Мобилно меню

Пред пълни зали Варненският куклен театър играе новия си спектакъл "Храбрият оловен войник"

Следващото представление ще е на 23 ноември
Пред пълни зали Варненският куклен театър играе новия си спектакъл "Храбрият оловен войник"

На голям интерес от страна на малки и големи ценители на театъра в морската столица се радва новото представление на Варненския куклен театър "Храбрият оловен войник". Пред пълна зала бяха представени, както премиерните спектакли на 8 и 9 ноември, така и следващият - на 17-и. Предстоящата дата, за която все още има свободни места е 23 ноември, а билети може да бъдат закупени онлайн или на място на касата на театъра на ул. "Драгоман" 4. Спектакълът е подходящ за деца над 𝟒 год.

"Храбрият оловен войник" на Ханс Кристиан Андерсен е една от най-трогателните приказни истории, написани някога.

В драматизацията и режисурата на Иван Колев главните герои са собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген - г-н Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Благодарение на тяхното богато въображение, добре познатата ни вълнуваща история за еднокракия оловен войник и хартиената балерина ще оживее пред очите на малки и големи в един необикновен и завладяващ приказен свят, където всичко е вълшебно и всичко е възможно.

Автор на сценографията, куклите и костюмите за спектакъла е Христина Младенович – Храстче, музиката и тестът на песните са дело на Иван Кръстев, аудио дизайн - Хуан Руа (4 Rooms Recording Studio), визуална среда - Тодор Тодоров

В ролите са: Теодор Христов, Антоана Петрова, Боян Стоянов и Евгения Василева. 

2024 © Варна е / снимки: Краси Коев за Държавен куклен театър - Варна

104 години навършва варненският драматичен театър

Празникът на 12 март ще започне с водосвет и ще приключи със спектакъла "Клетка за пеперуди"
104 години навършва варненският драматичен театър

Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще отбележи своята 104-та годишнина на 12 март. На тази дата през 1921 г. с първата постановка на режисьора Стоян Бъчваров "Инстинктът" от Анри Кистмекер започва летоброенето на театъра. Първоначално спектаклите се играят в единствената по онова време зала за културни прояви "Съединение" (сега Сцена Филиал) и това продължава до 1932 г., когато отваря врати красивата театрална сграда на площад "Независимост", една от архитектурните забележителности на съвременна Варна.

В празничния ден от 11.30 часа Отец Дончо Александров ще отслужи водосвет на обновената Сцена Филиал.

Преди това екипът на театъра ще поднесе цветя пред паметника на кмета Иван Церов, превърнал построяването на нов театрален дом в своя житейска кауза.

Вечерта предстои среща с хитовата комедия "Клетка за пеперуди", която – както знаят всички, които вече са я гледали, разказва за емоционалното ежедневие на артистите от едно кабаре. Бързите обрати, ефектните танци, докосващите песни, блясъкът на пайетите и бликащият от всяка сцена хумор пораждат чувства на радост и лекота, които любителите на комедийния жанр ценят.

Специален жест за рождения ден на театъра е подготвила художничката Калия Йорданова, дъщеря на скулптора Христо Йорданов (1915–1984), която дарява 4 негови скулптурни портрета на видните варненски актьори от 60-те и 70-те години на миналия век - Христо Динев, Венета Славчева, Георги Громов и Идеал Петров.

Изключително ценното дарение ще бъде огласено официално пред публиката на празничния 12 март, а в Световния ден на театъра 27 март скулптурните портрети ще бъдат изложени със специална церемония в театъра. Междувременно от 7 до 27 март в ГХГ "Борис Георгиев" Варна може да се види изложба с театралните и други скулптурни портрети на Христо Йорданов. Възпитаник на Андрей Николов и проф. Марко Марков, представител на класическия реализъм в изкуството, варненският творец създава вълнуващи творби, вписани в художественото наследство на нашия град. Експозицията, посветена на 110 години от рождението на автора, включва някои от най-добрите произведения на Христо Йорданов, в които с проникновената си наблюдателност и артистична сръчност той се доказва като майстор в пресъздаването на емоционалното състояние на портретувания. 

2025 © Варна е