Мобилно меню

Варненско лято представя спектакъл на Народния театър, отличен с награди Икар

"Хага" на режисьора Галин Стоев, може да се гледа във Варна на 2 и 3 юни
Варненско лято представя спектакъл на Народния театър, отличен с награди Икар

Спектакълът "Хага", отличен с две награди Икар, е второто заглавие от българската селекция в основната програма на 32-рото издание на театралния фестивал Варненско лято. Представлението на режисьора Галин Стоев може да бъде гледано във Варна на 2 и 3 юни - на Основна сцена на Драматичния театър, съответно от 19 и 19:30 часа. Спектакълът на Народния театър "Иван Вазов" има отличие за най-добро представление и награда за сценография и костюми - за Борис Далчев и Кънчо Касабов, от тазгодишното издание на наградите Икар, които се връчват от Съюза на артистите в България. Музиката е на Емилиян Гацов-Елби, хореографията - на Марион Дърова, драматург на постановката е Мира Тодорова.

В спектакъла участват Юлиан Вергов, Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Илиана Коджабашева, Христо Петков, София Бобчева, Васил Драганов, Явор Вълканов, Велислав Павлов, Стелиан Радев, Димитър Николов, Пламен Димов, Христо Терзиев и Кремена Деянова.

В "Хага" водещи актьори от Народния театър навлизат в гротескна, смешна и зловеща фантасмагория, базирана на реални събития и хора, свързани с настоящата война в Украйна. Пред очите на зрителите се разиграва въображаема версия на процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Всичко това се случва в главата на дете, което се превръща в главен обвинител. В текста се преплитат реални елементи от политическата и идеологическа реалност на Руската федерация с фрагменти от документални военни истории и семейни трагедии, които изграждат образа на войната през емоционалния свят на едно момиченце.

Саша Денисова пише пиесата "Хага" скоро след нахлуването на Русия в Украйна и периодично я изменя спрямо актуалните развития. Специално за нейното поставяне на сцената на Народния театър режисьорът Галин Стоев се завръща в България от Франция, където от 2018 г. е артистичен директор на градския театър в Тулуза. За спектакъла си "Хага", той отбелязва, че това е "театрална фантазия – едновременно комична и смразяваща".

"За първи път работя по театрален проект, който има толкова пряка и категорична връзка с нашата непосредствена реалност. Изследвам възможността за хармонично или, напротив, парадоксално съжителство между политика и поезия, документално и музикално, мит и актуални новини. Това поражда емоционален и интелектуален световъртеж и формира поле за размисъл, което е чисто художествено по своята същност."

Галин Стоев работи като театрален режисьор от 1991 година. Започва с класически репертоар, след което се насочва към модерни и съвременни текстове. След успех в България, работата му е представена на различни европейски сцени в Белгия, Великобритания, Франция, Германия, Русия, България, Аржентина, Италия. От 2007 г. Галин Стоев работи главно във Франция и Белгия, по-специално в La Comédie-Française, Le théâtre national de la Colline, Théâtre de Liège, Festival d’Avignon, Odeon theatre del’Europe и др. От 2018 г. е артистичен директор на ThéâtredelaCité – Centre Dramatique National Toulouse Occitanie. Носител е на редица национални и чуждестранни награди, а през 2019 г. е удостоен със степен "Кавалер на ордена за изкуство и литература" на Френската република.

В програмата за втория ден на 32-рия театрален фестивал "Варненско лято" е предвидена и дискусия "За театъра на Иван Станев". Тя ще се проведе на Основна сцена на Драматичния театър "Стоян Бъчваров"  от 16 часа.

Иван Станев (29.06.1959 – 01.12.2023) е един от големите реформатори на българския театър от края на 80-те години на ХХ век. След покана от Хайнер Мюлер през 1988 г. да покаже спектакъла си "Раната "Войцек" в Западен Берлин, той остава да живее и работи в Германия, където създава дръзки експериментални спектакли и визуални проекти. За него и неговия впечатляващ театрален път разказват Жанет Спасова, която работи с Иван Станев почти във всичките му спектакли и едновременно с това се налага като една от знаковите актриси на Фолксбюне в Берлин, както и режисьорът Явор Гърдев и културологът Александър Кьосев.

2024 © Варна е / снимки: Viafest

Пред пълни зали Варненският куклен театър играе новия си спектакъл "Храбрият оловен войник"

Следващото представление ще е на 23 ноември
Пред пълни зали Варненският куклен театър играе новия си спектакъл "Храбрият оловен войник"

На голям интерес от страна на малки и големи ценители на театъра в морската столица се радва новото представление на Варненския куклен театър "Храбрият оловен войник". Пред пълна зала бяха представени, както премиерните спектакли на 8 и 9 ноември, така и следващият - на 17-и. Предстоящата дата, за която все още има свободни места е 23 ноември, а билети може да бъдат закупени онлайн или на място на касата на театъра на ул. "Драгоман" 4. Спектакълът е подходящ за деца над 𝟒 год.

"Храбрият оловен войник" на Ханс Кристиан Андерсен е една от най-трогателните приказни истории, написани някога.

В драматизацията и режисурата на Иван Колев главните герои са собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген - г-н Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Благодарение на тяхното богато въображение, добре познатата ни вълнуваща история за еднокракия оловен войник и хартиената балерина ще оживее пред очите на малки и големи в един необикновен и завладяващ приказен свят, където всичко е вълшебно и всичко е възможно.

Автор на сценографията, куклите и костюмите за спектакъла е Христина Младенович – Храстче, музиката и тестът на песните са дело на Иван Кръстев, аудио дизайн - Хуан Руа (4 Rooms Recording Studio), визуална среда - Тодор Тодоров

В ролите са: Теодор Христов, Антоана Петрова, Боян Стоянов и Евгения Василева. 

2024 © Варна е / снимки: Краси Коев за Държавен куклен театър - Варна