Мобилно меню

Философията на Фридрих Ницше за Свръхчовека вдъхновява новия спектакъл на Варненския театър

Представлението е изградено по музиката на „Пролетно тайнство“ от Игор Стравински, а първите му срещи с публиката ще са на 17 и 18 ноември, на Основна сцена
Философията на Фридрих Ницше за Свръхчовека вдъхновява новия спектакъл на Варненския театър

Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ ще поднесе на своите почитатели в Нощта на театрите и в началото на XIV Коледни театрални седмици втората премиера в 103-тия си творчески сезон. Продукцията „Свръхчовек“, в колаборация с творци от Република Северна Македония, е изградена по музиката на „Пролетно тайнство“ от Игор Стравински и философията на Фридрих Ницше за Свръхчовека. Варненската публика ще има възможност да се наслади на спектакъла за ценители на 17 и 18 ноември, от 19 часа, на Основна сцена на Драматичния театър. 

Амбицията на постановъчния екип от Република Северна Македония и варненските артисти е да поднесат в оригинален сценичен синтез един съвременен микс от танц, поетичен театър и пърформанс, дефиниран от автора на текста Сашо Димоски като „тотален театър с метафизичен хоризонт“. Режисьор е Васил Зафирчев, хореографията е дело на Олга Панго, участвала вече в няколко проекта на Варненската опера, сценограф е Филип Коруновски, костюмограф - Раде Василев, превод - Таня Попова.

Ролите в „Свръхчовек“ са обобщени като Тела и Сенки.

Ролите на Тела изпълняват: Стоян Радев, Недялко Стефанов, Станислав Кондов, Константин Соколов, Николай Кенаров, Роберт Ваханян и Нейчо Петров. В ролите на Сенки се превъплъщават: Веселина Михалкова, Христина Джурова, Гергана Арнаудова, Юлияна Чернева, Биляна Стоева, Милена Кънева, Габриела Боева и Сияна Начева. Асистент режисьор Владимира Иванова.

Постановката „Свръхчовек“, създадена по музиката на „Пролетно тайнство“ от Игор Стравински, изследва постдраматичните форми на театъра и танцовия театър като негов специфичен сценичен синтез. Във философската основа на драматургичния текст е залегнала доктрината на немския философ Фридрих Ницше за Свръхчовека (Űbermensch, немски). Изхождайки от тази теория, предметът на конфликта в пиесата е човекът и неговата сянка в постоянна борба в търсене на свръхчовека. Позовавайки се на жанровата дефиниция за пиесата в танцовия театър, „Свръхчовек“ е завладяващо пътуване в живата и променяща се територия на тялото. Умът е изследователят, който чрез постдраматичните образи на тялото прониква в нашите мисли, чувства, енергия и дух. Чрез това пътуване ние изследваме как умът се изразява чрез тялото в движение от една страна и как фаталните идеи тласкат съществото в бездната на неговото съществуване.

„Свръхчовек“ противопоставя реализма на европейския театър и церемониалния характер на източния театър на един тотален театър с метафизичен хоризонт. Това е концептуален театър, който използва ритуален начин за наблюдение и съзерцание, създавайки състояния и динамични сценични ситуации със структура на сънища. В тях  реалистичното драматично действие се заменя с церемония посредством формата, опита и актуалността на представлението като предварително уреден ритуал, но без неговата митично-магическа сила.

„Свръхчовек“ свързва различни жанрове по своята форма, структура и изпълнение. Спектакълът съчетава танц с поетичен театър и пърформанс. При това всички средства са еднакво важни. Играта, обектите и аудиовизуалните образи говорят паралелно и едновременно, препращайки в различни посоки към контекстите и метафорите, които се театрализират, както и към произтичащите от тях значения, настоявайки същевременно за бързото им възприемане. Следователно сценичното представление в неговата цялост не бива да се тълкува рационално, за да бъде разбрано, а за да предизвика сетивна стимулация, да провокира силно психо-емоционално усещане, да насърчи асоциацията и да генерира собствена логика в пространството между сцената и зрителите.

2023 © Варна е / снимка: Драматичен театър "Стоян Бъчваров"

Недялко Стефанов наследява Апостол Карамитев като Орландо от "Както ви харесва"

Шекспировата комедия с трета постановка в историята на Варненския театър
Недялко Стефанов наследява Апостол Карамитев като Орландо от "Както ви харесва"

Изтъкнатият румънски режисьор Габор Томпа, автор на над 120 театрални постановки в цял свят, президент на Съюза на театрите в Европа, репетира с актьорите на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Варна "Както ви харесва" от Шекспир, в превод на Валери Петров. Това е неговата първа постановка в България, а в историята на Варненския театър "Както ви харесва" се появява за трети път, припомнят от Театрално-музикалния продуцентски център в морската столица.

