Мобилно меню

Красивият спектакъл "Коприна" ще зарадва публиката в седмия ден на Варненско лято

Представление на мултидисциплинарния артист от Ливан Раби Мруе също е част от програмата на театралния фестивал за 7 юни
Красивият спектакъл "Коприна" ще зарадва публиката в седмия ден на Варненско лято

Представлението „Коприна“ на Диана Добрева за Пловдивския драматичен театър ще зарадва театралните ценители във Варна в осмия ден на фестивала Варненско лято, който се провежда в морската столица от 1 до 10 юни. Спектакълът ще започне в 19:30 ч. на Основна сцена. За работата си по представлението на Пловдивския драматичен театър с награда АСКЕЕР за 2022 година са отличени Диана Добрева за режисура, Мира Каланова за сценография и Марина Райчинова за костюми. Спектакълът е носител на награда ИКАР 2022 за майсторско техническо осъществяване. „Коприна“ е първата българска постановка, включена в официалната селекция на световната Театрална олимпиада, която през 2023 г. се провежда в Унгария.

Постановката е по красивия и чувствен рома на съвременния италиански писател Алесандро Барико – „Коприна“, който ни пренася в ХIХ век и разказва за една невъзможна любовна история, простираща се между два континента. Платоничната връзка между френския търговец на копринени буби Ерве и безименно момиче, живеещо в японско владение, разгръща метафората на пътя, свързващ различни цивилизации. Всеки от героите преживява някакъв вътрешен катаклизъм, всеки страда в тишина, която обгръща живота им.

Красотата на любовта като голямата цел на човешкото пътуване през живота е основната тема на спектакъла на Диана Добрева.

В романа на Барико няма почти никаква пряка реч, а действието прескача между Франция и Япония. Затова и основно предизвикателство на поставянето му на сцена е как да се изразят и направят уловими вътрешните и преплетени преживявания на героите. Режисурата на Диана Добрева пресъздава хипнотичното въздействие на езика на автора през елегантна хореография, внушителни картини и фини звуци, появяващи се като съновидение.

На Основна сцена на варненския театър, спектакълът „Коприна“ ще бъде представен със субтитри на английски език.

Представлението на мултидисциплинарния артист от Ливан Раби Мруе - „Да яздиш облак“, ще се играе на сцената на Кукления театър от 18 часа. Ролята в спектакъла той е поверил на брат си Ясер Мруе. Представлението ще е на арабски език със субтитри на английски и български. Гостуването на „Да яздиш облак“ в тазгодишното издание на „Варненско лято“ се осъществява със съдействието на Fonds Podiumkunsten, Prins Claus Fonds, Hivos & Stichting DOEN – (Нидерландия).

„Снимки – една изчезва и се появява друга. През повечето време той не разбира връзката между тях. Има нужда от някого, който добре го познава, за да му разкаже повече и да приведе образите в движение. Когато спомените в съзнанието са като откъслечни снимки без да се свързват със сцени от миналото, как работи паметта?“

„Да яздиш облак“ на режисьора Раби Мруе по впечатляващ начин преплита личното и политическото. За представлението той кани своя брат Ясер да изиграе ролята на персонаж, с когото споделя обща история. След като е бил ранен в Ливанската гражданска война и е загубил способността си да използва думи, Ясер започва да снима видеоклипове. Прожектирани на сцената, те се сливат с неговия разказ за спомените му и така възниква една субективна картина на политическото развитие в Ливан. „Да яздиш облак“ въвлича в завладяващо размишление за крехкия процес на създаване на лична биография – една сложна мрежа между памет, фикция и политическа реалност.

Раби Мруе е мултидисциплинарен артист от Ливан, базиран в Берлин, който се изявява в сферата на съвременните визуални изкуства, театъра и пърформанса. Той е съосновател и член на борда на Бейрутския център за изкуство (BAC), редактор на авторитетното списание за театър TDR: The Drama Review (Ню Йорк) и асоцииран режисьор към театър „Мюнхнер Камершпиле“, Германия. Той постига международно признание и негови работи се представят във водещи музеи, галерии и сцени по света. Раби Мруе гостува за първи път в България на МТФ „Варненско лято“ през 2010 г. със своя документален спектакъл „ В търсене на изчезналия служител“.

