Мобилно меню

За първи път в България: Анна и Димитър Фурнаджиеви представят творби от Дора Пеячевич

Изявата ще е в Концертното студио на Радио Варна на 28 ноември, от 19 часа
За първи път в България: Анна и Димитър Фурнаджиеви представят творби от Дора Пеячевич

Интересен концерт за ценители на музиката във Варна подготвят Анна Фурнаджиева - концертмайстор на оркестъра на Варненската опера и Димитър Фурнаджиев - пианист и корепетитор в оперния театър. На 28 ноември, от 19 часа, в Концертното студио на Радио Варна семейство Фурнаджиеви, въпреки че отдавна са заедно, за пръв път излизат заедно на сцена

Поводът да се случи това, е забележителен. Анна и Димитър Фурнаджиеви ще изпълнят за пръв път в България произведения за цигулка и пиано от Дора Пеячевич (1885-1923), първата композиторка на Хърватия и едно от известните имена в европейската музика от края на XIX и началото на XX век. Родена в хърватското благородническо семейство Пеячевичи, тя е продължител на знаменитата възрожденска българска католическа фамилия от Чипровци, принудена да напусне България след Чипровското въстание през 1688 година. Дора Пеячевич е дъщеря на Теодор Пеячевич, носител на аристократичната титла "бан на Хърватия, Славония и Далмация", и на унгарската баронеса Елизабета Вай де Вайя. 

Посветила се от ранни години на музиката, завършила музика и композиция в Дрезден и Мюнхен, тя се нарежда сред първите жени - композитори в Европа. Създава камерна, солистична и оркестрова музика, която следва големите музикални модели на времето, композира  оригинални творби за пиано, цигулка и пиано, както и солови песни.

"Забравени след ранната ѝ кончина, през последните 20 години творбите на Дора Пеячевич все по-често са част от хърватския музикален живот. Ролята ѝ в хърватската музика от онова време е преоткрита и Дора Пеячевич е призната за автор на първата модерна симфония, носител на европейската хармонична мисъл в хърватската музика и един от най-смелите композитори в европейската камерна и концертна музика. Без съмнение, Дора Пеячевич е най-изявената жена - композитор от края на XIX и началото на XX век. Неслучайно Едуард Григ и Клод Дебюси се възхищават от нейното творчество", пише в научната си студия за Дора Пеячевич проф. д-р Тодор Петров, познат и с други свои изследвания в областта на музикалната история.

В своя концерт, под наслов "Романтична музика от композиторка с български корени", Анна и Димитър Фурнаджиеви ще изпълнят в Концертното студио на Радио Варна за пръв път в България "Романс", "Славянска соната за цигулка и пиано", "Елегия" и "Пролетна соната за цигулка и пиано" от Дора Пеячевич. 

2024 © Варна е

На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Изявата на 11 декември ще е първа по рода си в България
На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Във Варна ще е първият концерт с оркестър на Светлин Русев с тристагодишната цигулка Страдивариус, която Българската държава му връчи в края на октомври. На специална церемония на 31 октомври министърът на културата Найден Тодоров повери на виртуозния цигулар инструмента – реликва, създаден преди три века, на който доскоро свиреше Минчо Минчев.

Концертът ще е на 11 декември от 19 часа, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.

Необикновената история на цигулката започва през 1716 г., когато е изработена от Антонио Страдивари, но е известна и с името "Барон Витгенщайн", защото дълги години е собственост на легендарната фамилия, втора по богатство след Ротшилд. С идването си на власт Хитлер започва системно да ограбва културни артефакти и произведения на изкуството. За да спаси цигулката от нацистите, Паул Витгенщайн тайно я изнася от дома си във Виена и я пренася нелегално в Швейцария през 1938 г. След време тя попада в Лондон, после в Ню Йорк. На нея свири концертмайсторът на Нюйоркската филхармония Джон Кориляно старши.

През 1977 г. Българската държава купува инструмента специално за Минчо Минчев.

От ноември тази година на цигулката свири Светлин Русев, а във Варна, на първия си за България концерт с оркестър с безценния инструмент, той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 1 (ла минор) на Дмитрий Шостакович. Варненският оркестър ще бъде дирижиран от маестро Григор Паликаров. Концертът е част от цикъла "Петите симфонии" и в неговата програма ще прозвучи Пета симфония на Сергей Прокофиев.

2024 © Варна е