Мобилно меню

Мариус Куркински празнува рожден ден с представление във Варна

На 15 октомври той ще играе "Черното пиле" на сцената в НЧ "Славейков"
Мариус Куркински празнува рожден ден с представление във Варна

Мариус Куркински ще посрещне 55-ия си рожден ден с представление във Варна. На 15 октомври той ще гостува със своя моноспектакъл "Черното пиле" на сцената в НЧ "Славейков" в квартал "Вл. Варненчик". Билети може да бъдат закупени от касите на Българан и Библиотеката на НЧ "Славейков", както и онлайн.

"Черното пиле" е театрален проект на Мариус Куркински, в който той избира да представи на сцената три разказа на известния български писател Николай Хайтов - "Мерак", "Пазачът на Овесената нива" и "Черното Пиле".

В тези три произведения, подбрани от Куркински се съчетават традиции, страдание, грехове и надежда - хората живеят трудно, страдат, понякога изпадат в грехове, но винаги търсят разкаяние и никога не пропускат великите мигове на радост и любов.

Мариус Куркински споделя своето виждане за разказите на Хайтов и подчертава, че в тях душата на българина е много чиста и неопетнена.

Хората в тези истории не са "замърсени" от материалното и комерсиалното, а по-скоро страдат от живота, без да се жалват, и успяват да го преборят.

Всеки от разказите носи свое уникално послание.

"Мерак" е разказът, който разглежда традициите и обичаите на българското село. Хайтов с умение разкрива детайли от ежедневието на хората, които показват как меракът (насладата от малките удоволствия) се превръща в основен елемент на техния живот. В този разказ авторът изобразява българската душа като истинска, свързана с природата, и като такава, жаждуваща за простота и щастие въпреки трудностите.

"Пазачът на Овесената нива" разказва историята на човек, който пази нивата си от вредители, докато се бори с вътрешните си демони и душевни мъки. Хайтов умело изобразява драмата на героя, противоречията между неговите чувства и действия, и създава портрет на обикновен човек, който иска да защити това, което обича и цени. Този разказ ни предлага поглед към вътрешната борба на човешката душа и упоритостта, с която можем да се справим със съблазните и изкушенията на живота.

"Черното Пиле" е разказът, който дава името на спектакъла и съдържа силно емоционално послание. Историята разказва за малко сираче, което отглежда черно пиле, и през този опит намира надежда, любов и смисъл в своя суров живот. Чрез този разказ Хайтов показва, че дори в най-тежките обстоятелства, в които човек може да се намери, винаги има светлина и радост, която може да ни вдъхне сила и кураж да продължим напред.

В моноспектакъла си "Черното пиле", Мариус Куркински успява да пренесе силата на Хайтовите разкази на сцената, като използва таланта си на актьор и креативния екип, за да възроди атмосферата на българското село от миналото. Сценографията, костюмите и музиката са избрани така, че да допълват и подчертават същността на всеки разказ, като създават едно завладяващо преживяване за публиката.

Театралната постановка "Черното пиле" се радва на високи оценки от критиките и става все по-популярна сред зрителите в цялата страна.

Спектакълът успява да докосне сърцата на хората и да им предложи едно различно поглед към българската история и култура, като разкрива непознати аспекти на националната ни самобитност.

2024 © Варна е / снимки: Фейсбук

Недялко Стефанов наследява Апостол Карамитев като Орландо от "Както ви харесва"

Шекспировата комедия с трета постановка в историята на Варненския театър
Недялко Стефанов наследява Апостол Карамитев като Орландо от "Както ви харесва"

Изтъкнатият румънски режисьор Габор Томпа, автор на над 120 театрални постановки в цял свят, президент на Съюза на театрите в Европа, репетира с актьорите на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Варна "Както ви харесва" от Шекспир, в превод на Валери Петров. Това е неговата първа постановка в България, а в историята на Варненския театър "Както ви харесва" се появява за трети път, припомнят от Театрално-музикалния продуцентски център в морската столица.

