Мобилно меню

Мариус Куркински празнува рожден ден с представление във Варна

На 15 октомври той ще играе "Черното пиле" на сцената в НЧ "Славейков"
Мариус Куркински празнува рожден ден с представление във Варна

Мариус Куркински ще посрещне 55-ия си рожден ден с представление във Варна. На 15 октомври той ще гостува със своя моноспектакъл "Черното пиле" на сцената в НЧ "Славейков" в квартал "Вл. Варненчик". Билети може да бъдат закупени от касите на Българан и Библиотеката на НЧ "Славейков", както и онлайн.

"Черното пиле" е театрален проект на Мариус Куркински, в който той избира да представи на сцената три разказа на известния български писател Николай Хайтов - "Мерак", "Пазачът на Овесената нива" и "Черното Пиле".

В тези три произведения, подбрани от Куркински се съчетават традиции, страдание, грехове и надежда - хората живеят трудно, страдат, понякога изпадат в грехове, но винаги търсят разкаяние и никога не пропускат великите мигове на радост и любов.

Мариус Куркински споделя своето виждане за разказите на Хайтов и подчертава, че в тях душата на българина е много чиста и неопетнена.

Хората в тези истории не са "замърсени" от материалното и комерсиалното, а по-скоро страдат от живота, без да се жалват, и успяват да го преборят.

Всеки от разказите носи свое уникално послание.

"Мерак" е разказът, който разглежда традициите и обичаите на българското село. Хайтов с умение разкрива детайли от ежедневието на хората, които показват как меракът (насладата от малките удоволствия) се превръща в основен елемент на техния живот. В този разказ авторът изобразява българската душа като истинска, свързана с природата, и като такава, жаждуваща за простота и щастие въпреки трудностите.

"Пазачът на Овесената нива" разказва историята на човек, който пази нивата си от вредители, докато се бори с вътрешните си демони и душевни мъки. Хайтов умело изобразява драмата на героя, противоречията между неговите чувства и действия, и създава портрет на обикновен човек, който иска да защити това, което обича и цени. Този разказ ни предлага поглед към вътрешната борба на човешката душа и упоритостта, с която можем да се справим със съблазните и изкушенията на живота.

"Черното Пиле" е разказът, който дава името на спектакъла и съдържа силно емоционално послание. Историята разказва за малко сираче, което отглежда черно пиле, и през този опит намира надежда, любов и смисъл в своя суров живот. Чрез този разказ Хайтов показва, че дори в най-тежките обстоятелства, в които човек може да се намери, винаги има светлина и радост, която може да ни вдъхне сила и кураж да продължим напред.

В моноспектакъла си "Черното пиле", Мариус Куркински успява да пренесе силата на Хайтовите разкази на сцената, като използва таланта си на актьор и креативния екип, за да възроди атмосферата на българското село от миналото. Сценографията, костюмите и музиката са избрани така, че да допълват и подчертават същността на всеки разказ, като създават едно завладяващо преживяване за публиката.

Театралната постановка "Черното пиле" се радва на високи оценки от критиките и става все по-популярна сред зрителите в цялата страна.

Спектакълът успява да докосне сърцата на хората и да им предложи едно различно поглед към българската история и култура, като разкрива непознати аспекти на националната ни самобитност.

2024 © Варна е / снимки: Фейсбук

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България