Мобилно меню

Във Варна представят нов прочит на балета "Ромео и Жулиета"

Премиерата ще е на 8 февруари от 19 часа на Основна сцена на Драматичния театър "Стоян Бъчваров"
Във Варна представят нов прочит на балета "Ромео и Жулиета"

На 8 февруари ще е премиерата на танцовия прочит на Сабрина Боско за Държавна опера Варна на балета от Сергей Прокофиев "Ромео и Жулиета". Сценографската идея е на Сергей Бобров, художник на представлението е Ася Стоименова. Премиерата на спектакъла ще започне в 19 часа, на Основна сцена на Драматичния театър "Стоян Бъчваров". В интервю за Виолета Тончева, Сабрина Боско споделя:

Във Варна за втори път поставям "Ромео и Жулиета", като следвайки сценографската идея на Сергей Бобров, влагам моите стъпки, моята хореография и моята представа за Ромео и Жулиета.

Сабрина Боско отбелязва, че постановките ѝ винаги се различават, най-малкото защото работи по тях с различни балетни трупи, но и има нещо основно, по което си приличат.

"Където и да се намирам, аз влагам, наред с опита, и цялата си душа. Според мен, най-същественото в хореографията е чувството". 

Сабрина Боско е завършила балетното си образование в Куба и Италия, след което танцува и поставя постановки в различни театри по целия свят.

"Моят хореографски стил се опира на класическата хореография, но използва и съвременни изразни средства. В моята хореография тялото се чувства свободно и артистът влага докрай своята чувствителност."

Сабрина Боско разкрива, че за нея е много приятно да работи с балетната трупа на Варненската опера.

Тук се почувствах сред приятели, още първия път, когато госпожа Димова ме покани да поставя "Либертанго". Сега правим "Ромео и Жулиета", а след това ще се подготвяме за лятната премиера на "Едит Пиаф". С удоволствие се връщам във Варна. 

В главните роли в балета "Ромео и Жулиета" ще влязат Мартина Префетто и Федерико Мелла. Двамата отбелязват, че интерпретацията на Сабрина Боско е различна и интересна. Мартина не крие вълнението си, че за първи път ще се превъплъти в образа на Жулиета във Варна.

Жулиета е мила и нежна, иска да обича и да бъде обичана. Харесвам я и съм щастлива, че имам възможността да се превъплътя в този красив персонаж.

Федерико Мелла има значителен опит в ролята на Ромео, която е играл на различни сцени в Италия. За него изпълнението във Варна няма да е дебютно, но той отбелязва, че харесва персонажа на Ромео, който е олицетворение на влюбения младеж, готов да се жертва за любимата.

Двамата танцьори разкриват, че за тях трудността в балета "Ромео и Жулиета" не е свързана със стъпките и движенията, а с пресъздаването на трепетите на любовта и страстта, на страха и всички останали чувства, с които е произведението е наситено.

2023 © Варна е

"Великденско вино" на Народния театър открива 32-рия фестивал "Варненско лято"

12 представления са включени в българската селекция на театралния фестивал
"Великденско вино" на Народния театър открива 32-рия фестивал "Варненско лято"

Между 1 и 15 юни ще се проведе 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". В програмата му са включени общо 28 заглавия, които може да бъдат проследени от почитателите на живо, на киноекран и онлайн.

Дванайсет представления са избрани в българската селекция, която по традиция откроява постиженията на националната театрална сцена и значими процеси в нея – „Хага“, „Странна случка с куче през нощта“, „О, щастливи дни“, „Племе“, „Формата на нещата“, „Ромео и Жулиета“, „Пистолет в торнадо“, „Prima Facie“, „Нашенец“, „Луцифер“, „Боже мой“.

А фестивалът ще бъде открит със спектакъла „Великденско вино“ на Народния театър "Иван Вазов".

Както в българската, така и в международната програма преобладават съвременните драматургични текстове, искащи да уловят пулса на днешния ден – „Моят славен живот с баба“, испанският фламенко спектакъл „Морски фар“ и мултимедийният концерт „Чаплин пианисимо“.

Наред с представленията на живо, фестивалът продължава да представя прожекции от програмата на „NT Live – най-доброто от британския театър на киноекран“ – „Вуйчо Ваньо“. А онлайн със свободен достъп ще може да се гледат спектаклите „Двойното непостоянство“ и „Чайка“.

Акценти в програмата са отбелязването на 90 години от рождението на незабравимата Татяна Лолова, както и навършването на кръглата 80-годишнина на Цветана Манева – един от стожерите на театралното „Варненско лято“. Специален концерт е посветен също на театралната музика на големия композитор Кирил Дончев.

И тази година програмата ще бъде проследена от специално поканени за модула „Шоукейс“ международни програматори, критици и специалисти, а площадите на Варна ще бъдат оцветени от артистично присъствие.

Международният театрален фестивал „Варненско лято“ 2024 се организира от Фондация „Виа Фест“ с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на Община Варна чрез  Фонд „Култура“, на Национален фонд „Култура“, на Посолството на Кралство Нидерландия в България и Унгарския културен институт. Партньори на фестивала са Българска асоциация за театър, „Арт офис“, Сдружение „Антракт“, фондация „Homo Ludens”. Сцени-домакини на фестивала са ТМПЦ – Варна, Държавен куклен театър – Варна, Фестивален и конгресен център – Варна, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“, Ретро клуб  и Културен център „Ребонкърс“.

2024 © Варна е / снимки: viafest.org