Мобилно меню

Провокативни спектакли в четвъртия ден на фестивала „Варненско лято“

На площад „Независимост“ ще бъде представен проектът на Мим-формация „Жар театър“ – „Душа: Пробуждане“
Провокативни спектакли в четвъртия ден на фестивала „Варненско лято“

Четири събития са планирани за четвъртия ден на международния театрален фестивал „Варненско лято“, който през тази година се провежда за 31-ви път.

Спектакълът на Стайко Мурджев за Младежки театър „Николай Бинев“ – „Дебело прасе“ ще бъде представен от 17:30 и 20:30 часа в Градската художествена галерия „Борис Георгиев. В ролите са Анастасия Ингилизова, Койна Русева, Александър Хаджиангелов, Георги Гоцин. Музиката е на Петър Дундаков.

Театралната критика определя американския драматург Нийл Лабют като „хроникьор и анализатор на съвремието“ (в-к „Капитал“). Неговите пиеси и филмови сценарии резонират с честотите на безпокойствата и обсесиите на модерния човек. Комедията „Дебело прасе“ се нарежда сред успешните заглавия на автора. Отличена е от американската критика и има номинация за престижната награда на името на Лорънс Оливие.

Пиесата разказва историята на Том – млад професионалист от големия град, който бързо губи интерес към обичайните жени, с които излиза. Случайна среща в ресторант го отвежда в неочаквана и непозната любовна територия – Том се захласва по самоуверена библиотекарка с тегло „много над нормата“. Как Том ще се справи със социалния натиск, шушукането зад гърба, интригите в офиса, подигравателните погледи и какъв избор ще направи – ще се откаже от любовта под ударите на общественото мнение или ще застане срещу всички, оставайки с новата си приятелка, която колегите му наричат с нелицеприятното определение от заглавието?

Стайко Мурджев изгражда на сцената свят, който прилича на арена, в която тече  непрестанна борба за самоутвърждаване и надмощие. Всеки е в непрекъсната готовност за атака или самоотбрана. Той се фокусира върху уязвимостта на тези борбени персонажи и  задава въпроса: „Какво избираме – истинската любов, но не толкова пъстра и блестяща, или блестящият етикет, който е лишен от смисъл.“

Изключително въздействаща е и постановката „Това не го казвай“, режисирана от Явор Гърдев. Ролите се изпълняват от хитовите актьори Теодора Духовникова и Захари Бахаров.

Явор Гърдев поставя за първи път в страната хитовата пиеса на френската авторка Саломе Льолуш „Това не го казвай!“, номинирана за театралната награда „Молиер“ 2022 за най-добра комедия и за най-добър автор. Семейна двойка се оплита в мрежа от противоречия и безконечен спор, обхващащ широк диапазон от провокативни съвременни теми – от политиката и социалните мрежи до пластичната хирургия и семейните ценности. Докато усилено защитаваме свободата на словото, има неща, които вече не могат да бъдат казвани. Кой какво може да казва? Кога? При какви обстоятелства?

Проектът на Мим-формация „Жар театър“ – „Душа: Пробуждане“, може да бъде наблюдаван на площад „Независимост“ от 21:45 ч.

В множество поетични и философски текстове Огънят е проявление и символ на Духовността. Светлината на Огъня огрява пространството и прогонва тъмнината – точно както Духовността огрява човешкия живот. Тази метафора е в основата на спектакъла, чийто език е поетичен и иносказателен, но разбираем за всекиго.

Трудно и непредвидимо е пътешествието на Душата. Устремена към Светлина и към своята Свобода – тя извървява дълъг път…

„Жар театър“ има специфично присъствие в театралния живот на страната. Създадена през 1994 г. от режисьорския тандем Елена Пап и Пламен Радев, независимата формация е  от водещите в България в сферата на пантомимата и театъра на открито, в рамките на който развиват жанра на огнената драма. Той се характеризира със синтез между изкуство на мима и огненото изкуство. В своите спектаклите „Жар театър“ използват също маски и кукли,  огнени картини, персонажи на кокили, карнавални изпълнителски техники, а често и музика на живо.

