Мобилно меню

Финални акценти в програмата на МТФ Варненско лято

Грандиозен завършек на 32-рото издание на фестивала ще постави спектакълът "Чаплин пианисимо", с участието на сина на Чарли Чаплин - Юджийн
Финални акценти в програмата на МТФ Варненско лято

На две последни събития в програмата на тазгодишното 32-ро издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" ще се насладят ценителите в морската столица на 14 и 15 юни.

На 14 юни от 19 часа, в Радио Варна своя рецитал на пиано, озаглавен "Шопен, живот в изгнание", ще изнесе Силвен Моризе. Събитието е част от програмата Интермецо, в която образно си подават ръка Международният театрален и Международният музикален фестивал, които носят името "Варненско лято".

В рецитала е представен парижкият период на Фредерик Шопен, белязан от принудителното му изселване от Полша, което подчертава плодотворната му работа през тези години на промени. Докато Шопен намира убежище в Париж, далеч от родната си земя, той композира някои от най-емблематичните си произведения, изразяващи както неговия музикален гений, така и дълбокото му чувство на загуба и носталгия.

Рециталът започва с Балада оп. 23 в сол минор, първата от неговите балади – форма, която Шопен усъвършенства, за да трансформира музикалния разказ. Композирано след пристигането му в Париж, това завладяващо произведение съчетава драматичен лиризъм и технически иновации, отразявайки мъката и надеждата на творец в изгнание.

Чрез завладяващи валсове и интроспективни ноктюрни Шопен улавя същността на романтичния дух на епохата, като същевременно влива в композициите си меланхолични нотки, специфични за опита му като изгнаник. Вечерта включва и мазурки, които прославят неговото полско наследство и полонези, които резонират с духа на съпротива и национална гордост.

Това емоционално представяне на репертоара на Шопен дава представа за борбата му да запази своята артистична идентичност далеч от дома. Това е празник на устойчивостта и красотата, родени от сърцето на един от най-великите композитори за пиано на всички времена.

Роденият през 1982 година Силвен Моризе започва да свири на пиано на 9-годишна възраст в Безансон, където по-късно в консерваторията получава първите си награди по пиано, акомпанимент и камерна музика. През 2003 г. постъпва в Парижката висша музикална консерватория, като същевременно учи и във Висшето училище по звукозапис. От 2009 г. работи основно като оркестрант за кино и симфонична музика. Автор е на саундтрака на редица филми. Редовно изнася и концерти.

На 15 юни от 19:30 часа ще бъде поставен грандиозен завършек на 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" със спектакъла "Чаплин пианисимо". В него участие ще вземе синът на Чарли Чаплин - Юджийн, който е и внук на американския драматург Юджийн О’Нийл. В спектакъла се представя животът на Чарли Чаплин, чрез неговата филмова музика.  

"Модерни времена", "Великият диктатор", "Хлапето", "Треска за злато", "Светлините на рампата", "Циркът"… Легендарните филми на Чарли Чаплин, превърнали се в епоха в киното, не биха били така въздействащи без музиката, която ги съпровожда. А тя е композирана от самия Чаплин! За оригиналната си музика към филма "Светлините на рампата" той дори получава награда "Оскар".

От сцената Юджийн Чаплин въвежда зрителите в историята на музикалните композиции, разказва лични спомени и анекдоти, свързани с кинематографичното наследство на баща си, и откроява значението на музиката в неговите филми. За да се потопим в тяхната атмосфера, под звуците на двата рояла се прожектират знакови сцени от филмите и живота на една от най-забележителните личности в киното на ХХ век.

За да отдадат почит на големия кино творец, Жан-Паскал Бентюс и Силвен Моризе създават концерт с най-известните филмови композиции на Чаплин под формата на сюити за два рояла. В света на киното двамата музиканти са познати като едни от най-добрите оркестратори и автори на аранжименти. Когато свирят, публиката има усещането, че слуша цял оркестър.

"Чаплин пианисимо" е на английски език и при представянето си във Фестивалния и конгресен център във Варна ще бъде придружен със субтитри на български език. В края на спектакъла зрителите са поканени на среща-разговор с тримата изпълнители.

