Мобилно меню

Моноспектакъл с хитовата актриса Елена Телбис гостува на Варненско лято

Общо 4 събития са включени в програмата за четвъртия ден на фестивала
Моноспектакъл с хитовата актриса Елена Телбис гостува на Варненско лято

Богата на събития е програмата в четвъртия ден от 32-рото издание на театралното Варненско лято. Публиката в морската столица ще има възможност да гледа отличения с награда АСКЕЕР за моноспектакъл - "PRIMA FACIE" с участието на хитовата актриса Елена Телбис, придобила популярност сред широката публика като Елина от сериала "Вина". "PRIMA FACIE" (заглавието е юридически термин, който означава "на пръв поглед") ще се играе на 4 и 5 юни, от 20 часа, в Градската художествена галерия във Варна. Представлението не е подходящо за лица под 16 години.

Теса Енслър е млад адвокат, талантлива, забавна, уверена в себе си. Успява с воля и талант да извърви дълъг път – от бедното семейство от малкия град, през образованието в юридическия факултет в Кеймбридж, до специалист в най-авторитетните кантори. Посветила е живота си в служба на система, в която безпрекословно вярва. Играе само по правилата. В един момент животът ѝ се променя и същата тази система е призована от нея, за да въздаде справедливост. Но това не се случва.

"PRIMA FACIE" е първи моноспектакъл за Елена Телбис.  

"От години слушаме как по важните въпроси „трябва да се говори“. Говорим. Промяна пак няма. Тогава, може би, освен да говорим, трябва да започнем и да действаме. Защото имаме нужда от справедливост. На пръв поглед я има. Но само на пръв поглед."

С "PRIMA FACIE" австралийската авторка Сузи Милър прави дебют на "Бродуей" и в лондонския "Уест енд". Преди да започне да се занимава с драматургия, тя е работила като адвокат и влага много от своя опит в пиесата по отношение на дела за сексуално насилие. Тя печели престижните британски театрални награди "Оливие" и WhatsOnStage за най-добра пиеса.

Преводът на български е на Радослав Петкашев, а инициативата за поставяне на спектакъла на българска сцена е на "База Х". Консултант е Светлана Янчева. Сценографията и костюмите са дело на Ванина Цандева.

На 4 юни, отново от 20 часа, на Основна сцена на варненския театър ще се играе представлението "Странна случка с куче през нощта" на Русенския драматичен театър "Сава Огнянов". За впечатляващата си роля в спектакъла младият актьор Калоян Желев получи награда Икар за дебют.

Петнадесетгодишният Кристофър е различен в много отношения. Той притежава изключителен ум, иначе в ежедневието изглежда безпомощен. След като е несправедливо заподозрян, че е убил Уелингтън – кучето на съседката, той решава да проведе самостоятелно разследване. Започва да пише книга, в която отбелязва всеки факт, свързан със случката, за да може да разгадае мистерията на убийството. Криминалната интрига завърта в калейдоскоп неговите близки и познатите в квартала и той се изправя пред най-голямото изпитание в живота си до този момент. Крайъгълният камък е лъжата, а свят, построен върху логиката, не търпи това. Може ли лъжата да бъде за добро? Доколко познаваме човека до себе си? А дали сме готови да приемем другия такъв, какъвто е, ако е различен от нас?

Режисьор на "Странна случка с куче през нощта" е Боян Иванов. Той е сред изявените съвременни театрални режисьори у нас, понастоящем е директор на Русенския театър. Боян Иванов завършва театрознание в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” и специализира режисура във Висшето училище за музика и сценични изкуства във Франкфурт на Майн. Със "Странна случка с куче през нощта" той създава увлекателен и динамичен спектакъл в умелата драматургична адаптация на британския автор Саймън Стивънс по превърналия се в бестселър роман от Марк Хадън. На сцената успешно си партнират дигиталната сценография с непрекъснато сменящи се изображения и живото изпълнение на актьорите с внимателно хореографирани движения. В центъра на представлението е образът на самия Кристофър в открояващо се и пластично изпълнение на младия дебютант Калоян Желев. В останалите роли са обичаният варненски актьор Стоян Радев, Кристиана Ценкова, Ясена Господинова, Ивайло Драганов, Кадри Хабил, Милен Димитров, Венцислав Петков и Надя Банчева.

