Мобилно меню

Мариус Куркински празнува рожден ден с представление във Варна

На 15 октомври той ще играе "Черното пиле" на сцената в НЧ "Славейков"
Мариус Куркински празнува рожден ден с представление във Варна

Мариус Куркински ще посрещне 55-ия си рожден ден с представление във Варна. На 15 октомври той ще гостува със своя моноспектакъл "Черното пиле" на сцената в НЧ "Славейков" в квартал "Вл. Варненчик". Билети може да бъдат закупени от касите на Българан и Библиотеката на НЧ "Славейков", както и онлайн.

"Черното пиле" е театрален проект на Мариус Куркински, в който той избира да представи на сцената три разказа на известния български писател Николай Хайтов - "Мерак", "Пазачът на Овесената нива" и "Черното Пиле".

В тези три произведения, подбрани от Куркински се съчетават традиции, страдание, грехове и надежда - хората живеят трудно, страдат, понякога изпадат в грехове, но винаги търсят разкаяние и никога не пропускат великите мигове на радост и любов.

Мариус Куркински споделя своето виждане за разказите на Хайтов и подчертава, че в тях душата на българина е много чиста и неопетнена.

Хората в тези истории не са "замърсени" от материалното и комерсиалното, а по-скоро страдат от живота, без да се жалват, и успяват да го преборят.

Всеки от разказите носи свое уникално послание.

"Мерак" е разказът, който разглежда традициите и обичаите на българското село. Хайтов с умение разкрива детайли от ежедневието на хората, които показват как меракът (насладата от малките удоволствия) се превръща в основен елемент на техния живот. В този разказ авторът изобразява българската душа като истинска, свързана с природата, и като такава, жаждуваща за простота и щастие въпреки трудностите.

"Пазачът на Овесената нива" разказва историята на човек, който пази нивата си от вредители, докато се бори с вътрешните си демони и душевни мъки. Хайтов умело изобразява драмата на героя, противоречията между неговите чувства и действия, и създава портрет на обикновен човек, който иска да защити това, което обича и цени. Този разказ ни предлага поглед към вътрешната борба на човешката душа и упоритостта, с която можем да се справим със съблазните и изкушенията на живота.

"Черното Пиле" е разказът, който дава името на спектакъла и съдържа силно емоционално послание. Историята разказва за малко сираче, което отглежда черно пиле, и през този опит намира надежда, любов и смисъл в своя суров живот. Чрез този разказ Хайтов показва, че дори в най-тежките обстоятелства, в които човек може да се намери, винаги има светлина и радост, която може да ни вдъхне сила и кураж да продължим напред.

В моноспектакъла си "Черното пиле", Мариус Куркински успява да пренесе силата на Хайтовите разкази на сцената, като използва таланта си на актьор и креативния екип, за да възроди атмосферата на българското село от миналото. Сценографията, костюмите и музиката са избрани така, че да допълват и подчертават същността на всеки разказ, като създават едно завладяващо преживяване за публиката.

Театралната постановка "Черното пиле" се радва на високи оценки от критиките и става все по-популярна сред зрителите в цялата страна.

Спектакълът успява да докосне сърцата на хората и да им предложи едно различно поглед към българската история и култура, като разкрива непознати аспекти на националната ни самобитност.

2024 © Варна е / снимки: Фейсбук

104 години навършва варненският драматичен театър

Празникът на 12 март ще започне с водосвет и ще приключи със спектакъла "Клетка за пеперуди"
104 години навършва варненският драматичен театър

Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще отбележи своята 104-та годишнина на 12 март. На тази дата през 1921 г. с първата постановка на режисьора Стоян Бъчваров "Инстинктът" от Анри Кистмекер започва летоброенето на театъра. Първоначално спектаклите се играят в единствената по онова време зала за културни прояви "Съединение" (сега Сцена Филиал) и това продължава до 1932 г., когато отваря врати красивата театрална сграда на площад "Независимост", една от архитектурните забележителности на съвременна Варна.

В празничния ден от 11.30 часа Отец Дончо Александров ще отслужи водосвет на обновената Сцена Филиал.

Преди това екипът на театъра ще поднесе цветя пред паметника на кмета Иван Церов, превърнал построяването на нов театрален дом в своя житейска кауза.

Вечерта предстои среща с хитовата комедия "Клетка за пеперуди", която – както знаят всички, които вече са я гледали, разказва за емоционалното ежедневие на артистите от едно кабаре. Бързите обрати, ефектните танци, докосващите песни, блясъкът на пайетите и бликащият от всяка сцена хумор пораждат чувства на радост и лекота, които любителите на комедийния жанр ценят.

Специален жест за рождения ден на театъра е подготвила художничката Калия Йорданова, дъщеря на скулптора Христо Йорданов (1915–1984), която дарява 4 негови скулптурни портрета на видните варненски актьори от 60-те и 70-те години на миналия век - Христо Динев, Венета Славчева, Георги Громов и Идеал Петров.

Изключително ценното дарение ще бъде огласено официално пред публиката на празничния 12 март, а в Световния ден на театъра 27 март скулптурните портрети ще бъдат изложени със специална церемония в театъра. Междувременно от 7 до 27 март в ГХГ "Борис Георгиев" Варна може да се види изложба с театралните и други скулптурни портрети на Христо Йорданов. Възпитаник на Андрей Николов и проф. Марко Марков, представител на класическия реализъм в изкуството, варненският творец създава вълнуващи творби, вписани в художественото наследство на нашия град. Експозицията, посветена на 110 години от рождението на автора, включва някои от най-добрите произведения на Христо Йорданов, в които с проникновената си наблюдателност и артистична сръчност той се доказва като майстор в пресъздаването на емоционалното състояние на портретувания. 

2025 © Варна е