Мобилно меню

Драматичният и Кукленият театър във Варна с номинации за награди ИКАР

"Алиса в Огледалния свят" е претендент в категориите за най-добър куклен спектакъл и за постижения в кукленото изкуство със сценографията на Свила Величкова, а "Дамата с камелиите" е с номинация за авторска музика, дело на Петър Дундаков
Драматичният и Кукленият театър във Варна с номинации за награди ИКАР
539

Номинация за най-добър куклен спектакъл от тазгодишното издание на награди ИКАР, получи представлението "Алиса в Огледалния свят" на режисьора Бисерка Колевска за Държавен куклен театър – Варна. Останалите претенденти в категорията са "Джак и бобеното стъбло" на Столичен куклен театр и „Невидимият Тонино“ на Държавен куклен театър – Пловдив.

снимка: Държавен куклен театър – Варна, Велин Петков

 

Представлението "Алиса в Огледалния свят" ще се състезава за награда ИКАР в още една категория. Номинирана за постижения в кукленото изкуство е Свила Величкова за сценографията си в спектакъла. Тя ще си съперничи с Наталия Гочева за сценографията на "Орфей" за Държавен куклен театър – Русе и Полина Христова за изпълнението ѝ в "Полетът на къртицата" на театрална компания "Puppet’s Lab" към Столичен куклен театър. 

Спектакълът на варненския драматичен театър "Дамата с камелиите" е номиниран за награда ИКАР в категория авторска музика. Музиката към представлението е на Петър Дундаков. Спектакълът "Дамата с камелиите" на режисьора Маргарита Мачева е по класическото произведение на Александър Дюма-син. С брилянтното си изпълнение в главната роля на Маргьорит Готие впечатлява Христина Джурова, която през миналата година беше отличена с награда ИКАР за поддържаща женска роля в "Амадеус". Завладяващи на сцената в "Дамата с камелиите" са също Стоян Радев, Недялко Стефанов, Веселина Михалкова, Александра Майдавска, Пламен Димитров, Миглена Везирова, Александра Койчева и Константин Соколов. В категория авторска музика, за ИКАР са номинирани също Калин Николов за "Горчивите сълзи на Петра фон Кант" (театър София) и Милен Апостолов за "Дон Кихот" (Младежки театър "Николай Бинев").

снимка: Драматичен театър "Стоян Бъчваров" – Варна, Иван Дончев

 

Над 20 са категориите, в които ще бъдат присъдени награди ИКАР през 2023-та.

Петима млади творци ще си оспорват отличието за дебют. Номинирани са Боряна Бабанова за ролята на Мила във "В полите на Витоша" на Драматичен театър – Ловеч, Кристина Беломорска за режисурата на "Морфин" по Михаил Булгаков - Yalta Art Room, Красимир Ненков за ролята на Шушляка в "Суматоха" на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора, Мария Манолова за ролята на Емилия в "Дездемона" на Драматичен театър "Стефан Киров" – Сливен и Никол Трендафилова за сценографията на "Момчето от последния чин" на Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград. 

Номинирани за водеща мъжка роля са Владимир Пенев за Поп Кръстьо във "Великденско Вино" на Народен театър "Иван Вазов", Деян Донков за Орфей в едноименния спектакъл на Народен театър "Иван Вазов" и Иван Юруков за Хелмер в "Нора" на Народен театър "Иван Вазов". 

Отличието за водеща женска роля си оспорват Албена Ставрева за Гичка Кукуто в авторския спектакъл на актрисата "Неведение" за народен театър "Иван Вазов", Светлана Янчева за Уини в "О, щастливи дни" на Театрална работилница "Сфумато" и Станка Калчева за сестра Алоишъс в "Съмнение" на Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград. 

За поддържаща мъжка роля са номинирани Боян Арсов за Лорд Уесекс във "Влюбеният Шекспир" на сатиричен театър "Алеко Константинов", Огнян Симеонов за Порфирий Петрович в "Престъпление и наказание" на Драматично-Куклен Театър – Враца и Светослав Добрев за Санчо Панса в "Дон Кихот" на Младежки театър "Николай Бинев".

Номинациите в категория поддържаща женска роля са за Елена Кабасакалова за Лелята в "Солунските съзаклятници" на Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" – Пловдив, Маргита Гошева за Ана, кабаретна актриса в "Солунските съзаклятници" на Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" – Пловдив и Мариана Бонева за сестра Джеймс в "Съмнение" на Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград.

Приза за режисура ще си оспорват Йерней Лоренци за "Орфей" на Народен театър "Иван Вазов", Маргарита Младенова за "О, щастливи дни" на Театрална работилница "Сфумато" и Стайко Мурджев за "Солунските съзаклятници" на Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" – Пловдив. 

Носителят на отличието за сценография ще бъде избран измежду Васил Абаджиев за "Зимна приказка" на театър "Възраждане", Никола Налбантов за "Солунските съзаклятници" на Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" – Пловдив и Никола Тороманов за "О, щастливи дни" на театрална работилница "Сфумато".

За награда ИКАР майсторско техническо осъществяване са номинирани Народен театър "Иван Вазов" за "Нора" на режисьора Тимофей Кулябин, Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" – Пловдив за "Солунските съзаклятници" на режисьора Стайко Мурджев и Драматично-куклен театър "Иван Радоев" – Плевен за "Антигона" на режисьора Александър Морфов.

Номинациите за драматургичен текст, излъчени от гилдията на театроведите, критиците и драматурзите са за "Виктория" от Йордан Славейков, "Място, наречено другаде" от Яна Борисова и "Убийството на Богородица" от Стефан Цанев.

В категорията за съвременен танц и пърформанс номинирани са Марион Дърова за "Freefall", Стефан А. Щерев и Ligna – Оле Фрам, Торстен Микаелсен, Михаел Хюнерс за "Нонумент-2" (Радиобалет) и Яница Атанасова за "Пастет".

За дублаж са номинирани Ирина Маринова за Горица в "Татенца", Йорданка Илова за кметицата в "Оглитата – Добре дошли в Смърдел град", Петя Абаджиева за Амелия в "Кажи ми коя съм", Мартин Герасков за Лайънъл Есрог в "Тъмната страна на Бруклин", Илиян Пенев за Василий Голоборотко в "Слуга на народа" и Александър Митрев за Руфъс в "Безкрайност". 

Отличието за изключителен принос ще бъде връчено на актьора Антон Радичев, а призът за чест и достойнство ще отиде при актрисата Мария Стефанова. За преподавателската си дейност ще бъде наградена проф. Анастасия Савинова, а за значителния си принос в развитието на българското куклено изкуство - Силва Бъчварова.

Награда ИКАР за постижения във вариететното изкуство ще получи Николай Серафимов. Обичаният поп-рок изпълнител Любо Киров ще бъде отличен за принос в музикално-сценичното изкуство, а Теодосий Спасов ще получи награда ИКАР за съвременна българска музика за световното турне, което музикантът осъществи. За високи постижения в конния жанр на цирковото изкуство ще бъде премирана Лукреция Марио Малеволти.

2023 © Варна е

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България