Красивият спектакъл "Коприна" ще зарадва публиката в седмия ден на Варненско лято
Представлението „Коприна“ на Диана Добрева за Пловдивския драматичен театър ще зарадва театралните ценители във Варна в осмия ден на фестивала Варненско лято, който се провежда в морската столица от 1 до 10 юни. Спектакълът ще започне в 19:30 ч. на Основна сцена. За работата си по представлението на Пловдивския драматичен театър с награда АСКЕЕР за 2022 година са отличени Диана Добрева за режисура, Мира Каланова за сценография и Марина Райчинова за костюми. Спектакълът е носител на награда ИКАР 2022 за майсторско техническо осъществяване. „Коприна“ е първата българска постановка, включена в официалната селекция на световната Театрална олимпиада, която през 2023 г. се провежда в Унгария.
Постановката е по красивия и чувствен рома на съвременния италиански писател Алесандро Барико – „Коприна“, който ни пренася в ХIХ век и разказва за една невъзможна любовна история, простираща се между два континента. Платоничната връзка между френския търговец на копринени буби Ерве и безименно момиче, живеещо в японско владение, разгръща метафората на пътя, свързващ различни цивилизации. Всеки от героите преживява някакъв вътрешен катаклизъм, всеки страда в тишина, която обгръща живота им.
Красотата на любовта като голямата цел на човешкото пътуване през живота е основната тема на спектакъла на Диана Добрева.
В романа на Барико няма почти никаква пряка реч, а действието прескача между Франция и Япония. Затова и основно предизвикателство на поставянето му на сцена е как да се изразят и направят уловими вътрешните и преплетени преживявания на героите. Режисурата на Диана Добрева пресъздава хипнотичното въздействие на езика на автора през елегантна хореография, внушителни картини и фини звуци, появяващи се като съновидение.
На Основна сцена на варненския театър, спектакълът „Коприна“ ще бъде представен със субтитри на английски език.
Представлението на мултидисциплинарния артист от Ливан Раби Мруе - „Да яздиш облак“, ще се играе на сцената на Кукления театър от 18 часа. Ролята в спектакъла той е поверил на брат си Ясер Мруе. Представлението ще е на арабски език със субтитри на английски и български. Гостуването на „Да яздиш облак“ в тазгодишното издание на „Варненско лято“ се осъществява със съдействието на Fonds Podiumkunsten, Prins Claus Fonds, Hivos & Stichting DOEN – (Нидерландия).
„Снимки – една изчезва и се появява друга. През повечето време той не разбира връзката между тях. Има нужда от някого, който добре го познава, за да му разкаже повече и да приведе образите в движение. Когато спомените в съзнанието са като откъслечни снимки без да се свързват със сцени от миналото, как работи паметта?“
„Да яздиш облак“ на режисьора Раби Мруе по впечатляващ начин преплита личното и политическото. За представлението той кани своя брат Ясер да изиграе ролята на персонаж, с когото споделя обща история. След като е бил ранен в Ливанската гражданска война и е загубил способността си да използва думи, Ясер започва да снима видеоклипове. Прожектирани на сцената, те се сливат с неговия разказ за спомените му и така възниква една субективна картина на политическото развитие в Ливан. „Да яздиш облак“ въвлича в завладяващо размишление за крехкия процес на създаване на лична биография – една сложна мрежа между памет, фикция и политическа реалност.
Раби Мруе е мултидисциплинарен артист от Ливан, базиран в Берлин, който се изявява в сферата на съвременните визуални изкуства, театъра и пърформанса. Той е съосновател и член на борда на Бейрутския център за изкуство (BAC), редактор на авторитетното списание за театър TDR: The Drama Review (Ню Йорк) и асоцииран режисьор към театър „Мюнхнер Камершпиле“, Германия. Той постига международно признание и негови работи се представят във водещи музеи, галерии и сцени по света. Раби Мруе гостува за първи път в България на МТФ „Варненско лято“ през 2010 г. със своя документален спектакъл „ В търсене на изчезналия служител“.