Мобилно меню

Едуардо Гереро гостува на "Варненско лято" с най-новия си фламенко спектакъл "Морски фар"

Сатиричният театър ще представи пред варненска публика представлението "Луцифер" в деветия ден на фестивала
Едуардо Гереро гостува на "Варненско лято" с най-новия си фламенко спектакъл "Морски фар"

Харизматичният фламенко танцьор и хореограф Едуардо Гереро ще представи във Варна най-новия си спектакъл "Морски фар". Това е второто му гостуване на фестивала "Варненско лято", след като през 2017 година изправи на крака публиката в морската столица. "Морски фар" може да се гледа тази вечер (9 юни) от 19 часа, на Основна сцена на Драматичния театър "Стоян Бъчваров". В спектакъла освен Едуардо Гереро участват китаристът Диего Фернандес и певиците Анабел Ривера и Мануел Сото.

"Морски фар" е фламенко спектакъл, вдъхновен от поетичния образ на фара. Тук той носи представата за бури и прекрасни разсъмвания, за сбогувания и щастливи срещи. Фарът е свидетел на безброй битки и морски пиршества, на зрелищни и носталгични залези.

"Морски фар" ни запознава с различни стилове на фламенко и с популярни песни, вдъхновени от образа на фара.  Неутралната сценична среда позволява на цветните костюми на изпълнителя да изпъкнат и поставя в центъра на вниманието неговите великолепни и прецизни хореографии.

Едуардо Гереро танцува фламенко още от шестгодишна възраст. Учи в Консерваторията по танц в Кадис и след това разширява познанията си по съвременен и по класически танц. От 2002 г. се изявява в спектакли на едни от най-значимите фламенко изпълнители в Испания като Антонио Каналес, Ева Уербабуена, Аида Гомес и други . Отличаван е с престижни награди. От 2011 г. насам  пътува със собствени представления. Съвременната му естетика, изтънчената техника, задълбоченото познаване на същността на фламенкото, артистичният му талант и мощната му сила поставят Едуардо Гереро сред забележителните имена на международната фламенко сцена.

От 21 часа, в днешния девети ден на фестивала "Варненско лято" ще бъде представен спектакълът на Сатиричния театър "Алеко Константинов" - "Луцифер". Той ще се играе в Ретро клуб.

В "Луцифер" на сцената се явява самият дявол като един "забавен кабаретен негодник". "Не съм толкова лош", повтаря нееднократно той и се обявява за повелител на изкуството и литературата.

Грехът, изкушението и цената на морала. Борбата между Доброто и Злото. Възможно ли е да съществуват едно без друго? Как да осмислим доброто без съществуването на злото?

Спектакълът увлича в тези въпроси благодарение на способността на Боян Арсов да играе едновременно иронично и сериозно, откровено и подвеждащо ролята на изкусител и на пророк.

Харизматичният актьор пее, танцува, влиза от образ в образ със завладяваща енергия и пластичност. След като има вече зад гърба си редица роли в театъра и мюзикъла, донесли му широко признание, Боян Арсов прави с "Луцифер" първия си моноспектакъл.

Режисьорът Николай Младенов, дългогодишен заместник-директор на Сатиричния театър и преподавател по актьорско майсторство в Нов български университет, проявява траен интерес към испанската драматургия. С "Луцифер" (оригинално заглавие "Сега е моят ред") той продължава да представя на българска сцена испанския драматург, писател и режисьор Хосе Варлета, добил известност със сръчните си популярни комедии.

Спектакълът не е подходящ за лица под 16-годишна възраст.

В деветия ден на фестивала "Варненско лято" културната общност отдава почит на незабравимата Татяна Лолова. От 17 часа днес, в Градската художествена галерия ще бъдат представени филмът "Последният спектакъл" и книгата "Татяна Лолова от А до Я. Бележки, мисли, снимки". Събитието е със специалното участие на Георги Тошев и актрисата Силвия Лулчева.

Фестивалът "Варненско лято" е един от форумите, на който гостува Националната програма "Татяна Лолова на 90 години", организирана от продуцентска компания "АРТО плюс" съвместно със Сатиричен театър "Алеко Константинов", Българска национална филмотека, Филмотечно кино "Одеон" и издателство "Книгомания", по повод 90-ата годишнина от рождението на актрисата.