За пръв път варненци гледат комедията на Шекспир на 3 юни 1948 г. в интерпретацията на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикалният ръководител на постановката Стефан Марчинков (концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Йордан Марчинков) използва в оформлението на тази най-музикална пиеса на Шекспир творби от Франц Шуберт, Франсоа Купрен и Франсоа-Жозеф Госек. Сегашната постановка е с авторска музика на румънския композитор Тибор Цари.

Сред изпълнителите през 1948 г. личат познати имена от първото поколение варненски театрали, като Христо Динев – родоначалник на три актьорски поколения, оставили следа във варненския театрален живот. Христо Динев изпълнява ролята на Адам, в която сега е разпределен Свилен Стоянов. Катя Динева, дъщерята на Христо Динев, играе Целия – една от първите главни роли в забележителния ѝ творчески път. В същата роля сега влиза Христина Джурова. Ана Феликсова пресъздава първата Розалинда, дъщерята на Княза Изгнаник, която е в основата на сюжетната интрига. За ролята на Розалинда през 2024 г. Габор Томпа избира най-младата актриса на Варненския театър Габриела Боева.   

Ролята на Орландо в първата варненска постановка на "Както ви харесва" е поверена на тогава все още неизвестния студент във ВИТИЗ Апостол Карамитев, превърнал се впоследствие в една от емблемите на българското театрално и филмово изкуство. Образа на Орландо сега пресъздава младият, но вече със сериозна творческа биография, Недялко Стефанов.

В ролята на шута влизат Цено Кандов (Тъчстон) в първата и Стоян Радев (Точилски) в третата варненска версия на комедията.

Силен отзвук предизвиква втората постановка на "Както ви харесва" в превод на Валери Петров, с премиера на 3 октомври 1973 година. Прочитът е дело на дългогодишния режисьор на Варненския драматичен театър Станчо Станчев, формирал със своя изискан вкус цяла епоха в театъра.

В постановъчния екип му партнират художничката Кина Петрова и Йордан Дафов, който пише авторска музика за спектакъла. С изключителните си превъплъщения в тази постановка се открояват любими актьори от следващото златно театрално поколение – Димитър Хаджиянев (Князът Изгнаник), Яким Михов (Княз Фредерик), Богомил Атанасов (Орландо), Борис Луканов (Жак), Илия Пенев (Шарл), Ириней Константинов (Точилко), Бистра Марчева (Розалинда), Стефка Симеонова (Целия).

През 2024 г. в спектакъла на "Както ви харесва" ще видим настоящите актьори на Драматичен театър "Стоян Бъчваров". Ето и целия творчески състав на "Както ви харесва" 2024 - трета постановка в историята на Варненския драматичен театър: Режисьор Габор Томпа (Румъния), художник Мария Миу (Румъния, музика Тибор Цари (Румъния), хореография Флорин Фиерою (Румъния), драматург на спектакъла Аглика Олтеан (гост), асистент-режисьор Денислав Янев (гост), помощник-режисьор Валентина Андонова, асистент-сценографи: Христина Христова (гост); Александра Попова и Иван Петросян (студенти НХА).

Участват актьорите: Валентин Митев (Князът Изгнаник и Княз Фредерик), Станислав Кондов (Амиен), Константин Соколов (Жак), Пламен Димитров (Льо Бо и Отец Оливер Кривовер), Гергана Арнаудова (Шарл и Хименей), Хенри Ескелинен (Оливер), Недялко Стефанов (Орландо), Свилен Стоянов (Адам), Стоян Радев (Точилски), Николай Божков (Корин), Николай Кенаров (Силвий), Симеон Димов (Уилям), Габриела Боева (Розалинда), Христина Джурова (Целия), Петя Ангелова (Фебе), Сияна Начева (Одри). Младежи от Арденската гора и приближени на двамата князе: Весела Манолова (гост), Мартин Проданов (гост), Радостина Ангелова (гост), Стилиян Маринов (гост), Димитър Иванов, Орлин Димитров.

Предпремиера на 16-и, премиера на 17 октомври 2024, от 19 часа, на Основна сцена на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" – Варна.

2024 © Варна е / снимки: Драматичен театър "Стоян Бъчваров"