Мобилно меню

8-годишната Карина от Варна се бори за първо място в международния конкурс “Светът на таланта”

Даровитата чаровница вече работи върху своята първа композиторска тетрадка, заедно с музикалния си педагог Марина Рашева
8-годишната Карина от Варна се бори за първо място в международния конкурс “Светът на таланта”
720

Чаровната и талантлива 8-годишна варненка Карина Димитрова е един от претендентите за първото място в международния конкурс "Светът на таланта", резултатите от който се очаква да бъдат обявени в края на декември. Това съобщи за ВАРНА Е музикалният педагог на Карина - Марина Рашева. Двете вече работят усилено и върху първата композиторска тетрадка на даровитото момиче.

Карина Димитрова е родена в Лондон, но от тригодишна живее във Варна. Със своя музикален педагог Марина Рашева се запознава през февруари тази година, по идея на своята баба, която се среща с госпожа Рашева с молба да преподава уроци по пиано, солфеж, теория на музиката и композиране на нейната внучка.

“Бързо усвоява всеки един урок. Упорита и дисциплинирана е. За мен Кари е много талантливо, умно и креативно дете”, коментира Марина Рашева.  

8-годишната Карина Димитрова свири на пианото всеки ден по няколко часа и записва своите композиции в специална тетрадка. Музикалният педагог ѝ помага да нотира правилно своите музикални идеи. Скоро Кари ще има възможността да издаде своята първа композиторска тетрадка. Марина Рашева е толкова впечатлена от творчеството на Кари, че я представя на музикалното издателство с което работи. “В момента работим над няколко музикални пиески за пиано и върху тема с вариации”, разкрива Марина Рашева.

Кари е много щастлива и горда, че скоро ще види своята първа композиторска тетрадка в книжарниците и ще чуе други хора да свирят нейната музика. Тя благодари на госпожа Рашева за всичко, което е направила за нея. Надява се, че ще стане толкова добра пианистка и композитор, колкото своята учителка и ще продължи нейното дело да вдъхновява децата да се занимават с музика и да предават своите емоции на музикалните петолиния.

Близките на Карина вярват в таланта на момичето и подкрепят изцяло желанието му да се занимава с музика. В лицето на Марина Рашева те виждат идеалния учител за детето. “Тя е търпелива, внимателна, забавна и мотивираща. Учи Кари не само на техниката на пианото, но и на теорията на музиката, историята на музикалното изкуство, различните музикални стилове и жанрове. Тя също така развива креативността и въображението на Кари, като я насърчава да създава свои собствени музикални произведения. Дава ѝ различни задания - да напише песен за любимото си животно, да импровизира на дадена тема, да направи аранжимент на популярна мелодия и др. Кари обожава уроците си с госпожа Рашева. Тя се радва на всеки един от тях и с нетърпение очаква следващия”, разказват близките на детето.

Марина Рашева е опитен и талантлив педагог и композитор. Завършила е Консерваторията в Одеса и работи като учител по музика. Специализирала е в областта на музикалното образование за деца и има много успешни ученици.

2023 © Варна е / снимки: Личен архив

На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Изявата на 11 декември ще е първа по рода си в България
На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Във Варна ще е първият концерт с оркестър на Светлин Русев с тристагодишната цигулка Страдивариус, която Българската държава му връчи в края на октомври. На специална церемония на 31 октомври министърът на културата Найден Тодоров повери на виртуозния цигулар инструмента – реликва, създаден преди три века, на който доскоро свиреше Минчо Минчев.

Концертът ще е на 11 декември от 19 часа, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.

Необикновената история на цигулката започва през 1716 г., когато е изработена от Антонио Страдивари, но е известна и с името "Барон Витгенщайн", защото дълги години е собственост на легендарната фамилия, втора по богатство след Ротшилд. С идването си на власт Хитлер започва системно да ограбва културни артефакти и произведения на изкуството. За да спаси цигулката от нацистите, Паул Витгенщайн тайно я изнася от дома си във Виена и я пренася нелегално в Швейцария през 1938 г. След време тя попада в Лондон, после в Ню Йорк. На нея свири концертмайсторът на Нюйоркската филхармония Джон Кориляно старши.

През 1977 г. Българската държава купува инструмента специално за Минчо Минчев.

От ноември тази година на цигулката свири Светлин Русев, а във Варна, на първия си за България концерт с оркестър с безценния инструмент, той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 1 (ла минор) на Дмитрий Шостакович. Варненският оркестър ще бъде дирижиран от маестро Григор Паликаров. Концертът е част от цикъла "Петите симфонии" и в неговата програма ще прозвучи Пета симфония на Сергей Прокофиев.

2024 © Варна е