2024 © Варна е / снимки: Viafest

Оперна звезда идва от Арена ди Верона във Варна

Анна Пироци ще гостува за първи път на варненска сцена на 14 юли
Оперна звезда идва от Арена ди Верона във Варна

Оперната звезда Анна Пироци ще пее за първи път на варненска сцена на 14 юли. Тя ще участва в специална Verismo оперна гала, част от програмата на фестивала Опера в Летния театър – Варна 2025. Концертът е под патронажа на италианския посланик в България Марчело Апичела.

Сопраното е носител на 55-ата награда "Джакомо Пучини" заради ролите си в най-престижните световни театри. През 2025/26 г. нейната Турандот ще завладее Миланската Скала, Метрополитън опера, Берлинската опера и Ковънт Гардън. Месец преди концерта си във Варна, на 13 юни тази година, тя изпълни коронната си роля на Абигайл на откриването на 102-ия сезон на оперния фестивал в Арена ди Верона. Престижната медия Operawire нареди Пироци сред 11-те най-добри оперни изпълнители в света за 2024 г.

Първоначално насочена към поп музиката, в консерваторията Пироци разбира, че има дадености за класическо пеене и от първо слушане се влюбва в ариите на Мария Калас. Оперната ѝ кариера след това се развива стремително. Малко след дебюта ѝ през 2012 г. в Teatro Regio в Торино в ролята на Амелия от "Бал с маски" тя започва да се изявява на най-големите световни сцени: Ковънт Гардън, Метрополитън опера, Ла Скала в Милано, Парижката опера, Виенската държавна опера, Арена ди Верона, Театър "Реал" Мадрид, Операта на Сан Франциско, Gran Teatre del Liceu в Барселона, Баварската държавна опера. 

Родената в Неапол певица бързо се утвърждава като един от най-известните сопрани на нашето време. Името ѝ се превръща в еталон за драматични сопранови роли с колоратура, а превъплъщенията ѝ в Абигайл от "Набуко" и Лейди Макбет от "Макбет" на Верди я изстрелват във висшата лига на световното оперно пеене. 

"Абигайл играе ключова роля в кариерата ми, тя ми отвори много врати и направи името ми значимо в оперния свят. Когато маестро Рикардо Мути ме покани да я изпълня в Залцбург, вече я знаех до съвършенство. Усещам Верди с гласните си струни, чувствам се спокойна с неговата музика", казва певицата в свое интервю. 

За ролята ѝ на Лейди Макбет в Ковънт Гардън през 2021 г. английският музикален критик Дейвид Карлин пише: "Пироци беше изумителна от началото до края. Прикова публиката с "Vieni t’affretta!" и я изпя с невероятна мощ, искрящ поглед и красноречив език на тялото, като жена с мисия. Сопрановият ѝ глас се извисяваше като природна сила, а пианисимите ѝ бяха също толкова омагьосващи."

Многобройните успехи на Анна Пироци включват ролята на Мадалена в "Андре Шение" в Операта на Сан Франциско; главната роля в "Турандот", която тя изпълнява за първи път в Израел под диригентството на Зубин Мета; Лукреция Контарини в "Двамата Фоскари" в Ла Скала; Аида в Арена ди Верона и Театър "Реал" в Мадрид; Амелия от "Бал с маски" в Парма, Торино, в Gran Teatre del Liceu в Барселона, в Palau de les arts във Валенсия и много други. 

В първото гостуване на Анна Пироци във Варна на 14 юли ще звучат емблематичните за певицата арии на Абигайл и Лейди Макбет.

Публиката ще я чуе и с арии и дуети от "Тоска" "Вилиси", "Мадам Бътерфлай", "Манон Леско" от Пучини. В програмата са и откъси от "Селска чест" на Маскани, "Андре Шение" на Джордано, "Адриана Лекуврьор" на Чилеа. На Анна Пироци ще партнира италианският тенор Винченцо Костанцо, а оркестъра на Държавна опера Варна на Verismo оперната гала ще дирижира маестро Якопо Сипари ди Пескасероли. Режисурата е на Сребрина Соколова.

2025 © Варна е