2023 © Варна е / снимки: Международен театрален фестивал "Варненско лято"

Двама актьори от спектакъла "Ботушът" на Варненския драматичен театър с номинации за награди АСКЕЕР

Отличията по традиция ще бъдат раздадени на 24 май
Двама актьори от спектакъла "Ботушът" на Варненския драматичен театър с номинации за награди АСКЕЕР

Константин Соколов и Недялко Стефанов, които са част от актьорския състав на спектакъла "Ботушът" на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров", получиха номинации за тазгодишното издание на наградите АСКЕЕР. Константин Соколов е номиниран в категорията за водеща мъжка роля, където претенденти за отличието са още Александър Тонев за ролята му на Михаил Василиевич Платонов в „ПЛАТОНoff“ от А. П. Чехов, реж. Маргарита Младенова и Иван Добчев, Театрална работилница "Сфумато" и Йордан Ръсин за ролята му на Принца в „Кулата“ от Борис Кръстев, реж. Съни Сънински, Театър 199 „Валентин Стойчев“. 

Недялко Стефанов ще се бори за отличието в категория "Поддържаща мъжка роля" в конкуренцията на Иван Николов, номиниран за ролите на Леонардо, Игор и Издателят в „Петрови в грипа и около него" по Алексей Салников, реж. Боян Крачолов, Народен театър „Иван Вазов“ и ролята на Николай Иванович в „ПЛАТОНoff“ от А. П. Чехов, реж. Маргарита Младенова и Иван Добчев, Театрална работилница "Сфумато" и Нено Койнарски за ролята на Осип в „ПЛАТОНoff“ от А. П. Чехов, реж. Маргарита Младенова и Иван Добчев, Театрална работилница "Сфумато". 

Припомняме, че драматургичният текст на Лило Петров за спектакъла "Ботушът" на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" с режисьор Стоян Радев Ге.К., бе отличен и с награда Икар.

Тази година на 24 май театър "Българска армия" за 33-ти път ще връчи наградите за постижения в театралното изкуство - АСКЕЕР. Това са единствените отличия в България, които се присъждат "от артисти – за артисти". Голямата награда за цялостен принос ще бъде присъдена на актьора Руси Чанев, а актрисата Мимоза Базова ще бъде удостоен с почетен АСКЕЕР. 

Кой да бъде отличен във всяка една от категориите е професионален и естетически избор на хора, правещи театър, изтъкват организаторите от театър "Българска армия". В номинациите са включени представления, чиято премиера е осъществена в периода от 1 април 2023 г. до 31 март 2024 г. Както регламентът налага, сред тях не присъстват заглавия от репертоара на театъра-организатор "Българска армия". 

Номинациите в категория "Съвременна българска драматургия" са излъчени от комисия от експерти с председател проф. Камелия Николова и членове Анита Ангелова, проф. Владимир Атанасов, Георги Къркеланов и проф. Ромео Попилиев. Претенденти за отличието са Борис Кръстев за "Кулата" - Театър 199 "Валентин Стойчев"; Мария Страшилова за "Кино Лента" – продуцент: Сдружение "Шум и Бяс", Кино "Влайкова"; Теа Денолюбова за "Боже мой" – Народен театър "Иван Вазов".  


Ето и номинациите в останалите категории: 

ИЗГРЯВАЩА ЗВЕЗДА

  • Калоян Желев за ролята Кристофър Буун в „СТРАННА СЛУЧКА С КУЧЕ ПРЕЗ НОЩТА“ по романа на Марк Хадън,  сценична адаптация Саймън Стивънс, реж. Боян Иванов, Драматичен театър „Сава Огнянов“– Русе;
  • Сдружение „Шум и Бяс“ за „КИНО „ЛЕНТА“ от Мария Страшилова, Кино „Влайкова“;
  • Теодор Ненов за ролята на Грегор Замза в „ПРЕОБРАЖЕНИЕТО“ по Франц Кафка, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград.

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

  • Александра Василева за ролите на Библиотекарката, Медицинска сестра и Персефона в „ПЕТРОВИ В ГРИПА И ОКОЛО НЕГО“ по Алексей Салников, реж. Боян Крачолов, Народен театър „Иван Вазов“;
  • Илиана Коджабашева за ролята на Маргарита Симонян в „ХАГА“ от Саша Денисова, реж. Галин Стоев, Народен театър „Иван Вазов“;
  • Маргита Гошева за ролята на Пития в "ЕДИП И ПРОРОЦИТЕ" по Софокъл, реж. Диана Добрева, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив.

