Мобилно меню

Спомен за великия Стефан Данаилов в деветия ден на "Варненско лято"

Вижте какво включва афишът на фестивала за 9 юни
Спомен за великия Стефан Данаилов в деветия ден на "Варненско лято"

Премиера на книга и филмова прожекция в памет на великия Стефан Данаилов са планирани в деветия ден от фестивалната програма на театралното „Варненско лято“. Събитието ще е от 18 часа, в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Варненска премиера на книгата си „Стефан Данаилов. Игра на живот“ ще направи журналистът Георги Тошев. Изданието е от края на миналата година, по повод 80-години от рождението на обичания от няколко поколения българи актьор.

Ето какво казва Георги Тошев за своята книга, посветена на Стефан Данаилов:

„Тази книга е далеч от стандартната биография. Тя не проследява хронологически фактите от живота на един забележителен актьор и човек, когото имах щастието да познавам. „Игра на живот“ е книга за и от Стефан Данаилов. За любовта и липсата на любов, за огромния копнеж по срещата с другите, по киното и театъра.“

В рамките на събитието в Градската художествена галерия ще бъде представена и прожекция на документалния филм „Ламбо от София“.

Стефан Данаилов е най-сниманият български артист със 150 роли в киното и телевизията. Документалният филм на сценариста Георги Тошев, режисьора Ема Константинова и оператора Борис Пинтев се концентрира върху малко известни обстоятелства от живота на един от най-известните български театрални и кино творци.

„Ламбо от София“ показва местата на Стефан Данаилов в родния му град, среща ни с негови съученици от началното учебно заведение, състуденти от Театралната академия като Стефан Мавродиев, Елена Райнова, Йосиф Сърчаджиев, и партньори като Цветана Манева. Показват се фрагменти от филми с участието на Ламбо, трансформирали София в снимачна площадка. Включени са и документални фрагменти и фотоси на Данаилов, които се показват за първи път.

От 20 часа, в зала Европа на Фестивалния и конгресен център ще е второто представление на спектакъла „Чест“ на режисьора Ивайло Христов, включен в тазгодишното 31-во издание на театралния фестивал „Варненско лято“. В ролите са Кристина Янева, Владимир Карамазов, Елена Хрант, Каталин Старейшинска.

В дигиталната платформа на „Варненско лято“ от  19 часа на 9 юни до 19 часа на 11 юни, за 48 часа на viafest.org може да бъде проследен видеозапис на спектакъла „След битката“ на Компания „Пипо Делбоно“ – Италия. Представлението е на италиански език, със субтитри на български и английски.

„След битката“ е пътуване към човешката екзистенциална тъмнина в един непрекъснат поток от образи, пронизващи празнотата, която тя разкрива. Чрез ритъма на музиката и танца, намирайки в думите и в поетични стихове хармонията между език и емоция, ставаме свидетели на болката на настоящето, но трансформирана във вяра в бъдещето. Изпълнителите в компанията на Делбоно не спират да търсят неочакваното, прекосявайки море от непрекъснати метаморфози. Танцьорката Мариджа Маджипинто, дългогодишен танцьор в компанията на немската хореографка Пина Бауш, поема с тях в това пътуване.

Пипо Делбоно стои до своите спътници на сцената, вход към нашия въображаем свят, през който преминават образи от реалността. Думи на автори като Антонен Арто, Франц Кафка, Алда Мерини, Пиер Паоло Пазолини, Уолт Уитман, Райнер Мария Рилке, Алехандра Пизарник, пренаписани от режисьора, отекват в ритуал, който е едновременно свещен и земен. Музика от Верди, Николо Паганини и П. И. Чайковски придружава тези думи и стихове, ведно с оригиналната музика, композирана и изпълнена на живо от Александър Баланеску.

Това представление демонстрира важна стъпка в творческия път на Пипо Делбоно, внасяйки нови елементи в неговия език – видео откъси и атмосфера от филмовия свят заедно с кадри, които самият той заснема с телефона си. Делбоно развива богата театрална естетика, изтъкана от  тела и текстове, от различни форми на представяне, от височини и тонове, превърнати в действие от музиката и танца, от актьорите, които превръщат думите в плът. Това е театър, който става плът на собственото си време, на времето, в което живеем.

„След битката“ е отличен с италианската национална театрална награда „Юбю“ 2011 за най-добро представление.

2023 © Варна е / снимки: Международен театрален фестивал "Варненско лято"

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България