Мобилно меню

Представят 8 премиерни заглавия по време на Опера в Летния театър

15-ото издание на фестивала започва на 15 юни с гала концерт под диригентската палка на маестро Григор Паликаров и със специалното участие на оперната прима Александрина Пендачанска
Представят 8 премиерни заглавия по време на Опера в Летния театър

В годината, когато светът чества Пучини, Държавна опера Варна поставя заглавията на великия композитор във фокуса на XV издание на Опера в Летния театър 2024. Фестивалът, част от 77-ия творчески сезон на Варненската опера, ще предложи на публиката 20 спектакъла, сред които и 8 премиерни заглавия. И през този сезон отправна точка са тематичното и жанрово многообразие, както и амбицията варненската публика и гостите на града да се срещат със звезди от световна величина в спектакли на най-високо ниво. 

Опера в Летния театър започва на 15 юни с традиционния гала концерт, този път посветен на творчеството на Джакомо Пучини и Рихард Щраус по случай годишнините на композиторите, със специалното участие на оперната прима Александрина Пендачанска, под диригентската палка на маестро Григор Паликаров

Грандиозната балетна премиера на сезона – „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ (19 юни 2024 г.) е необикновен спектакъл, който се поставя за първи път в България. Хореографската възстановка на Сергей Бобров съживява забравения за почти два века балет на Цезар Пуни и Жул Перо и събира на сцената 60 балетисти, като разказва историята за любовта между художник и разбойничка не само с красив танц, а и със специален език на жестовете. Голямата изненада за зрителите е тройният финал на балета.

Обединени от мотива „100 години Пучини“, в лятната програма присъстват най-вълнуващите творби на гения. Продължава творческата колаборация на Варненската опера с Националната опера и балет на Албания в съвместна реализация на Триптиха от едноактни опери на Пучини – постановка на Пучиниевия фестивал Торе дел Лаго (26 юни), както и на „Самсон и Далила“ на Камий Сен-Санс (23.07) и „Бохеми“ с участието на световноизвестното ни сопрано Красимира Стоянова (6 юли).

 В две Пучиниеви роли изключителната Соня Йончева ще се срещне с публиката през август като Мими от „Бохеми“ (6 август) и Чо-Чо Сан от „Мадам Бътерфлай“ (10 август). На оперните диви ще партнират тенорите Антонио Гандиа и Рикардо Маси.

На голяма сцена прави премиерата си за България хитовият мюзикъл „Дух“ (17 юли, 28 август), създаден по едноименния холивудски филм. Историята за любовта, която побеждава смъртта, е разказана в много интересна сценична визия, от отлични певци, с неповторимото присъствие на Милица Гладнишка.

В кросоувър концертите на Опера в Летния театър ще оживее музиката от най-добрите холивудски филми (28 юни), а песните на рок легендите Pink Floyd (22 август) и Queen (27 август) ще звучат в съпровод на симфоничен оркестър, дирижирани от Роберто Молинели. Хореографът Сабрина Боско ще пренесе зрителите отвъд океана с премиерния балетен спектакъл „Нощ в Ню Йорк“ (17август).

В афиша са и любимите „Българи от старо време“ на Ники Априлов (13 август) и „Летящият холандец“ на Вера Немирова (11 юли). 

Заключителната оперна гала на 30 август с диригент Диан Чобанов е с участието на солистката на Виенската опера Светлина Стоянова – най-младата българска световна звезда ще се представи за първи път във Варна.

2024 © Варна е / снимки: Държавна опера - Варна

На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Изявата на 11 декември ще е първа по рода си в България
На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Във Варна ще е първият концерт с оркестър на Светлин Русев с тристагодишната цигулка Страдивариус, която Българската държава му връчи в края на октомври. На специална церемония на 31 октомври министърът на културата Найден Тодоров повери на виртуозния цигулар инструмента – реликва, създаден преди три века, на който доскоро свиреше Минчо Минчев.

Концертът ще е на 11 декември от 19 часа, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.

Необикновената история на цигулката започва през 1716 г., когато е изработена от Антонио Страдивари, но е известна и с името "Барон Витгенщайн", защото дълги години е собственост на легендарната фамилия, втора по богатство след Ротшилд. С идването си на власт Хитлер започва системно да ограбва културни артефакти и произведения на изкуството. За да спаси цигулката от нацистите, Паул Витгенщайн тайно я изнася от дома си във Виена и я пренася нелегално в Швейцария през 1938 г. След време тя попада в Лондон, после в Ню Йорк. На нея свири концертмайсторът на Нюйоркската филхармония Джон Кориляно старши.

През 1977 г. Българската държава купува инструмента специално за Минчо Минчев.

От ноември тази година на цигулката свири Светлин Русев, а във Варна, на първия си за България концерт с оркестър с безценния инструмент, той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 1 (ла минор) на Дмитрий Шостакович. Варненският оркестър ще бъде дирижиран от маестро Григор Паликаров. Концертът е част от цикъла "Петите симфонии" и в неговата програма ще прозвучи Пета симфония на Сергей Прокофиев.

2024 © Варна е