СЦЕНОГРАФИЯ

  • Мариета Голомехова за "ПОРТРЕТЪТ НА ДОРИАН ГРЕЙ" от Оскар Уайлд, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър "Рачо Стоянов" – Габрово и за „ПРЕОБРАЖЕНИЕТО“ по Франц Кафка, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград;
  • Мира Каланова за "ЕДИП И ПРОРОЦИТЕ" по Софокъл, реж. Диана Добрева, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив;
  • Теодора Лазарова за „КРАСИВА ПТИЧКА С ЦВЯТ ЗЕЛЕН“ по Карло Гоци, реж. Анастасия Събева, Драматичен театър „Гео Милев” – Стара Загора и Държавна опера – Стара Загора.

КОСТЮМОГРАФИЯ

  • Елена Нацариду за „КРАЛИ МАРКО – ПОСЛЕДНАТА БАЛКАНСКА ЛЕГЕНДА“ от Владимир Левчев, реж. Анастасия Събева, Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе;
  • Мариета Голомехова за "ПОРТРЕТЪТ НА ДОРИАН ГРЕЙ" от Оскар Уайлд, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър "Рачо Стоянов" – Габрово и за „ПРЕОБРАЖЕНИЕТО“ по Франц Кафка, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград;
  • Свила Величкова за „ОПАСНИ ВРЪЗКИ“ от Шодерло дьо Лакло, реж. Станка Калчева, Младежки театър "Николай Бинев".

ТЕАТРАЛНА МУЗИКА

  • Владимир Ампов – Графа за „ПИПИ ДЪЛГОТО ЧОРАПЧЕ“ от Астрид Линдгрен, адаптация Юхан Гиле, реж. Венцислав Асенов, Младежки театър "Николай Бинев";
  • Емилиян Гацов – Елби за „ИГРИ В ЗАДНИЯ ДВОР“ от Една Мазия, реж. Николай Поляков, Театър „София“;
  • Милен Апостолов за „ПОРТРЕТЪТ НА ДОРИАН ГРЕЙ“ от Оскар Уайлд, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър "Рачо Стоянов" – Габрово и за „ПРЕОБРАЖЕНИЕТО“ по Франц Кафка, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград.

ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

  • Климентина Фърцова за ролята й на Алис в „ОТБЛИЗО“ от Патрик Марбър, реж. Елица Йовчева,  Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив;
  • Мария Стефанова за ролята й на Розовата дама в „ОСКАР И РОЗОВАТА ДАМА“ от Ерик-Еманюел Шмит, реж. Стефан Спасов,  Театър 199 „Валентин Стойчев“;
  • Радена Вълканова за ролята й на Путин в „ХАГА“ от Саша Денисова, реж. Галин Стоев,  Народен театър „Иван Вазов“.

МОНОСПЕКТАКЪЛ

  • „ДОКАТО СМЪРТТА МЕ РАЗДЕЛИ“ от Дъг Райт, режисура Надя Панчева, сценография и костюми Илина Грозева, звукова среда Гьорги Георгиев – Антика и Мария Радева, художник осветление Иля Пашнин, дизайн Христо Христов, с участието на Димитър Ангелов, SPAM Studios;
  • „ЛУЦИФЕР“ от Хосе Варлета, сценичен вариант и постановка Николай Младенов, сценична среда и костюми Боян Арсов и Николай Младенов, музикално оформление Мартин Каров, с участието на Боян Арсов, Държавен Сатиричен Театър "Алеко Константинов";
  • „PRIMA FACIE” от Сузи Милър, консултант Светлана Янчева, сценография и костюми Ванина Цандева, графичен дизайн Теодора Симова, с  участието на Елена Телбис – продуцент: БАЗА Х.

РЕЖИСУРА

  • Анастасия Събева за „КРАЛИ МАРКО – ПОСЛЕДНАТА БАЛКАНСКА ЛЕГЕНДА“ от Владимир Левчев,  Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе;
  • Валерия Вълчева за „ЗАМЪКЪТ” по Франц Кафка,  Музей „Земята и хората“;
  • Веселка Кунчева за „ПРЕОБРАЖЕНИЕТО“ от Франц Кафка, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград.

НАЙ-ДОБРО ПРЕДСТАВЛЕНИЕ

  • „КРАЛИ МАРКО-ПОСЛЕДНАТА БАЛКАНСКА ЛЕГЕНДА“ от Владимир Левчев, реж. Анастасия Събева,  Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе;
  • „КРАСИВА ПТИЧКА С ЦВЯТ ЗЕЛЕН“ по Карло Гоци, реж. Анастасия Събева, Драматичен театър „Гео Милев” – Стара Загора и Държавна опера – Стара Загора;
  • „ПРЕОБРАЖЕНИЕТО“ от Франц Кафка, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград.
2024 © Варна е