Мобилно меню

Варненски диригент представя първа книга за хора в оперния жанр

Премиерата на "Хорът и хоровият диригент в операта. Аспекти при работа с оперен хор" от Кръстин Настев, ще е на 25 октомври от 17 часа, на сцена Ротонда на Драматичния театър
Варненски диригент представя първа книга за хора в оперния жанр

Премиера на книгата „Хорът и хоровият диригент в операта. Аспекти при работа с оперен хор“, която е първият самостоятелен труд на български език, посветен на хора в оперния жанр, ще се състои на 25 октомври от 17 часа, на сцена Ротонда на Драматичния театър във Варна. Автор на изследването е диригентът на Държавна опера Варна с международна кариера Кръстин Настев. Два часа след премиерата на книгата си, авторът ще дирижира на Основна сцена Оперна гала, с режисьор Сребрина Соколова, солисти Илина Михайлова, Жана Костова, Михаела Берова, Свилен Николов, Евгений Станимиров, госта от Португалия Лионел Пинейро, хора и оркестъра на Държавна опера Варна.

С изследването си "Хорът и хоровият диригент в операта. Аспекти при работа с оперен хор" Кръстин Настев защитава докторска дисертация в НМА "Проф. Панчо Владигеров".

Тематичното научно изследване е структурирано в три глави. Първата глава проследява еволюцията на хора през вековете, тръгвайки от обредните игри и песни в чест на бог Дионис в Древна Гърция, положили основите на трите вида древногръцка драма – трагедия, комедия и сатира (пародия на трагедията). Античният хор, първоначално само ансамбъл от пеещи и танцуващи групи, изпълняващи едногласна музика, по-късно придобива водеща роля в драматургичното изграждане на трагедията - коментира постъпките на героите и дори влиза в диалог с тях, под ръководството на корифей – далечния предшественик на съвременния оперен диригент.

Освен исторически данни за основополагащата древногръцка музикална култура, първа глава предлага и методи за анализиране на музикалната драматургия в оперно-хорови партитури от Монтеверди до Вагнер. Втора глава се фокусира върху анатомични и акустични проблеми на гласа с теоретични насоки за развитието на слуха, необходими за корекции на вокално-технически грешки в хоровия колектив. Трета глава, включваща подходи за прилагане на Международната фонетична азбука (МФА) в работата с оперни заглавия на италиански, немски и френски език, е структурирана като ръководство, което директно може да бъде използвано като справочна литература в индивидуалната хормайсторска подготовка и при изясняването на фонетични въпроси, възникващи по време на репетиция.

Следвайки ясно заявената концепция на "Хорът и хоровият диригент в операта. Аспекти при работа с оперен хор", Кръстин Настев последователно изгражда и обосновава своите тези, използвайки личния си опит, практиката на други диригенти и богата библиография от български и чуждестранни автори.

Достойнствата на това логично построено и аналитично изведено, едновременно теоретическо и практическо, изследване на хоровата практика определят значимостта и приносния му характер в съвременната българска музиковедска литература.

Роден в Пловдив, Кръстин Настев завършва Музикалното училище в родния си град и дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София, след което специализира в музикалните академии на Барселона – Испания и Базел – Швейцария. Печели специалната награда от конкурса за хорови диригенти в Санкт Петербург, организиран от Европейската хорова федерация „Европа Кантат“. Дирижира оркестрите на Пловдивската и Софийската опера, Софийската филхармония, Националния филхармоничен хор и други музикални формации у нас и в чужбина. Има записи със Симфоничния оркестър на БНР. Диригент е на хора на Пловдивската опера (2005-2008) и хора на Операта в Анталия – Турция (2008-2011), ръководи различни хорове в Германия, Испания и Швейцария. Дирижира Филхармоничния хор на Мадрид – Испания (2020-2022), дебютира в Teatro Bellini в Катания – Италия с балета „Жизел“ от Адолф Адам (2023). Кръстин Настев е организатор на ежегодната творческа лаборатория за хорови диригенти в Пловдив. От 2018 г. е диригент на Държавна опера Варна, на чиято сцена дирижира оперни спектакли и симфонични концерти. В Опера в Летния театър 2023 застава на диригентския пулт на Оперната гала със специалното участие на звездното сопрано Соня Йончева.

2023 © Варна е

Млади певци от Италия и солисти на Варненската опера със съвместен концерт

Те ще представят избрани любими откъси от емблематични оперни творби на 26 юли от 19 часа, на Основна сцена
Млади певци от Италия и солисти на Варненската опера със съвместен концерт

Млади певци от Италия и солисти на Варненската опера, участници в майсторския клас на професор Ирма Тортора, ще поднесат на публиката концерт с избрани любими откъси от емблематични оперни творби на 26 юли от 19 часа. Концертът ще се проведе на Основна сцена на Варненската опера, а входът е свободен.

За втора поредна година професор Ирма Тортора - преподавател по оперно пеене и директор на Солистичния департамент в Държавна консерватория "Джузепе Мартучи" в Салерно, гостува в  рамките на договора за сътрудничество и обмен, сключен между Държавна опера Варна и италианското висше училище. Във водения от нея майсторски клас, който се провежда между 22 и 28 юли 2024 г., участват четирима италиански студенти: Лоренцо ди Лучия, Лаура Фортино, Алесандра Басо и Ани Уик, селектирани от Даниела Димова в рамките на обмена между институциите, и седем солисти на Варненската опера: Мария Павлова,  Жана Костова, Михаела Берова, Калина Жекова, Артьом Арутюнов, Лилия Илиева-Михайлова и Велин Михайлов. Четирима от българските певци на свой ред ще гостуват в Италия през пролетта на 2025 г.

Проф. Тортора подчерта, че забелязва значителен прогрес във вокалното майсторство на варненските солисти, за които единственото предизвикателство е дикцията, но българите според нея са с добра езикова предиспозиция за пеене на италиански. Маестрата изказа благодарности на директора на Варненската опера Даниела Димова за това, че подава ръка на младите таланти, и изрази желание творческият обмен между Варна и Салерно да продължи и занапред.

2024 © Варна е