Мобилно меню

Елегантен камерен концерт ще поднесат във Варна Александрина Пендачанска, Мари-Клод Шапюи и Людмил Ангелов

Бутиковата изява с репертоар от творби на Шуберт, Бизе, Масне, Сен-Санс, Офенбах и др. ще е на 26 октомври в залата на Градската художествена галерия във Варна
Елегантен камерен концерт ще поднесат във Варна Александрина Пендачанска, Мари-Клод Шапюи и Людмил Ангелов

Блестящи гласове и виртуозно пиано ще слуша варненската публика на 26 октомври от 19 часа в залата на Градската художествена галерия във Варна. В камерния концерт ще вземат участие звездното сопрано Александрина Пендачанска и мецосопраното Мари-Клод Шапюи от Швейцария, в съпровод на брилянтния пианист Людмил Ангелов. Тримата световни изпълнители ще поднесат на публиката елегантен репертоар с творби на Шуберт, Бизе, Масне, Сен-Санс, Офенбах и други.

Специалното участие на Александрина Пендачанска превръща Камерния концерт в музикално събитие, което не бива да се пропуска. В репертоара на световноизвестното българско сопрано има над 60 роли. Певицата триумфира в Берлинската държавна опера, Брюкселската опера „Ла Моне“, Виенската държавна опера, в Торонто, Хамбург, Санта Фе, Токио и други престижни сцени, под ръководството на диригенти като Шарл Дютоа, Карло Рици, Даниел Орен, Рене Якобс, Адам Фишер и др. За Варна е чест, че Александрина Пендачанска дебютира в ролята на Лейди Макбет в „Макбет“ от Верди във фестивала на Държавна опера Варна Опера в Летния театър 2020.

Швейцарското мецосопрано Мари-Клод Шапюи притежава богат репертоар, владее голямо разнообразие от музикални стилове, вариращи от Монтеверди до съвременни творби, а широкият  диапазон на гласа ѝ позволява да интерпретира майсторски много роли. Два пъти е номинирана за наградите „Грами“ и има пристрастие към бароковите опери и сакралната музика. Александрина Пендачанска и Мари-Клод Шапюи, които са споделяли сцената и преди, ще пеят соло и в дует, със съпровод на Людмил Ангелов.

Роден във Варна, Людмил Ангелов е един от най-добрите интерпретатори на Шопен в света, основател и организатор на международни музикални фестивали, бил е и артистичен директор на ММФ „Варненско лято“. Носител на множеството награди от международни конкурси, рецитали и камерни концерти, той е свирил с реномирани оркестри под палката на световни диригенти. Концертирал е в престижни зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн“ и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау“ в Амстердам, „Плейел“ и „Гаво“ в Париж, Линкълн център в Ню Йорк, Ла Скала в Милано. Записвал е за Hyperion, Vela Records, ARIA Classics и Virginia Records. Негов диск с произведения от Шопен е удостоен от Националния Шопенов институт във Варшава с „Grand Prix du Disque Chopin”. През 2011 г. от Министерството на културата на Полша му е връчен медал „Глориа артис“ за заслуги в популяризирането на полската музика по света, а през 2015 г. получава Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност. Жури е на международни конкурси и почетен професор в Нов български университет.

2023 © Варна е

На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Изявата на 11 декември ще е първа по рода си в България
На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Във Варна ще е първият концерт с оркестър на Светлин Русев с тристагодишната цигулка Страдивариус, която Българската държава му връчи в края на октомври. На специална церемония на 31 октомври министърът на културата Найден Тодоров повери на виртуозния цигулар инструмента – реликва, създаден преди три века, на който доскоро свиреше Минчо Минчев.

Концертът ще е на 11 декември от 19 часа, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.

Необикновената история на цигулката започва през 1716 г., когато е изработена от Антонио Страдивари, но е известна и с името "Барон Витгенщайн", защото дълги години е собственост на легендарната фамилия, втора по богатство след Ротшилд. С идването си на власт Хитлер започва системно да ограбва културни артефакти и произведения на изкуството. За да спаси цигулката от нацистите, Паул Витгенщайн тайно я изнася от дома си във Виена и я пренася нелегално в Швейцария през 1938 г. След време тя попада в Лондон, после в Ню Йорк. На нея свири концертмайсторът на Нюйоркската филхармония Джон Кориляно старши.

През 1977 г. Българската държава купува инструмента специално за Минчо Минчев.

От ноември тази година на цигулката свири Светлин Русев, а във Варна, на първия си за България концерт с оркестър с безценния инструмент, той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 1 (ла минор) на Дмитрий Шостакович. Варненският оркестър ще бъде дирижиран от маестро Григор Паликаров. Концертът е част от цикъла "Петите симфонии" и в неговата програма ще прозвучи Пета симфония на Сергей Прокофиев.

2024 © Варна е