Мобилно меню

Историческа премиера на операта "Самсон и Далила" на сцената на Летния театър във Варна

Представлението ще е на 23 юли, от 21 часа
Историческа премиера на операта "Самсон и Далила" на сцената на Летния театър във Варна

За първи път варненската публика ще има възможност да се наслади на операта "Самсон и Далила" на Камий Сен-Санс. Тя е част от програмата на XV издание на фестивала Опера в Летния театър. Премиерата на 23 юли, с диригент-постановчик Григор Паликаров, е съвместен проект с Националната опера и балет на Албания, постановка Пол-Емил Форни, режисьор на адаптацията Ада Гура.

Една от трите най-известни френскоезични опери, "Самсон и Далила" е написана в последната четвърт на XIX век от композитора Камий Сен-Санс и либретиста Фердинад Льометр. Творбата разказва прочутата библейска история за Самсон – смелия предводител на евреите срещу филистимците, съблазнен от красотата на Далила – жрицата на бог Дагон.

В сюжета има сила, страст и предателство, а сценичният драматизъм и музиката оставят зрителите притихнали и максимално впечатлени след всяко действие.

Музиката на операта е изключително богата, с изобилие от въздействащи мелодии, а характерите на персонажите са изградени със силен психологизъм. Арията на Далила "Mon coeur s’ouvre à ta voix" е сред най-красивите в световния репертоар за мецосопрано. Емблематичен откъс е и "Вакханалията" от трето действие, изобразяваща съблазняването на Самсон от Далила, характерна с ориенталски мотиви, често изпълнявана и като самостоятелна концертна пиеса.

Режисьорката Ада Гура определя "Самсон и Далила" като монументална творба, в която

"...режисурата е повече концептуална, отколкото класическа и за публиката ще е лесно да припознае себе си и епохата, в която ние живеем, сравнявайки се с историята от древността".

Прекрасни певци влизат в ролите на героя и изкусителката. Като Далила публиката във Варна ще се наслади на изпълнението на мецосопраното Викена Каменица – водещ солист на Албанската национална опера. В образа на Самсон ще се превъплъти италианецът Дарио ди Виетри – тенор с многобройни изяви в Арена ди Верона, Римската опера, Театър "Сан Карло" в Неапол, оперните театри в Бари, Регио ди Парма, Салерно, Катания, фестивалът Пучини в Торе дел Лаго, Опера де Овиедо, Гръцката национална опера и др. Заедно с тях на сцената ще излязат варненските солисти Свилен Николов, Гео Чобанов, Евгений Станимиров, както и хорът и балетът на Варненската опера.

Диригент: Григор Паликаров; Режисьор: Пол-Емил Форни; Адаптация: Ада Гура; Копродукция с: Национална опера и балет на Албания, с финансовата подкрепа на Фонд "Култура" при Община Варна

В главните роли: ДАЛИЛА - Викена Каменица, Албания; САМСОН - Дарио ди Виетри, Италия; ВЪРХОВЕН ЖРЕЦ НА ДАГОН - Свилен Николов; АБИМЕЛЕХ - Гео Чобанов; СТАРИЯТ ЮДЕЙ - Евгений Станимиров; Оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна

2024 © Варна е / снимки: Държавна опера Варна

На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Изявата на 11 декември ще е първа по рода си в България
На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Във Варна ще е първият концерт с оркестър на Светлин Русев с тристагодишната цигулка Страдивариус, която Българската държава му връчи в края на октомври. На специална церемония на 31 октомври министърът на културата Найден Тодоров повери на виртуозния цигулар инструмента – реликва, създаден преди три века, на който доскоро свиреше Минчо Минчев.

Концертът ще е на 11 декември от 19 часа, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.

Необикновената история на цигулката започва през 1716 г., когато е изработена от Антонио Страдивари, но е известна и с името "Барон Витгенщайн", защото дълги години е собственост на легендарната фамилия, втора по богатство след Ротшилд. С идването си на власт Хитлер започва системно да ограбва културни артефакти и произведения на изкуството. За да спаси цигулката от нацистите, Паул Витгенщайн тайно я изнася от дома си във Виена и я пренася нелегално в Швейцария през 1938 г. След време тя попада в Лондон, после в Ню Йорк. На нея свири концертмайсторът на Нюйоркската филхармония Джон Кориляно старши.

През 1977 г. Българската държава купува инструмента специално за Минчо Минчев.

От ноември тази година на цигулката свири Светлин Русев, а във Варна, на първия си за България концерт с оркестър с безценния инструмент, той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 1 (ла минор) на Дмитрий Шостакович. Варненският оркестър ще бъде дирижиран от маестро Григор Паликаров. Концертът е част от цикъла "Петите симфонии" и в неговата програма ще прозвучи Пета симфония на Сергей Прокофиев.

2024 © Варна е