Мобилно меню

Красивият спектакъл "Коприна" ще зарадва публиката в седмия ден на Варненско лято

Представление на мултидисциплинарния артист от Ливан Раби Мруе също е част от програмата на театралния фестивал за 7 юни
Красивият спектакъл "Коприна" ще зарадва публиката в седмия ден на Варненско лято
508

Представлението „Коприна“ на Диана Добрева за Пловдивския драматичен театър ще зарадва театралните ценители във Варна в осмия ден на фестивала Варненско лято, който се провежда в морската столица от 1 до 10 юни. Спектакълът ще започне в 19:30 ч. на Основна сцена. За работата си по представлението на Пловдивския драматичен театър с награда АСКЕЕР за 2022 година са отличени Диана Добрева за режисура, Мира Каланова за сценография и Марина Райчинова за костюми. Спектакълът е носител на награда ИКАР 2022 за майсторско техническо осъществяване. „Коприна“ е първата българска постановка, включена в официалната селекция на световната Театрална олимпиада, която през 2023 г. се провежда в Унгария.

Постановката е по красивия и чувствен рома на съвременния италиански писател Алесандро Барико – „Коприна“, който ни пренася в ХIХ век и разказва за една невъзможна любовна история, простираща се между два континента. Платоничната връзка между френския търговец на копринени буби Ерве и безименно момиче, живеещо в японско владение, разгръща метафората на пътя, свързващ различни цивилизации. Всеки от героите преживява някакъв вътрешен катаклизъм, всеки страда в тишина, която обгръща живота им.

Красотата на любовта като голямата цел на човешкото пътуване през живота е основната тема на спектакъла на Диана Добрева.

В романа на Барико няма почти никаква пряка реч, а действието прескача между Франция и Япония. Затова и основно предизвикателство на поставянето му на сцена е как да се изразят и направят уловими вътрешните и преплетени преживявания на героите. Режисурата на Диана Добрева пресъздава хипнотичното въздействие на езика на автора през елегантна хореография, внушителни картини и фини звуци, появяващи се като съновидение.

На Основна сцена на варненския театър, спектакълът „Коприна“ ще бъде представен със субтитри на английски език.

Представлението на мултидисциплинарния артист от Ливан Раби Мруе - „Да яздиш облак“, ще се играе на сцената на Кукления театър от 18 часа. Ролята в спектакъла той е поверил на брат си Ясер Мруе. Представлението ще е на арабски език със субтитри на английски и български. Гостуването на „Да яздиш облак“ в тазгодишното издание на „Варненско лято“ се осъществява със съдействието на Fonds Podiumkunsten, Prins Claus Fonds, Hivos & Stichting DOEN – (Нидерландия).

„Снимки – една изчезва и се появява друга. През повечето време той не разбира връзката между тях. Има нужда от някого, който добре го познава, за да му разкаже повече и да приведе образите в движение. Когато спомените в съзнанието са като откъслечни снимки без да се свързват със сцени от миналото, как работи паметта?“

„Да яздиш облак“ на режисьора Раби Мруе по впечатляващ начин преплита личното и политическото. За представлението той кани своя брат Ясер да изиграе ролята на персонаж, с когото споделя обща история. След като е бил ранен в Ливанската гражданска война и е загубил способността си да използва думи, Ясер започва да снима видеоклипове. Прожектирани на сцената, те се сливат с неговия разказ за спомените му и така възниква една субективна картина на политическото развитие в Ливан. „Да яздиш облак“ въвлича в завладяващо размишление за крехкия процес на създаване на лична биография – една сложна мрежа между памет, фикция и политическа реалност.

Раби Мруе е мултидисциплинарен артист от Ливан, базиран в Берлин, който се изявява в сферата на съвременните визуални изкуства, театъра и пърформанса. Той е съосновател и член на борда на Бейрутския център за изкуство (BAC), редактор на авторитетното списание за театър TDR: The Drama Review (Ню Йорк) и асоцииран режисьор към театър „Мюнхнер Камершпиле“, Германия. Той постига международно признание и негови работи се представят във водещи музеи, галерии и сцени по света. Раби Мруе гостува за първи път в България на МТФ „Варненско лято“ през 2010 г. със своя документален спектакъл „ В търсене на изчезналия служител“.

2023 © Варна е / снимки: Международен театрален фестивал "Варненско лято"

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България