и с финансовата подкрепа на Столична община, в партньорство с: Българска библиотечно-информационна асоциация (ББИА), Фондация "Глобални библиотеки – България", Асоциация "Българска книга" и Асоциация "Родители".

2023 © Варна е

Млади таланти в творческото писане търси "Варна Лит"

Ще бъдат избрани 20 участници за сформиране на два класа, които заедно с лекторите ще работят по създаване на драматургични текстове, срокът за кандидатстване е до 2 февруари, а право за участие имат варненски гимназисти на възраст над 15 години
Млади таланти в творческото писане търси "Варна Лит"

Таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години ще търси СНЦ "Международен литературен фестивал "Варна Лит". Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект "Зелени приказки", започва нов проект, насочен към стимулиране и подкрепа на литературните изяви сред подрастващите. Той се нарича "Ателие за творческо писане" и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на "Варна Лит".

Лектори в него ще бъдат Захари Карабашлиев и Мария Касимова – Моасе. В екипа на проекта са също преподавателят по български език и литература Росица Димитрова и дългогодишният ръководител на Литературен клуб "Касталия" към ОДК-Варна Магдалена Маркова.

Учениците от 8 до 12 клас от община Варна, желаещи да участват, трябва до 02 февруари 2025 г. да попълнят и изпратят специалния онлайн формуляр за кандидатстване.  

Ще бъдат избрани 20 участници за сформиране на два класа от по десет души, които заедно с лекторите ще работят по създаване на драматургични текстове. Занятията ще се осъществяват в Социалната чайна във Варна по предварително уточнен график, а срещите с менторите ще бъдат присъствени и дистанционни в съботните дни в периода февруари – май 2025 година.

"Знаем, че има пишещи и талантливи ученици във Варна и искаме да сме част от сбъдването на техните мечти. Ако искате да се развивате в сферата на писането и драматургията – участвайте!", обръщат се организаторите към гимназистите във Варна.

Ателието за творческо писане ще бъде открито официално на 16 февруари 2025 г. със среща в Драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Варна. Курсът ще завърши с тържество и представяне на сцена на част от създадените творби в началото на месец юни в двора на Археологическия музей във Варна.

Участниците ще получат дипломи за проведеното обучение.

Текстовете, създадени в "Ателие за творческо писане" и кратки учебни видеа от работата с лекторите ще бъдат предоставени за безплатно ползване от ръководители на театрални школи и от училища, работещи по национална програма "Заедно в изкуствата и спорта".

2025 © Варна е