Мобилно меню

Три събития в първия ден на театралното "Варненско лято"

Фестивалът ще бъде открит със спектакъла "Великденско вино" на Народния театър
Три събития в първия ден на театралното "Варненско лято"

На 1 юни за 32-ри път Варна ще стане театралната столица на България. Поредното издание на очаквания фестивал "Варненско лято" започва с три интересни събития.

Официалното откриване на фестивала ще е със спектакъла "Великденско вино" на Народния театър "Иван Вазов", с режисьор Явор Гърдев. Представлението ще започне в 19:30 часа на Основна сцена на Варненския драматичен театър, който е традиционен домакин на фестивала. За ролята си на поп Кръстьо във "Великденско вино" актьорът Владимир Пенев е отличен с награди Икар и Аскеер за водеща мъжка роля, както и с отличие за мъжка роля от Националния фестивал на малките театрални форми във Враца. Той получава и награда за ярки постижения в областта на културата от Столична община.

"В неделя на Великден 1880 година Поп Кръстьо идва в църквата си да отслужи литургията за Второ Възкресение. Светите дарове от службата предната нощ са останали недокоснати – никой от ловешкото паство не е дошъл в църквата на заподозрения в предателството на Васил Левски свещеник. Тя и днес остава празна. Наоколо се навърта единствено Гечо Немия — лудият клисар, който ще бъде поставен на изпитание от поп Кръстьо чрез страстна обвинителна реч срещу деянията на Апостола на свободата."

Явор Гърдев поставя "Великденско вино" на сцената на Народния театър в навечерието на 150-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Към яркия творчески екип се присъединява големият скулптор Павел Койчев, който изгражда подобна на инсталация сценография. Отвъд въпроса за историческата правдоподобност на сюжета, във водеща тема в постановката на Явор Гърдев се превръща вътрешното преобръщане през покаянието, през признаването на прегрешението, а актьорът Владимир Пенев придава на своя герой трагическо измерение.

Текстът е на Константин Илиев, костюмите са дело на Свила Величкова, а музиката е на Калин Николов.

„С пронизващите думи на Константин Илиев и сред образите на Павел Койчев ще потънем в споделената болка и радост от онова тихо, мъдро, дълбоко и истинско родолюбие, на което все още са способни творци като тях двамата. Дори във време, когато лицата на светците висят по прасците“, отбелязва режисьорът Явор Гърдев.

По традиция, в деня на детето 1 юни специално място в програмата на международния театрален фестивал “Варненско лято”  има представление на Варненския куклен театър. Тази година то ще е "Приказка за седемте козлета", а началото е точно в 11 часа. Спектакълът на Вера Стойкова е по обичаната приказка на Братя Грим, но краят е различен от очакваното.

"Ако дойдете при нас, ще се промъкнем през оградата на приказката и ще станем част от нея. Ще надхитрим вълка и ще спасим козлетата. А за да скъсим пътя, ще минем през други приказки! Така ще срещнем повече герои и ще спечелим повече помощници. Ще променим познатия край и ще се забавляваме. В Приказната гора всичко е възможно!"

В спектакъла "Приказка за седемте козлета" участват Боян Стоянов, Веселина Калчева, Галин Гинев, Гергана Господинова, Диана Стайкова, Диана Цолевска, Евгения Василева, Емилия Петкова, Красимир Добрев, Стоян Стоянов,Таня Жекова, Валентин Митев -син, Мария Томова, Иван Шумаров и Теодор Христов. Сценографията е на Адриана Добрева, а музиката - на Иван Кръстев.

На 1 юни, в първия ден на театралния фестивал "Варненско лято", вниманието на жителите и гостите на морската столица ще привлече и Театърът на огъня и сенките „Файъртер“ с "Охлюмотив". Зрелищното представление може да се види на площад "Независимост", пред Драматичния театър във Варна - от 12 и от 21:30 часа. През деня "Охлюмотив" ще под формата на игрив уличен парад, а вечерта около него ще се оформи приказно огнено шоу.

"Хората откриват, че в центъра на града им е пристигнал необичаен обект. Возилото прилича на странна смесица между локомотив и охлюв. Машинисти са професор Рапон и неговият студент. Около тях са Офелиа Снелиа и нейната мини помощничка мис Охо Бохо и, разбира се, механикът със златните ръце Монсеньор Гастон. Те разкриват на минувачите тайни чекмеджета, скрити врати и пространства в превозното средство, в които се крият неподозирани съкровища. Помогнете на Мадмоазел Охо Бохо да отвори някой от прозорците и може би с нея ще попаднате на нов и интересен артефакт? Ако имат късмет, професор Рапон може да качи някои деца на приказната машина и да ги повози."

Сценографията на "Охлюмотив" е на Христо Гюзелев, Чудомир Драгнев и Пламен Иванов, а костюмите са дело на Боян Христов. В "Охлюмотив" участват Розалия Митрова, Вяра Болградова, Михаил Давидов, Виктор Теофилов, Илия Коровезис и Пламен Иванов.

Театърът на огъня и сенките „Файъртер“ е сред водещите български трупи за уличен театър. Те изнасят своите представления на редица международни фестивали в Гърция, Румъния, Англия, Украйна, Германия, Русия, Белгия, Португалия, Турция и т.н. Спектаклите им са своеобразна смесица от театър, кокили, музика, огън, танц, метални и надуваеми конструкции, които винаги се случват на открито и между хората.

2024 © Варна е / снимки: Viafest; Държавен куклен театър – Варна

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България