Мобилно меню

Варненско лято представя спектакъл на Народния театър, отличен с награди Икар

"Хага" на режисьора Галин Стоев, може да се гледа във Варна на 2 и 3 юни
Варненско лято представя спектакъл на Народния театър, отличен с награди Икар

Спектакълът "Хага", отличен с две награди Икар, е второто заглавие от българската селекция в основната програма на 32-рото издание на театралния фестивал Варненско лято. Представлението на режисьора Галин Стоев може да бъде гледано във Варна на 2 и 3 юни - на Основна сцена на Драматичния театър, съответно от 19 и 19:30 часа. Спектакълът на Народния театър "Иван Вазов" има отличие за най-добро представление и награда за сценография и костюми - за Борис Далчев и Кънчо Касабов, от тазгодишното издание на наградите Икар, които се връчват от Съюза на артистите в България. Музиката е на Емилиян Гацов-Елби, хореографията - на Марион Дърова, драматург на постановката е Мира Тодорова.

В спектакъла участват Юлиан Вергов, Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Илиана Коджабашева, Христо Петков, София Бобчева, Васил Драганов, Явор Вълканов, Велислав Павлов, Стелиан Радев, Димитър Николов, Пламен Димов, Христо Терзиев и Кремена Деянова.

В "Хага" водещи актьори от Народния театър навлизат в гротескна, смешна и зловеща фантасмагория, базирана на реални събития и хора, свързани с настоящата война в Украйна. Пред очите на зрителите се разиграва въображаема версия на процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Всичко това се случва в главата на дете, което се превръща в главен обвинител. В текста се преплитат реални елементи от политическата и идеологическа реалност на Руската федерация с фрагменти от документални военни истории и семейни трагедии, които изграждат образа на войната през емоционалния свят на едно момиченце.

Саша Денисова пише пиесата "Хага" скоро след нахлуването на Русия в Украйна и периодично я изменя спрямо актуалните развития. Специално за нейното поставяне на сцената на Народния театър режисьорът Галин Стоев се завръща в България от Франция, където от 2018 г. е артистичен директор на градския театър в Тулуза. За спектакъла си "Хага", той отбелязва, че това е "театрална фантазия – едновременно комична и смразяваща".

"За първи път работя по театрален проект, който има толкова пряка и категорична връзка с нашата непосредствена реалност. Изследвам възможността за хармонично или, напротив, парадоксално съжителство между политика и поезия, документално и музикално, мит и актуални новини. Това поражда емоционален и интелектуален световъртеж и формира поле за размисъл, което е чисто художествено по своята същност."

Галин Стоев работи като театрален режисьор от 1991 година. Започва с класически репертоар, след което се насочва към модерни и съвременни текстове. След успех в България, работата му е представена на различни европейски сцени в Белгия, Великобритания, Франция, Германия, Русия, България, Аржентина, Италия. От 2007 г. Галин Стоев работи главно във Франция и Белгия, по-специално в La Comédie-Française, Le théâtre national de la Colline, Théâtre de Liège, Festival d’Avignon, Odeon theatre del’Europe и др. От 2018 г. е артистичен директор на ThéâtredelaCité – Centre Dramatique National Toulouse Occitanie. Носител е на редица национални и чуждестранни награди, а през 2019 г. е удостоен със степен "Кавалер на ордена за изкуство и литература" на Френската република.

В програмата за втория ден на 32-рия театрален фестивал "Варненско лято" е предвидена и дискусия "За театъра на Иван Станев". Тя ще се проведе на Основна сцена на Драматичния театър "Стоян Бъчваров"  от 16 часа.

Иван Станев (29.06.1959 – 01.12.2023) е един от големите реформатори на българския театър от края на 80-те години на ХХ век. След покана от Хайнер Мюлер през 1988 г. да покаже спектакъла си "Раната "Войцек" в Западен Берлин, той остава да живее и работи в Германия, където създава дръзки експериментални спектакли и визуални проекти. За него и неговия впечатляващ театрален път разказват Жанет Спасова, която работи с Иван Станев почти във всичките му спектакли и едновременно с това се налага като една от знаковите актриси на Фолксбюне в Берлин, както и режисьорът Явор Гърдев и културологът Александър Кьосев.

2024 © Варна е / снимки: Viafest

Според Министерството: ТМПЦ-Варна е в Топ 3 на културните институти у нас

Комплексната оценка се изготвя всяка година след анализ на художествените постижения, организационното управление и финансовата ефективност
Според Министерството: ТМПЦ-Варна е в Топ 3 на културните институти у нас

Театрално-музикалният продуцентски център във Варна (ТМПЦ-Варна), в чиято организационна структура влизат Драматичният театър „Стоян Бъчваров“ и Държавна опера Варна, е в Топ 3 на културните институти в България, според мониторинга на Министерството на културата за дейността на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства през 2023 година. Комплексната оценка се изготвя всяка година след анализ на художествените постижения, организационното управление и финансовата ефективност на театрите с цел повишаване на стандарта и качеството на тяхната продукция.

ТМПЦ Варна заема първо място със 136 точки сред институтите, обединяващи няколко сценични изкуства. Следват Държавен музикален и балетен център София със 126 точки и Музикално-драматичен театър Велико Търново със 122 точки.

Със своите 136 точки ТМПЦ Варна се нарежда на трето място в категорията на драматичните театри след НТ „Иван Вазов“ и ДТ „Н. О. Масалитинов“ Пловдив, които имат по 140 точки и МТ "Николай Бинев" със 138 точки.

В категорията на оперните театри ТМПЦ Варна е със 136 точки на трето място след Софийска опера и балет със 148 точки и Държавна опера Пловдив със 140 точки.

"Тази престижна позиция на ТМПЦ Варна в класацията на държавните културни институти в България, която измерва по достойнство вложения от нас труд, ни носи огромно удовлетворение. Благодарим за всеотдайността и креативността на всички наши драматични, оперни, балетни и музикални артисти, на техническите и административни служби, на всички, с които отстояваме разбиранията си за стойностно съвременно изкуство", отбелязват от ръководството на Театрално-музикален продуцентски център Варна. 

2024 © Варна е