Мобилно меню

Театрален фестивал на монодрамата започва във Варна на 1 октомври

Официалното откриване ще е със спектакъла "Агнес, жената на Уил"
Театрален фестивал на монодрамата започва във Варна на 1 октомври

Спектакълът "Агнес, жената на Уил" ще постави началото на тазгодишното морско издание на единствения по рода си театрален фестивал на монодрамата "Към звездите". Официалното откриване ще бъде на 1 октомври, във Военноморския клуб във Варна. Началният час на постановката е 19:00.

Текстът е на Нина Мазур, режисьор е Невена Митева, а в ролята на съпругата на Шекспир влиза актрисата Анна Петрова.

50-минутният моноспектакъл е с респектиращ брой участия в международни фестивали в различни точки на света. Има и награди за режисура и за най-добра актриса - от "Импулс", Бишек, Киргизия и "Моно Акт" Пейч, Косово. След края на постановката е предвидена среща-разговор с творческия екип.

На 5 и 6 октомври сцена за монотеатъра става зала 2 на Фестивалния и конгресен център в морската столица.

Четири дни преди да навърши 85 години носителката на Аскеер Мария Стефанова ще зарадва ценителите на камерното театрално изкуство. Пред публиката във Варна, в зала 2 на ФКЦ, на 5 октомври тя ще представи "Кралицата майка" в компанията на Георги Къркеланов. Спектакълът е дело на Театъра на армията. За превъплащението си в "Кралицата майка" Мария Стефанова получи голямата награда на Фестивала на камерните форми във Враца. Текстът е на Манлио Сантанели, в превод на Аве Иванова. Режисьор е Стефан Спасов, а автор на музиката Добрин Векилов – Дони.

Финалният щрих на фестивала, който се провежда под егидата на форума "Монодрама" на Международния театрален институт на ЮНЕСКО, ще постави житейската половинка на Дони – актрисата Антоанета Добрева-Нети, със своя спектакъл "Глас".

"Глас" е първият моноспектакъл, изигран от жена в историята на Театъра на Армията.

На сцената, под режисурата на Ивайло Христов, тя влиза в образа на дубльорката на оперната прима Мария Калас. Автор на текста е Елена Алексиева, музиката е дело на Добрин Векилов-Дони.

Билети за представленията вече се продават във ФКЦ и театър "Българан".

В дните между спектаклите организаторите планират ателиета за арт терапия на деца и възрастни в партньорство с фондация "За жената". Основен двигател на сесиите в тях ще бъде психологът проф. Димитър Димитров, който пристига за феста от Германия, за да работи с хора с деменции, претърпели травми, диабетно болни и пр. Достъп до креативните работилници ще имат всички желаещи.

2024 © Варна е

104 години навършва варненският драматичен театър

Празникът на 12 март ще започне с водосвет и ще приключи със спектакъла "Клетка за пеперуди"
104 години навършва варненският драматичен театър

Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще отбележи своята 104-та годишнина на 12 март. На тази дата през 1921 г. с първата постановка на режисьора Стоян Бъчваров "Инстинктът" от Анри Кистмекер започва летоброенето на театъра. Първоначално спектаклите се играят в единствената по онова време зала за културни прояви "Съединение" (сега Сцена Филиал) и това продължава до 1932 г., когато отваря врати красивата театрална сграда на площад "Независимост", една от архитектурните забележителности на съвременна Варна.

В празничния ден от 11.30 часа Отец Дончо Александров ще отслужи водосвет на обновената Сцена Филиал.

Преди това екипът на театъра ще поднесе цветя пред паметника на кмета Иван Церов, превърнал построяването на нов театрален дом в своя житейска кауза.

Вечерта предстои среща с хитовата комедия "Клетка за пеперуди", която – както знаят всички, които вече са я гледали, разказва за емоционалното ежедневие на артистите от едно кабаре. Бързите обрати, ефектните танци, докосващите песни, блясъкът на пайетите и бликащият от всяка сцена хумор пораждат чувства на радост и лекота, които любителите на комедийния жанр ценят.

Специален жест за рождения ден на театъра е подготвила художничката Калия Йорданова, дъщеря на скулптора Христо Йорданов (1915–1984), която дарява 4 негови скулптурни портрета на видните варненски актьори от 60-те и 70-те години на миналия век - Христо Динев, Венета Славчева, Георги Громов и Идеал Петров.

Изключително ценното дарение ще бъде огласено официално пред публиката на празничния 12 март, а в Световния ден на театъра 27 март скулптурните портрети ще бъдат изложени със специална церемония в театъра. Междувременно от 7 до 27 март в ГХГ "Борис Георгиев" Варна може да се види изложба с театралните и други скулптурни портрети на Христо Йорданов. Възпитаник на Андрей Николов и проф. Марко Марков, представител на класическия реализъм в изкуството, варненският творец създава вълнуващи творби, вписани в художественото наследство на нашия град. Експозицията, посветена на 110 години от рождението на автора, включва някои от най-добрите произведения на Христо Йорданов, в които с проникновената си наблюдателност и артистична сръчност той се доказва като майстор в пресъздаването на емоционалното състояние на портретувания. 

2025 © Варна е