Мобилно меню

Философията на Фридрих Ницше за Свръхчовека вдъхновява новия спектакъл на Варненския театър

Представлението е изградено по музиката на „Пролетно тайнство“ от Игор Стравински, а първите му срещи с публиката ще са на 17 и 18 ноември, на Основна сцена
Философията на Фридрих Ницше за Свръхчовека вдъхновява новия спектакъл на Варненския театър

Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ ще поднесе на своите почитатели в Нощта на театрите и в началото на XIV Коледни театрални седмици втората премиера в 103-тия си творчески сезон. Продукцията „Свръхчовек“, в колаборация с творци от Република Северна Македония, е изградена по музиката на „Пролетно тайнство“ от Игор Стравински и философията на Фридрих Ницше за Свръхчовека. Варненската публика ще има възможност да се наслади на спектакъла за ценители на 17 и 18 ноември, от 19 часа, на Основна сцена на Драматичния театър. 

Амбицията на постановъчния екип от Република Северна Македония и варненските артисти е да поднесат в оригинален сценичен синтез един съвременен микс от танц, поетичен театър и пърформанс, дефиниран от автора на текста Сашо Димоски като „тотален театър с метафизичен хоризонт“. Режисьор е Васил Зафирчев, хореографията е дело на Олга Панго, участвала вече в няколко проекта на Варненската опера, сценограф е Филип Коруновски, костюмограф - Раде Василев, превод - Таня Попова.

Ролите в „Свръхчовек“ са обобщени като Тела и Сенки.

Ролите на Тела изпълняват: Стоян Радев, Недялко Стефанов, Станислав Кондов, Константин Соколов, Николай Кенаров, Роберт Ваханян и Нейчо Петров. В ролите на Сенки се превъплъщават: Веселина Михалкова, Христина Джурова, Гергана Арнаудова, Юлияна Чернева, Биляна Стоева, Милена Кънева, Габриела Боева и Сияна Начева. Асистент режисьор Владимира Иванова.

Постановката „Свръхчовек“, създадена по музиката на „Пролетно тайнство“ от Игор Стравински, изследва постдраматичните форми на театъра и танцовия театър като негов специфичен сценичен синтез. Във философската основа на драматургичния текст е залегнала доктрината на немския философ Фридрих Ницше за Свръхчовека (Űbermensch, немски). Изхождайки от тази теория, предметът на конфликта в пиесата е човекът и неговата сянка в постоянна борба в търсене на свръхчовека. Позовавайки се на жанровата дефиниция за пиесата в танцовия театър, „Свръхчовек“ е завладяващо пътуване в живата и променяща се територия на тялото. Умът е изследователят, който чрез постдраматичните образи на тялото прониква в нашите мисли, чувства, енергия и дух. Чрез това пътуване ние изследваме как умът се изразява чрез тялото в движение от една страна и как фаталните идеи тласкат съществото в бездната на неговото съществуване.

„Свръхчовек“ противопоставя реализма на европейския театър и церемониалния характер на източния театър на един тотален театър с метафизичен хоризонт. Това е концептуален театър, който използва ритуален начин за наблюдение и съзерцание, създавайки състояния и динамични сценични ситуации със структура на сънища. В тях  реалистичното драматично действие се заменя с церемония посредством формата, опита и актуалността на представлението като предварително уреден ритуал, но без неговата митично-магическа сила.

„Свръхчовек“ свързва различни жанрове по своята форма, структура и изпълнение. Спектакълът съчетава танц с поетичен театър и пърформанс. При това всички средства са еднакво важни. Играта, обектите и аудиовизуалните образи говорят паралелно и едновременно, препращайки в различни посоки към контекстите и метафорите, които се театрализират, както и към произтичащите от тях значения, настоявайки същевременно за бързото им възприемане. Следователно сценичното представление в неговата цялост не бива да се тълкува рационално, за да бъде разбрано, а за да предизвика сетивна стимулация, да провокира силно психо-емоционално усещане, да насърчи асоциацията и да генерира собствена логика в пространството между сцената и зрителите.

2023 © Варна е / снимка: Драматичен театър "Стоян Бъчваров"

Петър Антонов и Боряна Братоева канят варненци на "Място, наречено Другаде"

Театралният спектакъл по сценарий на звездата на съвременната българска драматургия Яна Борисова ще е на 18 май, във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Петър Антонов и Боряна Братоева канят варненци на "Място, наречено Другаде"

Постановката "Място, наречено Другаде" гостува във Варна на 18 май като част от национално турне. В морската столица пиесата се поставя едва за втори път, но е играна на много сцени в София и страната при голям интерес. Спектакълът ще е във Фестивалния и конгресен център от 19 часа. 

Постановката е по сценарий на звездата на съвременната българска драматургия Яна Борисова, която определя "Място, наречено Другаде" като един от най-добрите си текстове. 

Забавната история изследва откровените мъжки и женски версии за любовта и неизменно предизвиква бурни аплодисменти. В главните роли са Боряна Братоева ("Сестри Палавееви", "Одисей", "Съни бийч") и Петър Антонов ("Едуард", "С гръб към залеза", "Мен не ме мислете").

За написването на текста, Яна Борисова е вдъхновена от истинската история на двамата актьори, които се запознават на парти, но се оказва че живеят в една сграда. Стават най-добри приятели, прекарват много време заедно и споделят всичко - "от готвене до реване".

"Място, наречено Другаде" получава награди Икар и Аскеер за драматургия през 2023 година. Боряна Братоева е отличена за главна женска роля, а Димитър Коцев - Шошо за режисура на Наградите за принос към творческите индустрии. За да изградят уникалното пространство и атмосфера на постановката, най-младият награждаван сценограф Елис Вели си партнира с композитора Милен Кукошаров.

Действието на "Място, наречено Другаде" ни разказва за Денис, който се е оттеглил от телевизията след драматична любовна раздяла, потапяйки се в самосъжаление и алкохол. Общителната Мия връхлита в неговия живот, като се превръща за Денис в източник на нова жизнена енергия. Младата актриса черпи мъдрост и емоционален опит. Утвърждава се нуждата от цел към другия и другаде. По пътя към тази цел всеки прави личните си открития.

Можете да закупите своя билет за гастрола на "Място, наречено Другаде" във Варна онлайн от Articket  или на касата на ФКЦ.

2024 © Варна е