Мобилно меню

Два концерта с участието на Людмил Ангелов ще зарадват ценителите във Варна през декември

Публиката може да се наслади на изпълненията на виртуозния пианист на 1 и 10 декември
Два концерта с участието на Людмил Ангелов ще зарадват ценителите във Варна през декември
543

Два концерта с участието на виртуозния пианист и любимец на варненската публика - Людмил Ангелов, ще зарадват ценителите в морската столица в началото на декември

Първият от тях е в рамките на Коледния музикален фестивал на Държавна опера Варна 2023 и ще се състои на 1 декември, от 19 часа на сцената на варненската опера. На диригентския пулт в този вълнуващ симфоничен концерт, ще застане Павел Балев, а Людмил Ангелов ще бъде солист на две творби с вариации върху произведения на Паганини – Рахманинов и Лютославски. Рапсодията върху тема от Паганини, оп. 43 на Сергей Рахманинов включва 24 свободни вариации, които преливат музикално една в друга. „Вариации по тема от Паганини“ е сред най-известните творби на Витолд Лютославски, която запазвайки изначалната тоналност, украсява диатониката на Паганини с хроматизми, дисонанси и битонални тризвучия.

Публиката ще се наслади и на композираната като италианска увертюра Симфония № 32 на Моцарт, която се състои от три части без паузи между тях: алегро спиритозо, анданте и темпо примо. Концертната програма завършва с Камий Сен-Санс и неговия Реквием, със солисти Линка Стоянова, Бойка Василева, Валерий Георгиев и Евгений Станимиров. В проявата ще вземат участие също оркестърът на Държавна опера Варна с концертмайстор Анна Фурнаджиева и хорът на оперния театър с диригент Надежда Маккюн.

На 10 декември, от 19 часа, на сцената на Държавна опера Варна ще се проведе вторият концерт от цикъла "Людмил Ангелов и приятели". След първия концерт „Людмил Ангелов и приятели“, в който през октомври публиката във Варна аплодира с възторг Мари-Клод Шапюи от Швейцария и Александрина Пендачанска, съвместните прояви на виртуозния пианист продължават през декември с турския лиричен тенор Бюлент Бездюз. Концертът в Държавна опера Варна ще обхване периода от Романтизма до Веризма с творби на Белини, Шопен, Верди, Лист, Чайковски, Пучини, също произведения на съвременния турски композитор Ахмед Аднан Сайгюн и италиански народни песни.

Постоянен солист на Държавната опера в Мерсин, Бюлент Бездюз има редица международни изяви, сред които „Фалстаф“ с Лондонския симфоничен оркестър под диригентството на сър Колин Дейвис - записът печели награда „Грами“; „Ермиона“ от Росини под диригентството на Дейвид Пари с Opera Rara - записът носи на солистите награда „Грамофон“. Бюлент Бездюз пее в престижни оперни театри като Истанбулската опера, Teatro Massimo в Палермо, Teatro Colon в Буенос Айрес, Операта в Марсилия, Операта в Монпелие, De Vlaamse Opera в Белгия, Канадската опера в Торонто и други.

„Познанството ми с Людмил Ангелов, което бързо премина в приятелство, започна, когато синът ми Догач завърши пиано при Цветелина Тунтева в Турция и след това стана студент на Людмил Ангелов в Нов български университет. Маестро Ангелов е не само изключителен солист и отличен учител, но и добър приятел и истински ролеви модел, както и безкрайно скромен човек. Както сигурно знаете, той произхожда от много музикално семейство, баща му е световно признат диригент, а сестра му е оперна певица, с която съм имал честта и удоволствието да пея в Болшой театър. Вярвам, че този бекграунд е това, което прави маестро Ангелов не само велик пианист, но и пианист, чийто подход към вокалистите е точно какъвто е нужен на един певец, когато пее в акомпанимент на пиано. Той знае точно как да поддържа баланса между двата инструмента – пианото и гласа. Людмил буквално диша заедно с певеца и това е изключителна рядкост, за мен е привилегия да деля сцената с него“, споделя Бюлент Бездюз. 

На въпроса намира ли разлика в реакциите на турската и българската публика, певецът отговаря: „Когато идвам в България, не забелязвам особени културни различия, освен езика. Хората са топли и приятелски настроени, нищо чудно, че синът ми вече говори чудесен български. България има сериозни традиции в класическата музика, затова не е изненадващо, че тук са родени редица световноизвестни оперни изпълнители. През последния век (тази година празнуваме 100-годишнината на Републиката) в Турция бяха открити шест национални и един частен оперен театър, създадоха се симфонични оркестри във всички големи градове, значителен брой частно финансирани оркестри, както и консерватории, които трябва да полагат основите на класическата музика.“

Бюлент Бездюз определя себе си като човек, благословен с много приятели, заради музиката, която преодолява всякакви предрасъдъци.  

