Мобилно меню

Варненската опера представя балета-шедьовър "Спящата красавица" на сцената на Летния театър

Чайковски определя музиката към "Спящата красавица" като най-доброто си произведение
Варненската опера представя балета-шедьовър "Спящата красавица" на сцената на Летния театър

Балетът "Спящата красавица" на ТМПЦ-Варна е поредното заглавие в тазгодишната програма на фестивала "Опера в Летния театър", което ще зарадва ценителите на стойностното изкуство.

Представлението ще е на 27 юли от 21 часа. 

"Спящата красавица" е балет по музика на Пьотр Илич Чайковски, либрето на Иван Всеволожски и хореография на Мариус Петипа. Либретистът използва за основа едноименната приказка на Шарл Перо, като включва герои и от други приказки на писателя.

Съвместната работа на композитора и хореографа над заглавието превръща "Спящата красавица" в шедьовър.

Хореографията на Петипа, който се смята за съавтор на балета, се оценява като енциклопедичен образец на класическия танц. Чайковски също споделя, че това е най-доброто му произведение. 

От премиерата през 1890 г. на сцената на Мариинския театър в Санкт Петербург до днес, балетът "Спящата красавица" триумфира по цял свят. В България балетът се играе за пръв път през 1938 г. в Софийската опера, а постановката на "Спящата красавица" през 2019 г., в 2 действия и 5 картини, е първа в историята на Варненската опера.

Фееричният балет съживява на сцената епохата на Луи XIV. В декорите и пищните костюми преобладават изискани полутонове и са вмъкнати дори характерни архитектурни елементи. Творбата, призната за енциклопедия на класическия танц, съдържа много символика и алегории, дори имената на главните герои са красноречиви: принцеса Аврора (Утринна зора), принц Дезире (Желаният, кръстен на единствената любов на Чайковски, певицата Дезире Арто), крал Флорестан XIV.

Хореографът на варненската балетна трупа Сергей Бобров запазва логиката на драматургията на Петипа, която е приказно романтична по дух, и върху нейните основи изгражда пленителен спектакъл, който ще впечатли зрителите в Летния театър на Варна на 27 юли. 

2024 © Варна е / снимки: Държавна опера Варна

На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Изявата на 11 декември ще е първа по рода си в България
На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Във Варна ще е първият концерт с оркестър на Светлин Русев с тристагодишната цигулка Страдивариус, която Българската държава му връчи в края на октомври. На специална церемония на 31 октомври министърът на културата Найден Тодоров повери на виртуозния цигулар инструмента – реликва, създаден преди три века, на който доскоро свиреше Минчо Минчев.

Концертът ще е на 11 декември от 19 часа, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.

Необикновената история на цигулката започва през 1716 г., когато е изработена от Антонио Страдивари, но е известна и с името "Барон Витгенщайн", защото дълги години е собственост на легендарната фамилия, втора по богатство след Ротшилд. С идването си на власт Хитлер започва системно да ограбва културни артефакти и произведения на изкуството. За да спаси цигулката от нацистите, Паул Витгенщайн тайно я изнася от дома си във Виена и я пренася нелегално в Швейцария през 1938 г. След време тя попада в Лондон, после в Ню Йорк. На нея свири концертмайсторът на Нюйоркската филхармония Джон Кориляно старши.

През 1977 г. Българската държава купува инструмента специално за Минчо Минчев.

От ноември тази година на цигулката свири Светлин Русев, а във Варна, на първия си за България концерт с оркестър с безценния инструмент, той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 1 (ла минор) на Дмитрий Шостакович. Варненският оркестър ще бъде дирижиран от маестро Григор Паликаров. Концертът е част от цикъла "Петите симфонии" и в неговата програма ще прозвучи Пета симфония на Сергей Прокофиев.

2024 © Варна е