Мобилно меню

Според Министерството: ТМПЦ-Варна е в Топ 3 на културните институти у нас

Комплексната оценка се изготвя всяка година след анализ на художествените постижения, организационното управление и финансовата ефективност
Според Министерството: ТМПЦ-Варна е в Топ 3 на културните институти у нас

Театрално-музикалният продуцентски център във Варна (ТМПЦ-Варна), в чиято организационна структура влизат Драматичният театър „Стоян Бъчваров“ и Държавна опера Варна, е в Топ 3 на културните институти в България, според мониторинга на Министерството на културата за дейността на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства през 2023 година. Комплексната оценка се изготвя всяка година след анализ на художествените постижения, организационното управление и финансовата ефективност на театрите с цел повишаване на стандарта и качеството на тяхната продукция.

ТМПЦ Варна заема първо място със 136 точки сред институтите, обединяващи няколко сценични изкуства. Следват Държавен музикален и балетен център София със 126 точки и Музикално-драматичен театър Велико Търново със 122 точки.

Със своите 136 точки ТМПЦ Варна се нарежда на трето място в категорията на драматичните театри след НТ „Иван Вазов“ и ДТ „Н. О. Масалитинов“ Пловдив, които имат по 140 точки и МТ "Николай Бинев" със 138 точки.

В категорията на оперните театри ТМПЦ Варна е със 136 точки на трето място след Софийска опера и балет със 148 точки и Държавна опера Пловдив със 140 точки.

"Тази престижна позиция на ТМПЦ Варна в класацията на държавните културни институти в България, която измерва по достойнство вложения от нас труд, ни носи огромно удовлетворение. Благодарим за всеотдайността и креативността на всички наши драматични, оперни, балетни и музикални артисти, на техническите и административни служби, на всички, с които отстояваме разбиранията си за стойностно съвременно изкуство", отбелязват от ръководството на Театрално-музикален продуцентски център Варна. 

2024 © Варна е

С комедия на шопски диалект стартира Варненският театър новата 2025-а година   

През януари предстои премиерата на постановката "Муа у тупан" на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов
С комедия на шопски диалект стартира Варненският театър новата 2025-а година   

С ново комедийно заглавие ще стартира новата година в Драматичен театър "Стоян Бъчваров". През януари предстои премиерата на постановката "Муа у тупан" на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов. Сценарист, драматург, режисьор и дипломат, Боян Папазов е автор на "Всичко е любов", негови са сценариите и на филмите "Дом за нежни души", "Една жена на 33", "Божек".

Десетки са награждаваните му пиеси: "Бая си на бълхите", "Главанаци", "Бясна, кривогледа и лакома" и много други.

"Муа у тупан" Папазов пише в годините около смяната на режима, комедията е на шопски диалект, героите са граовци, а в хумора на ситуациите, през които преминават, е включена философия и народопсихология

Режисьорът Николай Кенаров определя "Муа у тупан" като притча за пътя към развитието на човека.

Историята е фолк гротеска, леко фантастична и абсурдна, а наличието на театър в театъра дава неограничена свобода на въображението. Времето на действието не е дефинирано, но прилича на възможно бъдеще, в което артистите живеят в покрайнините, почти "изхвърлени" от обществото. На това символично бунище те сглобяват сюжета на "Муа у тупан".

Мухата в тъпана сме всички ние в даден момент от живота си, а някои си остават там завинаги, твърди режисьорът.

Да опознават света тръгват двама граовци и пътищата им ги срещат с изключително странни и смешни случки и типажи. През много хумор се търсят отговорите на вечните въпроси: Кой съм аз? Откъде идвам? Накъде отивам? 

Шопският диалект е ново приключение за актьорите, но придава още повече вкус на историята, а на публиката дава допълнителни поводи за смях. Режисьорът загатва, че зрителите в залата по някакъв начин ще са част от света на мухата, но оставя изненадата за премиерата.

Авторската музика, която Страцимир Павлов пише специално за спектакъла, е част от театралното действие и ще се изпълнява на живо по време на представленията. 

В ролите ще са Гергана Арнаудова, Габриела Боева, Сияна Начева, Симеон Димов, Недялко Стефанов, Константин Соколов, Димитър Костадинов, Юлиян Димитров.

Сценографията и костюмите са на Александра Йотковска, асистент-сценограф е Павел Илиев, асистент-режисьор – Владимира Иванова.

2024 © Варна е / снимки: Драматичен театър "Стоян Бъчваров"