Роден във Варна, Людмил Ангелов завършва Държавната музикална академия “Панчо Владигеров” при изключителния педагог Константин Станкович. Носител е на награди от международните конкурси “Фр. Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). Популярен на петте континента, Людмил Ангелов е концертирал с реномирани оркестри, под палката на световноизвестни диригенти. Свирил е в престижни зали като Берлинската филхармония, “Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, “Концертгебау” в Амстердам, “Плейел” и “Гаво” в Париж, ”Линкълн Център” в Ню-Йорк, “Ла Скала“ в Милано, “Херкулес” в Мюнхен, BOZAR в Брюксел, KKL в Люцерн, Операта в Монте-Карло, Цюрихската опера, Националната филхармония и Националната опера във Варшава, “Аудиторио Насионал” в Мадрид, залата на Московската консерватория, KBS в Сеул и много други. 

Записвал е за фирмите RСА, Gega new, Pentatone, Danacord, Non Profit Music, Toccata Classics, Hyperion, Vela Records, ARIA Classics и Virginia Records. Негов диск с произведения от Шопен е удостоен от Националния Шопенов институт във Варшава с “Grand Prix du Disque Chopin”. През 2016 британската фирма Hyperion издава звукозаписната премиера на Концерт за пиано и оркестър, оп. 3 от Мориц Мошковски, записан от пианиста с Оркестъра на ВВС в Глазгоу.

Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, Людмил Ангелов е изпълнявал многократно Интеграла с клавирното творчество на този композитор и е чест гост на най-известните Шопенови фестивали, включително фестивала „Шопен и неговата Европа“ във Варшава. 

Людмил Ангелов е носител на наградата „Аполон Токсофорос“ и е член-кореспондент на Кралската Академия на изящните изкуства в Толедо. През 2011 е награден от Министерството на културата на Полша с медал “Глориа Артис“ за заслуги в популяризирането на полската музика по света, а през 2015 е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност. Преподава като почетен професор в Нов български университет, където ежегодно води майсторски клас. Канен е в  журита на редица международни конкурси, между които „Фр. Шопен“ във Варшава през 2010,  2015 и 2021 г. През 2022 е удостоен със званието Почетен гражданин на София и става носител на най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век – огърлие“.

2023 © Варна е

С мащабна оперна гала стартира Опера в Летния театър 2025

Четири мегазвезди на световната оперна сцена ще гостуват във Варна през това лято
С мащабна оперна гала стартира Опера в Летния театър 2025

От 14 юни до 27 август ще се проведе шестнадесетото издание на Опера в Летния театър Варна 2025 – най-очакваният морски музикален фестивал, който надгражда изживяването за публиката с всяка година и превръща Варна във все по-желана дестинация за културен туризъм.

Четири мегазвезди на световната оперна сцена гостуват във Варна през това лято. За първи път в морския град, на специални оперни гала концерти, ще пеят Диана Дамрау (24 юли) и Анна Пироци (14 юли).

И тази година Соня Йончева ще участва в два спектакъла – "Тоска" (5 август, диригент Найден Тодоров) и "Дама Пика" (9 август, диригент Григор Паликаров). Със звездното участие на Красимира Стоянова е първата в историята на Варненския оперен театър постановка на "Русалка" от Дворжак (20 август, дир. Павел Балев).

На 14 юни Опера в Летния театър стартира с мащабна оперна гала и репертоар от Росини, Доницети, Белини и Верди, в режисура на Сребрина Соколова. Диригент е Кръстин Настев, който представя вълнуващата програма за откриването на сезона:

Подзаглавието "Най-хубавото от италианската оперна музика" прекрасно определя характера на оперната гала, с която ще бъде открит фестивалът. Програмата на концерта е съставена от най-популярните арии, дуети и ансамбли от майсторите на италианското белканто Росини, Белини и Доницети в първата част и най-красивото от Верди във втората част.

"Публиката ще се наслади на букет любими мелодии от "Севилският бръснар", "Пуритани", "Лучия ди Ламермур", а в края на първата част ще чуе прочутата "Una furtiva Lagrima" от "Любовен еликсир" – една от най-красивите тенорови арии в оперното изкуство в изпълнение на гостуващия солист Самюъл Робъртсън, участвал през февруари във варненската постановка на "Дон Паскуале", коментират организаторите.

"Втората част от концерта ще ни въведе в света на големия италиански композитор Джузепе Верди, чиято музика ни вълнува вече над 200 години. За първи път на сцената на Летния театър във Варна ще се представи мецосопраното Мария Радоева – солист на Пловдивската опера, ученичка на Райна Кабаиванска. Редом до гостуващите солисти, най-вълнуващите мелодии от "Дон Карлос", "Бал с маски" и "Аида" ще изпълнят нашите великолепни певци Линка Стоянова, Илина Михайлова, Александрина Михайлова, Валерий Георгиев, Пламен Димитров, Деян Вачков, Рейналдо Дроз, в съпровод на хора и оркестъра на Варненската опера. Всички очакваме с нетърпение оперната гала и целия прекрасен летен сезон", допълват от фестивала.

Билетите за всички спектакли от Опера в Летния театър Варна 2025 са в продажба на касите на Варненска опера и Летен театър, във ФКЦ, grabo.bg и eventim.bg.

2025 © Варна е