Музиката към представлението е дело на Христо Намлиев, хореограф е Татяна Соколова, сценография и костюми - Ванина Цандева, видеомапинг - Тодор Тодоров, Албена Баева.

На 4 юни Центърът за съвременни изкуства "Трафо" – Унгария гостува на театралното Варненско лято със спектакъла "Моят славен живот с баба". Той ще се играе на сцената на кукления театър в морската столица от 18 часа. В "Моят славен живот с баба" участват Ласло Гьондьор и Ева Катона.

Това необичайно документално представление е създадено в продължение на един месец, в разгара на една от вълните на ковид пандемията в Будапеща. Трийсет и пет годишният режисьор и актьор Ласло Гьондьор преминава през криза на идентичността и решава да се премести при деветдесет и седем годишната си баба, като документира времето, прекарано заедно. Ева Катона оцелява по време на Холокоста и се радва на възхищението и любовта на своето семейството и приятели, които я превръщат в своеобразен идеал. При извънредните обстоятелства на пандемията бабата и внукът се опитват взаимно да разберат болката и травмата на другия и да празнуват дълбоката любов един към друг.

През дните, в които са заедно, апартаментът на Ева постепенно се превръща в сцена, на която се провежда някакво тържество: „Деликатеси и хубаво шампанско се появяват сякаш от нищото, скъпи бижута изникват тук и там, отдалеч се чува песента на тайнствен мъж, икона на Дева Мария свети на етажерката до портрет на Ленин, навън летят гарвани, пада първият сняг и по някаква причина сме с маски на лицата“. Постановката е трогателен лиричен дует на човешки същества: Ласло присъства физически на сцената, а публиката опознава Ева чрез аудио и видео записи. Всяко представление е момент, в който те могат отново да бъдат заедно.

Спектакълът "Странна случка с куче през нощта" е отличен с награда Szemle Plusz 2023 за най-добро независимо театрално представление, награда Péter Halász 2022 за най-добро иновативно театрално представление в Унгария и награда на публиката Staféta за най-добро независимо театрално представление в Унгария за 2019–2022 г.

От 19 часа на 4 юни, до 19 часа на 7 юни, в дигиталното издание на театралния фестивал Варненско лято, на viafest.org, с възможност за свободно гледане от територията на България ще бъде представен видео запис на спектакъла "Чайка" на Градски театър Вилнюс – Литва. Това е една от знаковите постановки на режисьора Оскарас Коршуновас. Тя е създадена в лабораторното студио на театъра му OKT и изгражда общо интимно пространство между актьори и зрители. Самата "Чайка" на Чехов е пиеса за театъра, изкуството и твореца, която дълбоко навлиза в човешката душа. Отношенията между майката и сина заемат централно място в прочита на Оскарас Коршуновас. Аркадина и Трепльов представят различни визии за изкуството. Той е млад драматург, който е завладян от изкуството и мисълта за неговото бъдеще; тя е известна актриса, но закостеняла в естетическите си разбирания. Първото представление на „Чайка“ е повратен момент в историята на театъра, обединявайки новаторските умове на Чехов, на режисьора Константин Станиславски и актьора Всеволод Мейерхолд. Коршуновас има съзнанието за това и продължава стремежа към разкриване на нови театрални реалности.

Оскарас Коршуновас е един от най-значимите литовски и европейски режисьори. Спектаклите му се играят по цял свят и често са в програмата на Единбургския и на Авиньонския фестивал. Носител е на редица национални и международни награди, сред които е престижната Европейска награда „Нови театрални реалности“ (2001). “. През 2009 г. му е присъдено почетно звание Кавалер на Френския орден за литература и изкуства. Кавалер е и на Ордена „Полярна звезда“, Швеция. Удостоен е с отличието „Златния кръст“, Полша. Специфичен подход на режисьора е, че се стреми да поставя класическите пиеси като съвременни творби, разпознавайки в тях онова, което е актуално за настоящето, а съвременната драматургия – като класика, откривайки в нея универсалното и непреходното. През 2008 г. Коршуновас открива в своя театър Студио ОКТ, в което превръща репетиционния процес в задълбочена лабораторна работа. По този начин поставя знаковите си спектакли „Хамлет“, „На дъното“, „Чайка“ и др.

2024 © Варна е / снимки: Viafest

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България