Мобилно меню

Премиера на знаменития Триптих на Пучини на "Опера в Летния театър"

Варненската опера продължава честванията, посветени на стогодишнината от кончината на композитора
Премиера на знаменития Триптих на Пучини на "Опера в Летния театър"

Знаменитият Триптих на Пучини ще бъде представен премиерно от Варненската опера на 26 юни от 21 часа в рамките на фестивала "Опера в Летния театър". Заглавието е част от честванията, посветени на стогодишнината от смъртта на един от най-великите оперни композитори. Постановката е международна суперпродукция, реализирана от Държавна опера Варна, Националната опера и балет на Тирана и Пучиниевият фестивал Торе дел Лаго, Италия.

Диригент на спектакъла е маестро Якопо Сипари ди Пескасероли, който в края на май беше удостоен с титлата "посланик на изкуството на Пучини" за популяризиране музиката на гения по света.

Едноактните опери "Мантията", "Сестра Анджелика" и "Джани Скики", написани от Пучини като една творба с три отделни сюжета, в които обединяващ мотив е смъртта, но представена от три различни ъгъла, се смятат за едно от най-трудните и най-вълнуващи негови произведения. С предизвикателството да ги представи на публиката в една вечер се заема екипът на Варненската опера. Декорът и костюмите идват от Торе дел Лаго, Италия, а режисьорската адаптация е на албанката Ада Гура.

"За мен е удоволствие да съм отново във Варна като част от колаборацията, свързваща три страни: Пучиниевия фестивал Торе дел Лаго, Националната опера и балет в Тирана, където основно работя, и Варненската опера, в която миналата година поставихме "Аида" на Франко Дзефирели, а тази година поставяме Триптиха на Пучини.

Пучини е по-различен композитор, по-театрален. Казвал е, че пише опери, защото използва силата на думите, а без думи не би могъл да създава музика.

Тази негова концепция е много важна за нас, режисьорите, и много мотивираща в работата ни, защото ни насочва точно към онази театралност, която ни е нужна."

Месец след края на Първата световна война драматичната "Мантията", лиричната "Сестра Анджелика" и комичната "Джани Скики" са представени за първи път в Ню Йорк. Въпреки че драматургично заложен в Триптиха е стилистично-жанровият контраст – три различни епохи, три локации, три настроения – трилогията е замислена като едно цяло. Сюжетът на "Мантията" е любовна история с трагичен край, която се случва в романтичния Париж. "Сестра Анджелика" отвежда зрителите в манастир през XVII век, при момиче, отхвърлено от аристократичното си семейство заради раждането на извънбрачно дете. Главният герой в комичната опера "Джани Скики" е замесен във фалшифициране на завещанието на богат мъж, а действието се развива във Флоренция.

Триптихът се поставя на сцената на "Опера в Летния театър" със собствен състав на Варненската опера и гостуващи звезди: италианското сопрано Доната Д‘Анунцио Ломбарди, наричана от критиците "славеят на Пучини", албанското мецосопрано Ивана Ходжа, която миналото лято плени зрителите като Амнерис в "Аида" на Дзефирели и отличните варненски солисти Линка Стоянова, Михаела Берова, Жана Костова, Валерий Георгиев, Свилен Николов, Иво Йорданов, Рейналдо Дроз.

Критиката прави паралел между Дантевата "Божествена комедия" ("Ад", "Чистилище" и "Рай4) и Триптиха. Пучини действително се вдъхновява от Данте, както и от интереса си към френската литература и театър, където кратки пиеси в контрастни стилове и жанрове често се играят в една и съща вечер. Композиторът се движи от негативното към позитивното, от тъмнината към светлината, от отчаянието към блаженството, от безнадеждността към оптимизма.

2024 © Варна е / снимки: Държавна опера - Варна

В чест на Борис Христов: Прочути български баси пеят във Варна на 13 ноември

Поводът е 110-ата годишнина от рождението на великия оперен артист, педагог и дарител, по време на концерта публиката ще чуе откъси от Верди, Гуно, Моцарт, Росини, Чайковски, Рахманинов, Бородин, Мусоргски
В чест на Борис Христов: Прочути български баси пеят във Варна на 13 ноември

Концертът "Български баси за Борис Христов" е проект на Националния музей "Борис Христов". Той обединява български оперни театри, оркестри, диригенти и солисти в отбелязването на 110-ата годишнина от рождението на великия оперен артист, педагог и дарител.

Сцените на Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора събират в празничен концерт солисти от изброените оперни театри, както и от Софийската опера.

В концерта във Варна на 13 ноември ще участват певците Божидар Божкилов, Делян Славов, Деян Вачков, Момчил Миланов, Петър Бучков и Юлиан Константинов, а диригент ще е Ивайло Кринчев. Идеята, сценарият и режисурата на поредицата концерти е на Пламен Бейков.

Репертоарът е емблематичен за световните триумфи на Борис Христов.

Включени са сола, ансамбли, „раздаване“ на една ария помежду им и съвместно изпълнение на всички солисти. Публиката ще чуе откъси от Верди, Гуно, Моцарт, Росини, Чайковски, Рахманинов, Бородин, Мусоргски.

Програмата е съчетание на сериозния тържествен характер с артистичната закачка, своеобразно надпяване и шеговита демонстрация на надмощие.

Концертният репертоар е съставен така, че да се отдаде подобаващо почит към Борис Христов, но същевременно създава възможност да се представят в единна изява големи български гласове.

Проектът е своеобразно продължение на организираните от Музея „Борис Христов“ гала концерти и събития в Москва, Санкт Петербург, Берлин, Виена, Рим, Братислава, Ню Йорк, Вашингтон, Торонто, Отава, Монреал. Тези инициативи пазят жива паметта за Борис Христов и представят новите поколения български творци по света.

„Български баси за Борис Христов“ се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

2024 © Варна е