Мобилно меню

Благовещение е, природата се възражда!

На този свят ден Дева Мария научава благата вест, че тя ще роди Спасителя
Благовещение е, природата се възражда!

Всяка година на 25 март отбелязваме големия християнски празник Благовещение. Той се отбелязва точно 9 месеца преди Рождество Христово. На този свят ден Дева Мария научава благата вест, че тя ще роди Спасителя. Благовещение се приема като празник на всички майки и на Богородица, която ги закриля.

Денят е известен още като половин Великден. Той винаги се пада по време на Великденските пости. На Благовещение е разрешена консумацията на риба. На трапезата се слага още лучник и питка, намазана с мед.

Благовещение се възприема като начало на пролетта. Вярва се, че на този ден природата се събужда и започва новата земеделска година. Стопаните били убедени, че всичко, което засеят на Благовещение ще даде богата реколта, а до зърното поставяли икона на Богородица, за да го осветят.

На Благовещение прелетните птици, които са предвестник на пролетта, се завръщат в гнездата си. На този ден се свалят и мартениците. На 25 март всички влечуги излизат от леговищата си, а мечките се събуждат от зимен сън. Всичко това известява настъпването на пролетта.

Според народните поверия, на Благовещение не трябва да се шие и не бива да се подстригва косата. Тежкият физически труд трябва да се отложи. Счита се, че на Благовещение не трябва да се вземат пари назаем или да се изнася нещо от дома, защото заедно с тази вещ благополучието и здравето ще напуснат човек. В деня на Благовещение трябва да правите добри дела и да не се карате със семейството и приятелите. Благовещение е ден, в който, според вярванията, всяка рана заздравява по-бързо. Поради тази причина се слагат обеци на малките момиченца именно на този светъл празник.

На Благовещение се извършват и гадания за бъдещата реколта и времето през лятото. Ако денят е ветровит, с утринна мъгла, тогава лятото ще е плодородно. Ако вали, това вещае изобилие от гъби и пшеница. Сланата предвещава топла пролет и богата реколта от краставици. Гръмотевична буря вещае топли летни дни и изобилие от ядки. Ако на Благовещение няма лястовици, това вещае студена и продължителна пролет.

На този празник вярващите изпичат просфори - малък кръгъл богослужебен хляб - и го носят в църквата за освещаване. След това просфората се поставя до иконите. На Благовещение всеки трябва да се облече с нови дрехи, за да има късмет в годината. Добре е да се стане рано и цялото семейство отиде на църква, а след това да се събере около празничната трапеза. Всеки трябва да излезе от дома си с монети в джоба, за да не го закука кукувицата без пари. В деня на Благовещение момите извършват гадание с лалета. Поставят откъснатите им цветове във вода и ако до 3 дни се разтворят, това вещае женитба до края на годината.

На този ден момите не излизат рано от дома си за вода заради поверието, че ако срещнат самодиви, красотата им ще ги напусне. На Благовещение имен ден празнуват Благой, Блага, Благовеста, Евгения, Евгени, Мариян, Марияна, Любомир, Вангел, Ева и производните им имена.

2023 © Варна е

380 млади певци и музиканти гостуват във Варна за фолклорния конкурс "Диньо Маринов"

29-ото издание на емблематичната проява ще е от 29 до 31 март, в Младежкия дом в морската столица
380 млади певци и музиканти гостуват във Варна за фолклорния конкурс "Диньо Маринов"

Общо 380 млади фолклорни певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна, са подали заявки за участие в XXIX издание на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“. Той ще се проведе от 29 до 31 март в залите на Младежки дом – Варна.

Журито, което ще оценява изпълненията, е съставено от изтъкнати професионалисти – преподаватели в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, оркестранти, композитори, аранжьори и солисти.

Целта на конкурса, чийто организатор е ЦПЛР – Общински детски комплекс, гр. Варна, е да издирва и популяризира млади таланти, да утвърждава и приобщава младото поколение към традиционната българска култура.

За лауреатите са предвидени множество награди. Ще бъдат връчени и традиционните специални отличия -  на кмета на Варна, приз на Националния дворец на децата, награда на Радио Варна, ЦПЛР – Общински детски комплекс и др.

Конкурсът, осъществяващ се с финансовата подкрепа на Община Варна, под патронажа на кмета на морската столица, е включен в Националния календар на Министерството на образованието и науката за изяви по интереси на деца и ученици и в Програмата с мерки за закрила на деца с изявени дарби.

Класираните на първо, второ и трето място от III и IV възрастова група в двете категории –  „Училища“ и „Извънучилищни звена“, ще получат едногодишни стипендии.

2024 © Варна е / снимка: ЦПЛР-ОДК