Мобилно меню

С комедия на шопски диалект стартира Варненският театър новата 2025-а година   

През януари предстои премиерата на постановката "Муа у тупан" на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов
С комедия на шопски диалект стартира Варненският театър новата 2025-а година   

С ново комедийно заглавие ще стартира новата година в Драматичен театър "Стоян Бъчваров". През януари предстои премиерата на постановката "Муа у тупан" на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов. Сценарист, драматург, режисьор и дипломат, Боян Папазов е автор на "Всичко е любов", негови са сценариите и на филмите "Дом за нежни души", "Една жена на 33", "Божек".

Десетки са награждаваните му пиеси: "Бая си на бълхите", "Главанаци", "Бясна, кривогледа и лакома" и много други.

"Муа у тупан" Папазов пише в годините около смяната на режима, комедията е на шопски диалект, героите са граовци, а в хумора на ситуациите, през които преминават, е включена философия и народопсихология

Режисьорът Николай Кенаров определя "Муа у тупан" като притча за пътя към развитието на човека.

Историята е фолк гротеска, леко фантастична и абсурдна, а наличието на театър в театъра дава неограничена свобода на въображението. Времето на действието не е дефинирано, но прилича на възможно бъдеще, в което артистите живеят в покрайнините, почти "изхвърлени" от обществото. На това символично бунище те сглобяват сюжета на "Муа у тупан".

Мухата в тъпана сме всички ние в даден момент от живота си, а някои си остават там завинаги, твърди режисьорът.

Да опознават света тръгват двама граовци и пътищата им ги срещат с изключително странни и смешни случки и типажи. През много хумор се търсят отговорите на вечните въпроси: Кой съм аз? Откъде идвам? Накъде отивам? 

Шопският диалект е ново приключение за актьорите, но придава още повече вкус на историята, а на публиката дава допълнителни поводи за смях. Режисьорът загатва, че зрителите в залата по някакъв начин ще са част от света на мухата, но оставя изненадата за премиерата.

Авторската музика, която Страцимир Павлов пише специално за спектакъла, е част от театралното действие и ще се изпълнява на живо по време на представленията. 

В ролите ще са Гергана Арнаудова, Габриела Боева, Сияна Начева, Симеон Димов, Недялко Стефанов, Константин Соколов, Димитър Костадинов, Юлиян Димитров.

Сценографията и костюмите са на Александра Йотковска, асистент-сценограф е Павел Илиев, асистент-режисьор – Владимира Иванова.

2024 © Варна е / снимки: Драматичен театър "Стоян Бъчваров"

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България