Международна конференция „Преосмисляне на театралното наследство от времето на комунизма“ също започва на 4 юни. Началото на събитието ще бъде поставено в 10 часа, във Фестивалния и конгресен център. Целта на конференцията е да предложи различни гледни точки и да се осъществят интересни и продуктивни дебати за това как се пишат и разказват историите на изкуствата (и по-специално на театъра) в периода 1945 – 1989. Въпросът опира до ценностни избори, но и до методологически стратегии. Коя да бъде доминантната историческа перспектива? – на емпиричното описание на процеси, факти и събития, на контекстуалното полагане на произведения и автори, на реконструкция на механизмите на цензурата или на съпротивите срещу режима? Как да се движи историческият разказ – по линията на творби, които запазват своята предишна стойност и след падането на режима или по линията на пробивите в нормативната естетика? Как да бъде намерен балансът между безпристрастния анализ на художествен език и оценката за гражданската позиция на неговите създатели?

2023 © Варна е

Президентът на Съюза на театрите в Европа поставя във Варна "Както ви харесва"

Премиерата на Шекспировата класика в Драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще е в средата на октомври
Президентът на Съюза на театрите в Европа поставя във Варна "Както ви харесва"

Световноизвестният румънски режисьор Габор Томпа, който е и президент на Съюза на театрите в Европа (UTE) за пръв път в България ще гостува. По покана от директора на Театрално-музикален продуцентски център Варна Даниела Димова, той пристига в началото на юли във Варна за кастинг на Шекспировата класика "Както ви харесва", която ще постави с екипа на Драматичен театър "Стоян Бъчваров". Премиерата предстои на 16 и 17 октомври 2024 г.

Драматург и преводач е Аглика Стефанова, позната като драматург на Варненския театър в различни периоди от неговото развитие. Tя е автор на Юбилейния албум за 100-годишнината на Варненския театър (2021) и преводач от френския оригинал на "Инстинктът" – изгубената първа пиеса в историята на театъра, чиято нова постановка се превърна в една от кулминациите в юбилейната програма.

Габор Томпа е роден през 1957 г. в Търгу Муреш. Той е театрален режисьор и педагог. Повече от 30 години е директор на Унгарския държавен театър в Клуж-Напока Румъния и артистичен директор на фестивала Interferences. Завършва режисура в Букурещ през 1981 г., негови учители са Ливиу Чулей, Михай Димиу, Каталина Бузояну, основоположници на известната румънска режисьорска школа. От 1989 г. преподава в Театралната академия в град Търгу-Муреш. Основател е на Театралния факултет в Клуж-Напока и ръководи катедрата по режисура от 1991 г. Автор е на над 100 театрални постановки в Румъния, Унгария, Канада, Франция, Австрия, САЩ, Словения, Чехия, Сърбия, Англия. От 2007 г. преподава режисура в Калифорнийския университет, Сан Диего.  

От 2018 г. Габор Томпа е президент на Съюза на театрите в Европа (UTE). По този повод той изтъкна, че като президент на най-престижната театрална организация в Европа ще работи за изграждането на мостове между старите и новите ценности, укрепване на репутацията на организацията и културния обмен между театрите, които членуват в UTE.

Съюзът на театрите в Европа (UTE) е основан през 1990 г. от Жак Ланг (френски министър на културата по онова време) и известния режисьор Джорджо Стрелер (директор на Пиколо театро в Милано) в подкрепа на културното и езиково разнообразие и инициирането на дългосрочни форми за международно сътрудничество. В момента Съюзът на театрите в Европа има над 40 членове, обединени от принципите на иновативното сътрудничество и международния обмен.

2024 © Варна е / снимки: ТМПЦ - Варна