Мобилно меню

"Укротяване на опърничавата" представя Пловдивският театър на сцената на Варненско лято

Част от паралелната програма на фестивала е "Ботушът" – най-новият спектакъл на ДТ "Стоян Бъчваров“
"Укротяване на опърничавата" представя Пловдивският театър на сцената на Варненско лято

 

"Укротяване на опърничавата" на режисьора Стайко Мурджев е представлението от основната програма на фестивала „Варненско лято“, на което ценителите в морската столица ще имат възможност да се насладят на 3 юни. Спектакълът на Пловдивския театър ще се играе на основна сцена на ДТ „Стоян Бъчваров“ от 19:30 ч.

„Укротяване на опърничавата“ на режисьора Стайко Мурджев представя съвременен прочит на зрелищната комедия на Шекспир със средствата на ярка театрална изразност. По игрив и изпълнен с хумор начин спектакълът извежда като основна тема заредената със страст война между половете и търси нейното примиряване, като избира за арбитър любовта.

Сюжетът разказва за ухажването и омъжването на двете дъщери на Баптиста Минола – заможен гражданин от Падуа. Бианка, красива и сговорчива, вече има трима кандидати за съпруг, но баща ѝ ги отпраща, защото иска да омъжи първо по-голямата си дъщеря Катерина, известна с непримиримия си характер. Задачата да се справи с него си поставя веронецът Петручио. На Катерина ѝ предстои сама да се изправи пред предизвикателства, на които е поставяла всеки, дръзнал да се доближи до сърцето ѝ.

В тази постановка режисьорът Стайко Мурджев демонстрира своя талант да работи с артистичен размах и да създава наелектризиращо сценично действие. Той пренася сюжета на пиесата върху цирков манеж, на който изпълнителите всеотдайно изпълняват всякакви номера на фокусници, акробати, жонгльори и дресьори. Така сцената се превръща в едно надреално пространство, в което постепенно всеки открива истинската си същност.

Представлението „Укротяване на опърничавата“ на Драматичния театър в Пловдив е носител на награда „Икар“ 2022 за Майсторско техническо осъществяване. Стайко Мурджев има номинация за режисура, а Маргарита Гошева за водеща женска роля. В спектакъла зрителите ще имат възможност да се насладят и на играта на Герасим Георгиев – Геро , Ивана Папазова, Патриция Пъндева, Елена Кабасакалова, Мариана Йотова, Симеон Алексиев, Димитър Банчев, Кръстю Кръстев, Стилиян Стоянов, Алексей Кожухаров, Красимир Василев, Троян Гогов и Венелин Методиев. Сценографията и костюмите са дело на Петя Боюкова, а музиката е на Петър Дундаков.

В паралелната програма на 31-вия театрален фестивал „Варненско лято“ е включена най-новата постановка на ДТ „Стоян Бъчваров“ – Ботушът. Спектакълът на режисьора Стоян Радев – Ге.К., по текст на Лило Петров, ще бъде представен от 17 и от 20:30 часа на сцената на The Center. Художник на „Ботушът“ е Даниела Николчова, а музиката е дело на Калин Николов. В ролите са Константин Соколов, Николай Божков, Недялко Стефанов, Станислав Кондов.

„В „Ботушът“ разсъждаваме над човека и кога той се превръща в сатанинско творение, в нещо, обратно на самия него“, отбелязва режисьорът Стоян Радев – Ге.К.

2023 © Варна е / снимки: Тони Перец за Драматичен театър "Стоян Бъчваров", Иван Дончев за Драматичен Театър "Николай Осипович Масалитинов" - Пловдив

С комедия на шопски диалект стартира Варненският театър новата 2025-а година   

През януари предстои премиерата на постановката "Муа у тупан" на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов
С комедия на шопски диалект стартира Варненският театър новата 2025-а година   

С ново комедийно заглавие ще стартира новата година в Драматичен театър "Стоян Бъчваров". През януари предстои премиерата на постановката "Муа у тупан" на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов. Сценарист, драматург, режисьор и дипломат, Боян Папазов е автор на "Всичко е любов", негови са сценариите и на филмите "Дом за нежни души", "Една жена на 33", "Божек".

Десетки са награждаваните му пиеси: "Бая си на бълхите", "Главанаци", "Бясна, кривогледа и лакома" и много други.

"Муа у тупан" Папазов пише в годините около смяната на режима, комедията е на шопски диалект, героите са граовци, а в хумора на ситуациите, през които преминават, е включена философия и народопсихология

Режисьорът Николай Кенаров определя "Муа у тупан" като притча за пътя към развитието на човека.

Историята е фолк гротеска, леко фантастична и абсурдна, а наличието на театър в театъра дава неограничена свобода на въображението. Времето на действието не е дефинирано, но прилича на възможно бъдеще, в което артистите живеят в покрайнините, почти "изхвърлени" от обществото. На това символично бунище те сглобяват сюжета на "Муа у тупан".

Мухата в тъпана сме всички ние в даден момент от живота си, а някои си остават там завинаги, твърди режисьорът.

Да опознават света тръгват двама граовци и пътищата им ги срещат с изключително странни и смешни случки и типажи. През много хумор се търсят отговорите на вечните въпроси: Кой съм аз? Откъде идвам? Накъде отивам? 

Шопският диалект е ново приключение за актьорите, но придава още повече вкус на историята, а на публиката дава допълнителни поводи за смях. Режисьорът загатва, че зрителите в залата по някакъв начин ще са част от света на мухата, но оставя изненадата за премиерата.

Авторската музика, която Страцимир Павлов пише специално за спектакъла, е част от театралното действие и ще се изпълнява на живо по време на представленията. 

В ролите ще са Гергана Арнаудова, Габриела Боева, Сияна Начева, Симеон Димов, Недялко Стефанов, Константин Соколов, Димитър Костадинов, Юлиян Димитров.

Сценографията и костюмите са на Александра Йотковска, асистент-сценограф е Павел Илиев, асистент-режисьор – Владимира Иванова.

2024 © Варна е / снимки: Драматичен театър "Стоян Бъчваров"