Мобилно меню

Акценти в афиша на театралния фестивал "Варненско лято" за 8 юни

Публиката ще се наслади на спектакли на Ивайло Христов и Крис Шарков
Акценти в афиша на театралния фестивал "Варненско лято" за 8 юни

Спектакли на Ивайло Христов и Крис Шарков са включени в афиша на театралното „Варненско лято“ за осмия ден на фестивала. От 19:30 часа, в зала Европа на Фестивалния и конгресен център ще започне представлението „Чест“. В спектакъла участват Владимир Карамазов, Кристина Янева, Елена Хрант и Каталин Старейшинска. Режисьор на „Чест“ е доказаният актьор Ивайло Христов, който вече е утвърден и в сферата на режисурата. Той поставя за първи път в България пиесата на една от най-популярните австралийски авторки Джоана Мъри-Смит. Написана с остро перо, с хумор и изящество, тя деликатно и смело изследва изпитанията, през които преминава едно семейство в ситуация, застрашаваща го от разпад.

„Онър и Джордж са женени от 32 години. И двамата са признати автори, макар поезията в живота на Онър да е отстъпила място на отдадеността ѝ на съпруга и майка. Kогато се появява възможността един живот да се обнови, за сметка на щастието и сигурността на другите в семейството, сякаш целият свят се преобръща.“

Постановката на Ивайло Христов създава на сцената поглъщащо интимна среда и откроява извънредността на ситуацията, извеждайки като основна тема човешката ранимост и загубата като житейско изпитание. Критиката определя „Чест“ като „…силен актьорски театър, който въздейства през фино пресъздадения обрат на емоционални състояния и превратности“.

В Градската художествена галерия във Варна, от 19 часа, ще бъде представен спектакълът на Крис Шарков за Екзод Арт & РЦСИ „Топлоцентрала“ - „Непоносимо дълги прегръдки“. Режисьорът Крис Шарков се вълнува от усещането за несигурност и разпадането на съвременния свят и развива свой отличителен директен и хиперреалистичен театрален език. С „Непоносимо дълги прегръдки“ той за първи път навлиза в поетичния и чувствен свят на Иван Вирипаев, признат за един от най-интересните съвременни европейски драматурзи. В това начинание успешно му партнират открояващи се със своето присъствие и чувствителност талантливи млади актьори.

„Две млади двойки  – Чарли и съпругата му Моника и случайно запозналите се Еми и Крищоф – откриват, че животите им са мистериозно свързани. Всеки един от тях е в трудна ситуация, в която светът около него не го приема, а и те изобщо не разбират този свят. Спасението идва под формата на извънземен глас, който предлага на всеки от тях шанса да потегли към друга галактика. Пиесата засяга социално актуалната тема за интимните отношения между хората, изследвайки духовния и чувствен опит.“
„Непоносимо дълги прегръдки“ има номинация за награди АСКЕЕР 2023 за режисура и за поддържаща мъжка роля за Мартин Димитров.

Фестивалната програма на 8 юни ще завърши с концерта „Джазът пее на български“, в двора на Археологическия музей,  от 21:15 часа. Проектът „Джазът пее на български“ поднася едни от най-красивите джазови мелодии с оригинални текстове на български език. Класики като „Дезафинадо“, „Водите на март“, „Трябва да вярваш в пролетта“ добиват ново и още по-богато внушение заради поетичното присъствие на Мария Донева, която пише стиховете специално за тях. Вокалните партии на Марина Господинова и безупречните инструментални изпълнения на Антони Дончев – пиано и Венцислав Благоев – тромпет, превръщат думите и музиката в една неразчленима сплав.

„Джазът пее на български“ съществува от 13 години, през които се утвърди със своята оригинална концепция и виртуозни изпълнения на живо и на запис. Идеята на проекта е на публиката да се представят джаз стандарти, но с оригинални текстове на български език.

2023 © Варна е / снимки: Международен театрален фестивал "Варненско лято"

Президентът на Съюза на театрите в Европа поставя във Варна "Както ви харесва"

Премиерата на Шекспировата класика в Драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще е в средата на октомври
Президентът на Съюза на театрите в Европа поставя във Варна "Както ви харесва"

Световноизвестният румънски режисьор Габор Томпа, който е и президент на Съюза на театрите в Европа (UTE) за пръв път в България ще гостува. По покана от директора на Театрално-музикален продуцентски център Варна Даниела Димова, той пристига в началото на юли във Варна за кастинг на Шекспировата класика "Както ви харесва", която ще постави с екипа на Драматичен театър "Стоян Бъчваров". Премиерата предстои на 16 и 17 октомври 2024 г.

Драматург и преводач е Аглика Стефанова, позната като драматург на Варненския театър в различни периоди от неговото развитие. Tя е автор на Юбилейния албум за 100-годишнината на Варненския театър (2021) и преводач от френския оригинал на "Инстинктът" – изгубената първа пиеса в историята на театъра, чиято нова постановка се превърна в една от кулминациите в юбилейната програма.

Габор Томпа е роден през 1957 г. в Търгу Муреш. Той е театрален режисьор и педагог. Повече от 30 години е директор на Унгарския държавен театър в Клуж-Напока Румъния и артистичен директор на фестивала Interferences. Завършва режисура в Букурещ през 1981 г., негови учители са Ливиу Чулей, Михай Димиу, Каталина Бузояну, основоположници на известната румънска режисьорска школа. От 1989 г. преподава в Театралната академия в град Търгу-Муреш. Основател е на Театралния факултет в Клуж-Напока и ръководи катедрата по режисура от 1991 г. Автор е на над 100 театрални постановки в Румъния, Унгария, Канада, Франция, Австрия, САЩ, Словения, Чехия, Сърбия, Англия. От 2007 г. преподава режисура в Калифорнийския университет, Сан Диего.  

От 2018 г. Габор Томпа е президент на Съюза на театрите в Европа (UTE). По този повод той изтъкна, че като президент на най-престижната театрална организация в Европа ще работи за изграждането на мостове между старите и новите ценности, укрепване на репутацията на организацията и културния обмен между театрите, които членуват в UTE.

Съюзът на театрите в Европа (UTE) е основан през 1990 г. от Жак Ланг (френски министър на културата по онова време) и известния режисьор Джорджо Стрелер (директор на Пиколо театро в Милано) в подкрепа на културното и езиково разнообразие и инициирането на дългосрочни форми за международно сътрудничество. В момента Съюзът на театрите в Европа има над 40 членове, обединени от принципите на иновативното сътрудничество и международния обмен.

2024 © Варна е / снимки: ТМПЦ - Варна