Мобилно меню

Очаквани спектакли ще види публиката в петия ден на „Варненско лято“

На Основна сцена ще се играе отличеният с три награди ИКАР – „Орфей“ на Народния театър „Иван Вазов“, а в Кукления театър са планирани две представления на най-номинирания за награди АСКЕЕР – „Дишай“ с популярните млади актьори Бойко Кръстанов и Елена Телбис
Очаквани спектакли ще види публиката в петия ден на „Варненско лято“

Паметен за варненската публика ще е петият ден на 31-вия фестивал „Варненско лято“, който се провежда в морската столица от 1 до 10 юни. Централното събитие за вечерта е представлението „Орфей“ на Народния театър „Иван Вазов“, което ще започне в 19:30 часа на Основна сцена. Спектакълът на Ириней Лоренци заслужи три награди ИКАР и е едно от събитията на театралната година. В представлението участват Деян Донков, Владимир Пенев, Дарин Ангелов, Димитър Николов, Валентин Ганев, Ненчо Костов, Стелиан Радев, Жорета Николова, Василена Винченцо, Ева Данаилова, Биляна Петринска, Радена Вълканова, Гергана Змийчарова, Александра Василева.

В основата на спектакъла е митът за Орфей и неговата красива съпруга Евридика, която умира в деня на тяхната сватба, ухапана от змия. Изпълнен със скръб, Орфей се спуска в подземния свят, решен да я върне обратно сред живите. И тук Йерней Лоренци проявява своето майсторство да преведе на съвременен език мит от древността и да го свърже директно с чувствителността на съвременния човек. Той преплита литературни произведения, поезия и лични истории в един екстатичен и музикален спектакъл за човешката смъртност.

„Защо Орфей слиза в подземния свят? Къде всъщност слиза – в ада, сред хората, при Евридика или при собствените си страхове и илюзии? Защо нарушава предсказанието, обръща се и поглежда Евридика, знаейки предварително, че този жест го обрича?“

Две представления – от 17:30 ч.; 20:30 ч., очакват зрителите на театралния фестивал „Варненско лято“ на спектакъла „Дишай“. Представлението на режисьора Марий Росен може да се гледа на сцената на кукления театър в морската столица. Спектакълът заслужи най-много номинации от тазгодишните награди АСКЕЕР – за водеща женска роля, за водеща мъжка роля, за режисьор и за най-добро представление. В ролите на завладяващото представление влизат двама от най-обичаните млади актьори на театралната и филмова сцена у нас – Бойко Кръстанов и Елена Телбис, нашумяла още повече през последната година с ролята си на винения експерт Елина в сериала на БНТ "Вина". 

В „Дишай“ Елена и Бойко се превъплъщават в двойка в края на двайсетте. Двамата са образовани, политически и социално ангажирани и малко невротични. Докато се редят на опашка в „Икеа“, той предлага да си родят бебе. Но ако наистина те е грижа за планетата, ако искаш да бъдеш добър гражданин и достоен човек, при какви обстоятелства е редно да имаш дете? И кое ще рухне първо – планетата или отношенията във връзката?

Написана през 2011 г. от британския драматург Дънкан Макмилан, „Дишай“ е забавна и актуална пиеса за двойка, изправяща се пред големите дилеми в съвременния живот. Тя има успешен сценичен живот в Европа и САЩ, поставяна е на водещи сцени като берлинския театър „Шаубюне“, лондонския театър „Олд Вик“ и др.

За нея известната британска критичка Лин Гарднър отбелязва: „Пиесата дава глас на поколение, за което несигурността е начин на живот. Смело написан текст, впечатляваща структура.“

„Дишай“ е забавен и актуален спектакъл за двойка, изправяща се пред големите дилеми в съвременния живот. Тя има успешен сценичен живот в Европа и САЩ, поставяна е на водещи сцени като берлинския театър „Шаубюне“, лондонския театър „Олд Вик“ и др. За нея известната британска критичка Лин Гарднър отбелязва: „Пиесата дава глас на поколение, за което несигурността е начин на живот. Смело написан текст, впечатляваща структура.“

Режисьорът Марий Росен освобождава сцената за наелектризиращата игра на Елена Телбис и Бойко Кръстанов. Вместо декори и реквизит има игра на светлосенки, а действието следва ритъма и поезията на учестеното дишане, с което живеят тези герои на днешния ден.

На 5 юни от 15 часа в ReBonkers ще бъде представена инсталацията на Венелин Шурелов „Перипатетик“. Метална ферма с електромотор задвижва в непрестанен цикъл антропоморфна фигура, хибрид между човек и животно. Фигурата изглежда потопена наполовина в черна течност, петролен продукт. „Перипатетик“ е протагонист в един съзерцателен камерен пърформанс. Той е елемент от автоматизиран механизъм, който частично носи романтичната аура на ходещите поети, но и идеята за зависимостта от природните ресурси, уязвимостта от екологични катаклизми, обсесията към суровини, жаждата за петрол.  В тази система всеки елемент е действащо лице, зависимо от останалите. Артистичното събитие може да бъде видяно и на 6 юни, отново от 15 часа, в ReBonkers.

Уъркшоп за млади театрални критици отново ще е част от програмата на фестивала Варненско лято. Форумът се провежда регулярно в различни държави от Международната асоциация на театралните критици с изтъкнати професионалисти. Той ще се проведе във Варна на 5 юни, в галерия Графит в центъра на морската столица.

Специална среща с френската театрална авторка, актриса и режисьор Саломе Льолуш са предвидили организаторите на Варненско лято. Тя е автор на пиесата „Това не го казвай!“, която беше представена пред варненска публика под режисурата на Явор Гърдев. Пиесата е номинирана за френската театрална награда „Молиер“ 2022 за най-добра комедия и за най-добър автор.

Саломе Льолуш се нарежда сред успешните имена на популярната френска драма. Тя дебютира през 2006 г., като оттогава редовно поставя своите пиеси. Автор е на девет текста и адаптации, а първата номинация на френската театрална награда „Молиер“ за най-добър автор получава през 2017 г. за пиесата „Политически коректно“. През 2018 г. се сдобива със собствен театър в Париж. Тя поставя „Това не го казвай“ през 2021 г. в театър „Ренесанс“ във френската столица с Пиер Ардити, неин доведен баща, в ролята на Мъжа, който също е номиниран за наградата „Молиер“. Срещата със Саломе Льолуш във Варна ще е на Основна сцена на Драматичния театър, от 16 часа на 5 юни.

2023 © Варна е / снимки: Международен театрален фестивал "Варненско лято"

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България