Мобилно меню

Театър "Българска армия" гостува на Варненско лято с "Племе"

Младежкият театър "Николай Бинев" представя "Арт" в шестия ден на фестивала в морската столица
Театър "Българска армия" гостува на Варненско лято с "Племе"

Спектакълът "Племе" на театър "Българска армия" ще има две представления пред варненска публика в рамките на тазгодишното 32-ро издание на фестивала Варненско лято. Той може да се гледа на 6 юни, от 19 часа и на 7 юни от 18:30 часа, на Основна сцена на Варненския драматичен театър.

Интелигентното и гордо неконвенционално семейство на глухия по рождение Били функционира като затворен малък свят със собствен език, шеги и правила. Били се оказва един от малкото, които действително слушат, но той остава сякаш невидим. Срещата със Силвия го кара най-накрая да иска да бъде чут. Пиесата на съвременната британска авторка Нина Рейн е завладяваща дисекция на потребността от принадлежност, дисфункциите на семейството и ограниченията в общуването. Тя е отличена с няколко награди за най-добра пиеса за 2012 г.

Зафир Раджаб е многообещаващ млад режисьор и изявен актьор. През 2022 г. той получава наградата "Аскеер" за изгряваща звезда. Зафир Раджаб поставя пиесата на Нина Рейн с изчистен кинематографичен стил, търсещ почти документален ефект, и изостря до крайност заложени в нея теми.

„Това е история за вкоренената необходимост да принадлежим към определено място, общност или дом, за нуждата от създаване на смисъл за себе си и за нашите близки. "Племе" е пиеса, надскачаща времето си. Този текст докосва, разсмива, плаши, огорчава, отблъсква, задълбочава размисъла, разтърсва и пречиства – текст, от който боли."

В ролите са Стефка Янорова, Георги Кадурин, Луизабел Николова, Симеон Дамянов, Ели Колева и Ясен Атанасов.

Музиката е на Ян Руменин, сценографията и костюмите са дело на Елис Вели.

Младежкият театър "Николай Бинев" гостува на Варненско лято със спектакъла "Арт". Той ще се играе на 6 юли, от 19 часа, във Фестивалния и конгресен център.

"Колко бихте платили за бяла картина? Има ли значение кой е художникът? Можем ли да наречем изкуство една картина, ако виждаме пред себе си едно бяло платно?"

Серж купува картина за изключително голяма сума. Тя представлява голямо платно, боядисано в бяло, с "фини бели диагонални ивици". Различните възприятия за картината на неговите приятели Марк и Иван изведнъж поставят на изпитание техните дългогодишни отношения. Ще успеят ли Серж, Марк и Иван да запазят 15-годишното си приятелство или една картина ще постави края?

"Арт" е провокативна история за изкуството, приятелството и способността ни да останем верни на себе си, но и на приятелите си, когато виждаме света по различен начин.

Комедията "Арт" (1994) носи световна слава на френската драматуржка Ясмина Реза. Отличена с едни от най-престижните театрални награди – "Молиер" във Франция, "Оливие" в Лондон, "Тони" и Награда на нюйоркските театрални критици в САЩ, пиесата е и многократно поставяна в редица държави, също и в България.

Младият актьор и режисьор Владислав Стоименов, добил широка популярност с ролята си във филма "Шекспир като улично куче", създава по нея свеж и динамичен спектакъл, в който пиесата добива ново актуално звучене на фона на изпълнения с конфликти съвременен свят.  За работата си по спектакъла "Арт" той е отличен с награда АСКЕЕР 2023 за изгряваща звезда. Кирил Недков печели АСКЕЕР за поддържаща мъжка роля. В спектакъла участват още Петър Петров - Перо и Георги Гоцин. Сценографията и костюмите са на Ванина Цандева, а музиката е дело на Калин Николов.

Движенческият пърформанс "Saline Nebula" с участието на Марион Дърова ще бъде представен в културното пространство  ReBonkers на 06 юни, от 21:45 часа. Инициативата е на сдружение "Ареалност".

"Saline Nebula" се осъществява в комплексно изградена звукова и визуална среда, по която работят Станислав Генадиев и Илияна Кънчева. Представлението създава картина на пораждането и изчезването на форма на живот, на трансформация на абстрактното в конкретно, на невидимото във видимо. Образът е продължение на звука и резултат от материята – уплътнен е чрез нея. Както заглавието е игра на думи и асоциации, които пораждат различни представи, така и в симбиозата между отделните елементи в пърформанса се изгражда един нов свят. "…защото всеки хаос създава своя космос" (К.Г. Юнг).

Идеята за "Saline Nebula" е на Станислав Генадиев и Виолета Витанова - водещи имена в съвременния танц и пърформанс в България. И двамата са с балетно образование, след което професионалният им път преминава през участие в международни проекти в съвременния танц, български театрални и танцови продукции и създаване на собствени авторски представления. Общата им творческа работа започва през 2006 г., докато Станислав Генадиев танцува в швейцарската компания "Линга". Първият им успешен спектакъл е "Imago" (2006) и тогава за първи път танцова продукция получава театралната награда "Икар" за дебют. Техни спектакли са представяни на множество фестивали в България и Европа. Освен че работят като танцови артисти, Виолета Витанова преподава в Националното училище за танцово изкуство в София, а Станислав Генадиев се нарежда сред интересните композитори на електронна музика и работи по свои авторски музикални проекти.

2024 © Варна е / снимки: Viafest

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България