Програмата включва прожектиране на документалния филма "Последният спектакъл", с автори Калояна Климентова и Георги Тошев. Той събира архивни кадри и снимки – някои от които се показват публично за пръв път, разказващи за забележителния житейски и творчески път на голямата актриса, както и за последните месеци от живота ѝ.

След прожекцията ще бъде представена и книгата "Татяна Лолова от А до Я. Бележки, мисли, снимки", която съставител и редактор отново е Георги Тошев. Тя се издава от "Книгомания" специално по повод годишнината. Книгата включва скица на актрисата от Греди Асса, неразказани истории и над 70 снимки от архива на една от най-обичаните български актриси.

Татяна Лолова е родена през 1934 г. в София. Завършва актьорско майсторство при проф. Стефан Сърчаджиев във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" през 1955 г. Същата година дебютира на професионална сцена в Драматичен театър "Сава Огнянов" – Русе. През 1957 г. става първата актриса, която е официално назначена в новосформираната трупа на Държавен сатиричен театър, където играе до края на живота си с едно прекъсване от 1977 до 1989 г., когато е актриса в театър "София". Тя има над 120 театрални, 76 телевизионни и 54 роли в киното, многобройни записи в БНР. Носител е на редица филмови и театрални награди, високи държавни отличия. През годините играе на сцените на Народен театър "Иван Вазов", Театър 199, театрите в Стара Загора, Русе и др.

2024 © Варна е / снимки: Viafest

С комедия на шопски диалект стартира Варненският театър новата 2025-а година   

През януари предстои премиерата на постановката "Муа у тупан" на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов
С комедия на шопски диалект стартира Варненският театър новата 2025-а година   

С ново комедийно заглавие ще стартира новата година в Драматичен театър "Стоян Бъчваров". През януари предстои премиерата на постановката "Муа у тупан" на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов. Сценарист, драматург, режисьор и дипломат, Боян Папазов е автор на "Всичко е любов", негови са сценариите и на филмите "Дом за нежни души", "Една жена на 33", "Божек".

Десетки са награждаваните му пиеси: "Бая си на бълхите", "Главанаци", "Бясна, кривогледа и лакома" и много други.

"Муа у тупан" Папазов пише в годините около смяната на режима, комедията е на шопски диалект, героите са граовци, а в хумора на ситуациите, през които преминават, е включена философия и народопсихология

Режисьорът Николай Кенаров определя "Муа у тупан" като притча за пътя към развитието на човека.

Историята е фолк гротеска, леко фантастична и абсурдна, а наличието на театър в театъра дава неограничена свобода на въображението. Времето на действието не е дефинирано, но прилича на възможно бъдеще, в което артистите живеят в покрайнините, почти "изхвърлени" от обществото. На това символично бунище те сглобяват сюжета на "Муа у тупан".

Мухата в тъпана сме всички ние в даден момент от живота си, а някои си остават там завинаги, твърди режисьорът.

Да опознават света тръгват двама граовци и пътищата им ги срещат с изключително странни и смешни случки и типажи. През много хумор се търсят отговорите на вечните въпроси: Кой съм аз? Откъде идвам? Накъде отивам? 

Шопският диалект е ново приключение за актьорите, но придава още повече вкус на историята, а на публиката дава допълнителни поводи за смях. Режисьорът загатва, че зрителите в залата по някакъв начин ще са част от света на мухата, но оставя изненадата за премиерата.

Авторската музика, която Страцимир Павлов пише специално за спектакъла, е част от театралното действие и ще се изпълнява на живо по време на представленията. 

В ролите ще са Гергана Арнаудова, Габриела Боева, Сияна Начева, Симеон Димов, Недялко Стефанов, Константин Соколов, Димитър Костадинов, Юлиян Димитров.

Сценографията и костюмите са на Александра Йотковска, асистент-сценограф е Павел Илиев, асистент-режисьор – Владимира Иванова.

2024 © Варна е / снимки: Драматичен театър "Стоян Бъчваров"