Мобилно меню

100 години от рождението на Юлия Огнянова отбелязва Варненският театър с постановката "Кървава сватба"

Представлението по текстове на Лорка е на 21 февруари от 19 часа на Основна сцена на Драматичния театър
100 години от рождението на Юлия Огнянова отбелязва Варненският театър с постановката "Кървава сватба"

Спектакълът "Кървава сватба" от Федерико Гарсия Лорка, с режисьор Стоян Радев Ге. К., ще се играе на 21 февруари 2023 г. Посветен е на 100-годишнината от рождението на родената във Варна режисьорка Юлия Огнянова (1923-2016).

Юлия Огнянова оставя ярка диря в историята на българския драматичен и куклен театър. Поставя в различни театри в България, Латвия, Полша, Италия, Кипър и другаде, преподава в Италия и Франция. През 1981 г. поема обучението на куклено-театралните режисьори във ВИТИЗ – Стефан Москов, Александър Морфов, Леонард Капон, Христина Арсенова, Мариета Ангелова, Антония Вирт, Велимир Велев и други, с което променя посоките в развитието на българския театър през последните 20 години на ХХ век.

Юлия Огнянова е носител на международни и национални отличия, сред които почетните "Аскеер" 1999 и "Икар" 2009 за цялостно творчество.

Нейната племенница Мария Гинева, преподавателка по пиано в НУИ "Добри Христов" във Варна, прави архива на Юлия Огнянова обществено достояние. По нейна идея българските театри отбелязват 100-годишнината на Юлия Огнянова със свои спектакли и други инициативи. 

2023 © Варна е / снимка: Драматичен театър "Ст. Бъчваров"

"Великденско вино" на Народния театър открива 32-рия фестивал "Варненско лято"

12 представления са включени в българската селекция на театралния фестивал
"Великденско вино" на Народния театър открива 32-рия фестивал "Варненско лято"

Между 1 и 15 юни ще се проведе 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". В програмата му са включени общо 28 заглавия, които може да бъдат проследени от почитателите на живо, на киноекран и онлайн.

Дванайсет представления са избрани в българската селекция, която по традиция откроява постиженията на националната театрална сцена и значими процеси в нея – „Хага“, „Странна случка с куче през нощта“, „О, щастливи дни“, „Племе“, „Формата на нещата“, „Ромео и Жулиета“, „Пистолет в торнадо“, „Prima Facie“, „Нашенец“, „Луцифер“, „Боже мой“.

А фестивалът ще бъде открит със спектакъла „Великденско вино“ на Народния театър "Иван Вазов".

Както в българската, така и в международната програма преобладават съвременните драматургични текстове, искащи да уловят пулса на днешния ден – „Моят славен живот с баба“, испанският фламенко спектакъл „Морски фар“ и мултимедийният концерт „Чаплин пианисимо“.

Наред с представленията на живо, фестивалът продължава да представя прожекции от програмата на „NT Live – най-доброто от британския театър на киноекран“ – „Вуйчо Ваньо“. А онлайн със свободен достъп ще може да се гледат спектаклите „Двойното непостоянство“ и „Чайка“.

Акценти в програмата са отбелязването на 90 години от рождението на незабравимата Татяна Лолова, както и навършването на кръглата 80-годишнина на Цветана Манева – един от стожерите на театралното „Варненско лято“. Специален концерт е посветен също на театралната музика на големия композитор Кирил Дончев.

И тази година програмата ще бъде проследена от специално поканени за модула „Шоукейс“ международни програматори, критици и специалисти, а площадите на Варна ще бъдат оцветени от артистично присъствие.

Международният театрален фестивал „Варненско лято“ 2024 се организира от Фондация „Виа Фест“ с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на Община Варна чрез  Фонд „Култура“, на Национален фонд „Култура“, на Посолството на Кралство Нидерландия в България и Унгарския културен институт. Партньори на фестивала са Българска асоциация за театър, „Арт офис“, Сдружение „Антракт“, фондация „Homo Ludens”. Сцени-домакини на фестивала са ТМПЦ – Варна, Държавен куклен театър – Варна, Фестивален и конгресен център – Варна, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“, Ретро клуб  и Културен център „Ребонкърс“.

2024 © Варна е / снимки: viafest.org