Мобилно меню

Варненско лято представя спектакъл на Народния театър, отличен с награди Икар

"Хага" на режисьора Галин Стоев, може да се гледа във Варна на 2 и 3 юни
Варненско лято представя спектакъл на Народния театър, отличен с награди Икар

Спектакълът "Хага", отличен с две награди Икар, е второто заглавие от българската селекция в основната програма на 32-рото издание на театралния фестивал Варненско лято. Представлението на режисьора Галин Стоев може да бъде гледано във Варна на 2 и 3 юни - на Основна сцена на Драматичния театър, съответно от 19 и 19:30 часа. Спектакълът на Народния театър "Иван Вазов" има отличие за най-добро представление и награда за сценография и костюми - за Борис Далчев и Кънчо Касабов, от тазгодишното издание на наградите Икар, които се връчват от Съюза на артистите в България. Музиката е на Емилиян Гацов-Елби, хореографията - на Марион Дърова, драматург на постановката е Мира Тодорова.

В спектакъла участват Юлиан Вергов, Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Илиана Коджабашева, Христо Петков, София Бобчева, Васил Драганов, Явор Вълканов, Велислав Павлов, Стелиан Радев, Димитър Николов, Пламен Димов, Христо Терзиев и Кремена Деянова.

В "Хага" водещи актьори от Народния театър навлизат в гротескна, смешна и зловеща фантасмагория, базирана на реални събития и хора, свързани с настоящата война в Украйна. Пред очите на зрителите се разиграва въображаема версия на процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Всичко това се случва в главата на дете, което се превръща в главен обвинител. В текста се преплитат реални елементи от политическата и идеологическа реалност на Руската федерация с фрагменти от документални военни истории и семейни трагедии, които изграждат образа на войната през емоционалния свят на едно момиченце.

Саша Денисова пише пиесата "Хага" скоро след нахлуването на Русия в Украйна и периодично я изменя спрямо актуалните развития. Специално за нейното поставяне на сцената на Народния театър режисьорът Галин Стоев се завръща в България от Франция, където от 2018 г. е артистичен директор на градския театър в Тулуза. За спектакъла си "Хага", той отбелязва, че това е "театрална фантазия – едновременно комична и смразяваща".

"За първи път работя по театрален проект, който има толкова пряка и категорична връзка с нашата непосредствена реалност. Изследвам възможността за хармонично или, напротив, парадоксално съжителство между политика и поезия, документално и музикално, мит и актуални новини. Това поражда емоционален и интелектуален световъртеж и формира поле за размисъл, което е чисто художествено по своята същност."

Галин Стоев работи като театрален режисьор от 1991 година. Започва с класически репертоар, след което се насочва към модерни и съвременни текстове. След успех в България, работата му е представена на различни европейски сцени в Белгия, Великобритания, Франция, Германия, Русия, България, Аржентина, Италия. От 2007 г. Галин Стоев работи главно във Франция и Белгия, по-специално в La Comédie-Française, Le théâtre national de la Colline, Théâtre de Liège, Festival d’Avignon, Odeon theatre del’Europe и др. От 2018 г. е артистичен директор на ThéâtredelaCité – Centre Dramatique National Toulouse Occitanie. Носител е на редица национални и чуждестранни награди, а през 2019 г. е удостоен със степен "Кавалер на ордена за изкуство и литература" на Френската република.

В програмата за втория ден на 32-рия театрален фестивал "Варненско лято" е предвидена и дискусия "За театъра на Иван Станев". Тя ще се проведе на Основна сцена на Драматичния театър "Стоян Бъчваров"  от 16 часа.

Иван Станев (29.06.1959 – 01.12.2023) е един от големите реформатори на българския театър от края на 80-те години на ХХ век. След покана от Хайнер Мюлер през 1988 г. да покаже спектакъла си "Раната "Войцек" в Западен Берлин, той остава да живее и работи в Германия, където създава дръзки експериментални спектакли и визуални проекти. За него и неговия впечатляващ театрален път разказват Жанет Спасова, която работи с Иван Станев почти във всичките му спектакли и едновременно с това се налага като една от знаковите актриси на Фолксбюне в Берлин, както и режисьорът Явор Гърдев и културологът Александър Кьосев.

2024 © Варна е / снимки: Viafest

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България