Мобилно меню

Постановка по Ибсен на Пламен Марков ще е първата премиера на Варненския драматичен театър за 2023-та

За първи път зрителите в морската столица ще се насладят на „Юн Габриел Боркман“ на 17 и 18 януари, от 19 часа, на Основна сцена
Постановка по Ибсен на Пламен Марков ще е първата премиера на Варненския драматичен театър за 2023-та

Седма постановка по Хенрик Ибсен в 102-годишната история на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ ще бележи началото на 2023-та. Премиерните спектакли ще са на 17 и 18 януари, от 19 часа, на Основна сцена, а режисьор на представлението „Юн Габриел Боркман“ е Пламен Марков.

Любопитен факт е, че първият режисьор в историята на варненския театър, който проявява интерес към норвежкия драматург е самият Стоян Бъчваров. Той прави прочит на „Народен враг“ в сезон 1922/23. В същия сезон Матей Икономов поставя още една пиеса от Ибсен – „Призраци“. Следват постановки на „Пер Гюнт“ (1923/24), „Хеда Габлер“ (1925/26), отново „Призраци“ (1940/41) и „Нора“ (1943/44), като режисьор на последните две постановки е Николай Фол. След повече от половин век Хенрик Ибсен отново влиза в репертоара на Варненския драматичен театър с eдна от най-известните си творби „Юн Габриел Боркман“. 

В България пиесата е играна за пръв път през 1905 г. Постановката на „Юн Габриел Боркман“ на варненска театрална сцена (2022/23) е седмата постановка на Ибсен във Варна. Преводът от английски и сценичната редакция са дело на Пламен Марков, който е и режисьор на постановката. Сценографията и костюмите са на Мира Каланова, а музиката - на Калин Николов. За ролята на бившия банкер Юн Габриел Боркман е поканен Николай Урумов, ролята на неговата съпруга г-жа Гунхил Боркман ще изпълни Милена Кънева, а като синът им Ерхарт Боркман, студент ще се превъплъти дебютантът Теодор Каракачанов. Образа на г-ца Ела Рентхайм, близначка на г-жа Боркман, пресъздава Биляна Стоева, а ролята на г-жа Фани Уилтън е поверена на енигматичната Христина Джурова. Ролята на Вилхелм Фолдал, помощник-писар в правителствено учреждение, ще изпълни емблематичния за варненския театър Михаил Мутафов, а като Фрида Фолдал, негова дъщеря, ще видим за пръв път Мелин Ердинч. Миглена Везирова е Малене, прислужница в семейство Боркман. Асистент режисьор на проф. Пламен Марков е Валентина Козарева

Хенрик Юхан Ибсен (1828 – 1906), известен като "Фройд на Севера" има изключителен принос, както за създаването на национална норвежка драматургия, така и за развитието на световната драматургия. Роден в семейство на фалирал норвежки корабособственик, живял 27 години в Италия и Германия, той се завръща в родната Норвегия, прехвърлил шейсетте. Издигнал се от материалните несгоди, личните страдания и общественото неразбиране до славата и успеха, той посвещава цялото си творчество на каузата за утвърждаване на норвежкия език като литературен (до средата на XIX век писателите в подвластната на Дания Норвегия използвали наложения им датски език). 

Първите, от общо 26 драматургични творби на Ибсен, са вдъхновени от норвежката история, но най-значими са по-късните му пиеси, като „Пер Гюнт“ (1867), „Куклен дом“/Нора/“ (1879), „Народен враг“ (1881), „Призраци“ (1882), „Дивата патица“ (1884), „Хеда Габлер“ (1890) и „Юн Габриел Боркман” (1896), които правят безпощадна социално-психологическа дисекция на обществото. Те скандално разбулват фалшивите семейни ценности и насажданите от викторианска култура илюзии за доброто, което задължително бива възнаградено. Стилът на Ибсен, освободен от всякакви догми, зареден с критичност и дълбок психологизъм, му донася световно признание като „Фройд на севера“. Възхваляван още като „баща на съвременната драма“, Хенрик Ибсен е и най-често поставяният класически драматург след Уилям Шекспир.

В написаната през 1896 г. пиеса „Юн Габриел Боркман“ великият норвежди драматург Хенрик Ибсен, рисува в драматични краски социално-психологически портрет на обществото, подвластно на тотално разминаване. Темата за разминаването, като следствие от различията в световъзприятието на героите и измамните цели, които те си поставят, е разгърната в блестяща драматургия с пълнокръвно изградени персонажи. Коренно противоположни, гледните точки на жената и мъжа обричат любовта им на провал – ако за Ела „нищо няма смисъл извън любовта“, то банкерът Боркман убедено принася любовта в жертва на егото и мегаломанските си амбиции за индустриална империя, която - дори излязъл от затвора, той продължава да привижда като висша цел в служба на обществото.

Полюсно раздалечени са коравосърдечната госпожа Боркман и близначката й Ела, отгледала безкористно Ерхарт, сина на семейство Боркман; обсебеният от себе си Боркман и готовия във всеки момент да пренебрегне себе си писар Фолдал; все още невинната му дъщеря Фрида и обиграната г-жа Уилтън, която оплита в коварните си планове Фрида и наивния Ерхарт, отказал да се превърне в изкупителна жертва за несъстоялите се мечти на родителите си и Ела. 

Изборите преодпределят грешките, които отвеждат героите в различни посоки, подтикват ги към прошка или дори смърт. Катарзисът е задължителен. С думите на самия Ибсен:

Животът е битка с душевните тролове и чудовищата всъщност са вътре в самите нас.

2022 © Варна е

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България