Мобилно меню

Мариус Куркински празнува рожден ден с представление във Варна

На 15 октомври той ще играе "Черното пиле" на сцената в НЧ "Славейков"
Мариус Куркински празнува рожден ден с представление във Варна

Мариус Куркински ще посрещне 55-ия си рожден ден с представление във Варна. На 15 октомври той ще гостува със своя моноспектакъл "Черното пиле" на сцената в НЧ "Славейков" в квартал "Вл. Варненчик". Билети може да бъдат закупени от касите на Българан и Библиотеката на НЧ "Славейков", както и онлайн.

"Черното пиле" е театрален проект на Мариус Куркински, в който той избира да представи на сцената три разказа на известния български писател Николай Хайтов - "Мерак", "Пазачът на Овесената нива" и "Черното Пиле".

В тези три произведения, подбрани от Куркински се съчетават традиции, страдание, грехове и надежда - хората живеят трудно, страдат, понякога изпадат в грехове, но винаги търсят разкаяние и никога не пропускат великите мигове на радост и любов.

Мариус Куркински споделя своето виждане за разказите на Хайтов и подчертава, че в тях душата на българина е много чиста и неопетнена.

Хората в тези истории не са "замърсени" от материалното и комерсиалното, а по-скоро страдат от живота, без да се жалват, и успяват да го преборят.

Всеки от разказите носи свое уникално послание.

"Мерак" е разказът, който разглежда традициите и обичаите на българското село. Хайтов с умение разкрива детайли от ежедневието на хората, които показват как меракът (насладата от малките удоволствия) се превръща в основен елемент на техния живот. В този разказ авторът изобразява българската душа като истинска, свързана с природата, и като такава, жаждуваща за простота и щастие въпреки трудностите.

"Пазачът на Овесената нива" разказва историята на човек, който пази нивата си от вредители, докато се бори с вътрешните си демони и душевни мъки. Хайтов умело изобразява драмата на героя, противоречията между неговите чувства и действия, и създава портрет на обикновен човек, който иска да защити това, което обича и цени. Този разказ ни предлага поглед към вътрешната борба на човешката душа и упоритостта, с която можем да се справим със съблазните и изкушенията на живота.

"Черното Пиле" е разказът, който дава името на спектакъла и съдържа силно емоционално послание. Историята разказва за малко сираче, което отглежда черно пиле, и през този опит намира надежда, любов и смисъл в своя суров живот. Чрез този разказ Хайтов показва, че дори в най-тежките обстоятелства, в които човек може да се намери, винаги има светлина и радост, която може да ни вдъхне сила и кураж да продължим напред.

В моноспектакъла си "Черното пиле", Мариус Куркински успява да пренесе силата на Хайтовите разкази на сцената, като използва таланта си на актьор и креативния екип, за да възроди атмосферата на българското село от миналото. Сценографията, костюмите и музиката са избрани така, че да допълват и подчертават същността на всеки разказ, като създават едно завладяващо преживяване за публиката.

Театралната постановка "Черното пиле" се радва на високи оценки от критиките и става все по-популярна сред зрителите в цялата страна.

Спектакълът успява да докосне сърцата на хората и да им предложи едно различно поглед към българската история и култура, като разкрива непознати аспекти на националната ни самобитност.

2024 © Варна е / снимки: Фейсбук

Президентът на Съюза на театрите в Европа избра Варна за първата си постановка в България

Предпремиерата и премиерата на "Както ви харесва" с режисьор Габор Томпа предстоят на Основна сцена на Варненския театър на 16 и 17 октомври
Президентът на Съюза на театрите в Европа избра Варна за първата си постановка в България

Актьорите на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" работят над "Както ви харесва" от Уилям Шекспир със световноизвестния румънски режисьор Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа (UTE) и автор на над 100 театрални постановки на 4 континента, съобщават от Театрално-музикалния продуцентски център в морската столица. За първата си постановка в България Габор Томпа се спира на комедията "Както ви харесва" от Шекспир, след поредица от трагични заглавия, над които е работил, за да преоткрие отново комедията.

"Тази пиеса има и друга, много важна страна – тя може да бъде комедия или трагедия, или комбинация от двете, според това как я възприемате. В този смисъл изведох на първо място в режисьорската си концепция темата за Арденската гора, като символ за бягство от несправедливо устроеното общество и неговите парламентарни порядки. С постановката визирам не XVI или XVII век, а нашата съвременност, защо не конкретно и Европейския парламент и въобще Европейския съюз, който не функционира според очакванията ни и налага задължителни за всяка държава закони, противно на своята първоначална идея за европейско обединение.

В "Както ви харесва" Шекспир натоварва с подобна авторитарна роля Княз Фредерик, който обрича своя брат на изгнание.

Възможен изход от ситуацията е бягството в Арденската гора, където естественият живот сред природата създава предпоставки за изграждането на ново справедливо общество – една утопия, която подобно на хипи културата търси спасение извън социалния контекст", изтъква режисьорът.

Друг съществен аспект в неговия прочит на "Както ви харесва" е паралелът между Арденската гора и театъра – в театъра всичко е възможно и в Арденската гора всичко е възможно.

"Арденската гора олицетворява изкуството като илюзия, отразяваща бягството ни от потискащата рутина на действителността. И тази игра на идентичности, която предлага да се идентифицираш с някого другиго или с друг пол, съвсем не е безопасна. Ако повярваш в истинността на илюзията, това би могло да генерира различни от обичайните представи и усещания с трагични последствия",  задълбочава анализа си на „Както ви харесва“ Габор Томпа.

Играна за пръв път през 1600 г. в театър "Глобус" в Лондон, на който Шекспир е бил съсобственик, пиесата е публикувана след смъртта му в прочутото "First Folio" (1623), спасило от забвение 36 драматургични творби на барда. Именно в "Както ви харесва" се намира превърналото се в крилата фраза прозрение на Шекспир:

"Този свят е сцена, където всички хора са актьори и всеки има миг, в който трябва да влезе и излезе ...".

За постановката на "Както ви харесва" във Варна Габор Томпа е ангажирал именити румънски творци – художничката Мария Миу, композитора Тибор Цари и хореографа Флорин Фиерою. Участват актьорите на Варненския драматичен театър: Валентин Митев, Станислав Кондов, Константин Соколов, Пламен Димитров, Гергана Арнаудова, Хенри Ескелинен, Недялко Стефанов, Свилен Стоянов, Стоян Радев, Пламен Димитров, Николай Божков, Николай Кенаров, Симеон Димов, Габриела Боева, Христина Джурова, Петя Ангелова и Сияна Начева.

Драматург на постановката, първата изява на българска сцена на Габор Томпа, е Аглика Олтеан - драматург в различни периоди на Драматичен театър "Стоян Бъчваров", автор на Юбилейния албум за 100-годишнината на театъра (1921-2021) и преводач от френския оригинал на "Инстинктът" от Анри Кистмекер, първата пиеса в летоброенето на Варненския театър, поставена някога от Стоян Бъчваров и 104 години по-късно от Стоян Радев Ге.К.

Предпремиерата и премиерата на "Както ви харесва" предстоят на Основна сцена, съответно на 16 и 17 октомври 2024 г., а на 31 октомври 2024 г. с "Инстинктът" ще бъде открита и обновената след няколкогодишен ремонт Сцена Филиал на Варненския драматичен театър.

2024 © Варна е / снимки: Драматичен театър "Стоян Бъчваров"