За пръв път варненци гледат комедията на Шекспир на 3 юни 1948 г. в интерпретацията на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикалният ръководител на постановката Стефан Марчинков (концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Йордан Марчинков) използва в оформлението на тази най-музикална пиеса на Шекспир творби от Франц Шуберт, Франсоа Купрен и Франсоа-Жозеф Госек. Сегашната постановка е с авторска музика на румънския композитор Тибор Цари.

Сред изпълнителите през 1948 г. личат познати имена от първото поколение варненски театрали, като Христо Динев – родоначалник на три актьорски поколения, оставили следа във варненския театрален живот. Христо Динев изпълнява ролята на Адам, в която сега е разпределен Свилен Стоянов. Катя Динева, дъщерята на Христо Динев, играе Целия – една от първите главни роли в забележителния ѝ творчески път. В същата роля сега влиза Христина Джурова. Ана Феликсова пресъздава първата Розалинда, дъщерята на Княза Изгнаник, която е в основата на сюжетната интрига. За ролята на Розалинда през 2024 г. Габор Томпа избира най-младата актриса на Варненския театър Габриела Боева.   

Ролята на Орландо в първата варненска постановка на "Както ви харесва" е поверена на тогава все още неизвестния студент във ВИТИЗ Апостол Карамитев, превърнал се впоследствие в една от емблемите на българското театрално и филмово изкуство. Образа на Орландо сега пресъздава младият, но вече със сериозна творческа биография, Недялко Стефанов.

В ролята на шута влизат Цено Кандов (Тъчстон) в първата и Стоян Радев (Точилски) в третата варненска версия на комедията.

Силен отзвук предизвиква втората постановка на "Както ви харесва" в превод на Валери Петров, с премиера на 3 октомври 1973 година. Прочитът е дело на дългогодишния режисьор на Варненския драматичен театър Станчо Станчев, формирал със своя изискан вкус цяла епоха в театъра.

В постановъчния екип му партнират художничката Кина Петрова и Йордан Дафов, който пише авторска музика за спектакъла. С изключителните си превъплъщения в тази постановка се открояват любими актьори от следващото златно театрално поколение – Димитър Хаджиянев (Князът Изгнаник), Яким Михов (Княз Фредерик), Богомил Атанасов (Орландо), Борис Луканов (Жак), Илия Пенев (Шарл), Ириней Константинов (Точилко), Бистра Марчева (Розалинда), Стефка Симеонова (Целия).

През 2024 г. в спектакъла на "Както ви харесва" ще видим настоящите актьори на Драматичен театър "Стоян Бъчваров". Ето и целия творчески състав на "Както ви харесва" 2024 - трета постановка в историята на Варненския драматичен театър: Режисьор Габор Томпа (Румъния), художник Мария Миу (Румъния, музика Тибор Цари (Румъния), хореография Флорин Фиерою (Румъния), драматург на спектакъла Аглика Олтеан (гост), асистент-режисьор Денислав Янев (гост), помощник-режисьор Валентина Андонова, асистент-сценографи: Христина Христова (гост); Александра Попова и Иван Петросян (студенти НХА).

Участват актьорите: Валентин Митев (Князът Изгнаник и Княз Фредерик), Станислав Кондов (Амиен), Константин Соколов (Жак), Пламен Димитров (Льо Бо и Отец Оливер Кривовер), Гергана Арнаудова (Шарл и Хименей), Хенри Ескелинен (Оливер), Недялко Стефанов (Орландо), Свилен Стоянов (Адам), Стоян Радев (Точилски), Николай Божков (Корин), Николай Кенаров (Силвий), Симеон Димов (Уилям), Габриела Боева (Розалинда), Христина Джурова (Целия), Петя Ангелова (Фебе), Сияна Начева (Одри). Младежи от Арденската гора и приближени на двамата князе: Весела Манолова (гост), Мартин Проданов (гост), Радостина Ангелова (гост), Стилиян Маринов (гост), Димитър Иванов, Орлин Димитров.

Предпремиера на 16-и, премиера на 17 октомври 2024, от 19 часа, на Основна сцена на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" – Варна.

2024 © Варна е / снимки: Драматичен театър "Стоян Бъчваров"