Мобилно меню

Христо Стоичков пропя!

Видеото на "Любов поне" бе представено на 14 февруари
Христо Стоичков пропя!
598

Дебютна песен с участието на Христо Стоичков бе представена навръх рождения ден на най-великия ни футболист - 8 февруари. В "Любов поне" Христо Стоичков пее редом с любимата си изпълнителка Тони Димитрова, както и братя Аргирови. Видеото на енигматичното парче беше представено в деня на любовта - 14 февруари. За по-малко от 24 часа клипът на песента натрупа повече от 20 хиляди гледания.

Песента е вдъхновена от любовта и успеха в живота, като подчертава, че пътят към него е постлан с трудности и непрестанна борба.

Автор на текста е Иван Тенев, а музиката е на Благовест Аргиров. Аранжиментът е на Ангел Дюлгеров.  

Самият Христо Стоичков споделя, че любовта винаги е била движеща сила в неговия живот - любовта към родината, любовта към семейството и близките му хора, любовта към футбола. Признава, че любимият му филм е "Всичко е любов", а негов кумир в живота е вече покойния актьор Иван Иванов, който изпълнява ролята на Радо. Най-великият ни футболист не крие, че в автомобила му винаги звучи песента "Моя страна, моя България", а братя Аргирови се надяват песента с участието на Христо Стоичков - "Любов поне", да достигне до сърцата на всички българи.

2024 © Варна е

На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Изявата на 11 декември ще е първа по рода си в България
На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Във Варна ще е първият концерт с оркестър на Светлин Русев с тристагодишната цигулка Страдивариус, която Българската държава му връчи в края на октомври. На специална церемония на 31 октомври министърът на културата Найден Тодоров повери на виртуозния цигулар инструмента – реликва, създаден преди три века, на който доскоро свиреше Минчо Минчев.

Концертът ще е на 11 декември от 19 часа, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.

Необикновената история на цигулката започва през 1716 г., когато е изработена от Антонио Страдивари, но е известна и с името "Барон Витгенщайн", защото дълги години е собственост на легендарната фамилия, втора по богатство след Ротшилд. С идването си на власт Хитлер започва системно да ограбва културни артефакти и произведения на изкуството. За да спаси цигулката от нацистите, Паул Витгенщайн тайно я изнася от дома си във Виена и я пренася нелегално в Швейцария през 1938 г. След време тя попада в Лондон, после в Ню Йорк. На нея свири концертмайсторът на Нюйоркската филхармония Джон Кориляно старши.

През 1977 г. Българската държава купува инструмента специално за Минчо Минчев.

От ноември тази година на цигулката свири Светлин Русев, а във Варна, на първия си за България концерт с оркестър с безценния инструмент, той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 1 (ла минор) на Дмитрий Шостакович. Варненският оркестър ще бъде дирижиран от маестро Григор Паликаров. Концертът е част от цикъла "Петите симфонии" и в неговата програма ще прозвучи Пета симфония на Сергей Прокофиев.

2024 © Варна е