Мобилно меню

Хиляди се включиха в шествието за 24 май във Варна

Ученици, студенти, преподаватели и дейци на културата отбелязаха един от най-българските празници
Хиляди се включиха в шествието за 24 май във Варна

Един от най-българските празници – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, беше отбелязан във Варна с многохилядно шествие. В него се включиха ученици, студенти, преподаватели, дейци на културата. Варненци и гости на града наблюдаваха с вълнение традиционния парад, който пое от пл. "Св. Св. Кирил и Методий" и премина по централните булеварди на морската столица. 

"Създаването на българската азбука е един от най-важните моменти от нашата история. Тя ни носи гордост от това, че като българи сме допринесли за развитието и многообразието на света. Кирилицата определя нашата идентичност, крепи ни обединени, но и уникални в своя принос към европейската цивилизация", каза в приветственото си слово кметът на Варна Благомир Коцев. Той се обърна специално към най-малките с посланието да ценят кирилицата, да използват буквите и думите умело, грамотно и отговорно.  

Сред официалните лица на празника бяха областният управител проф. Андрияна Андреева, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, заместник – областните управители Изабела Иванова и Огнян Рачев, заместник-кметовете на Община Варна Снежана Апостолова, Павел Попов и Илия Коев, районни кметове, директорът на Регионалния инспекторат по образованието – Варна д-р Ирена Радева, народни представители, общински съветници, общественици и духовници. На официалната трибуна бяха поканени също носителите на тазгодишната Награда "Варна" в областите на образованието, науката и културата. 

Пред катедралния храм "Св. Успение Богородично" под звуците на националния химн в изпълнение на представителния духов оркестър на Военноморските сили бяха издигнати българският трибагреник, знамената на Европейския съюз и на община Варна. Над 700 деца от сборна формация от танцови състави от целия град изпълни фолклорна програма. За първи път беше представен и "Танц на буквите" с участието на студенти от Техническия и Медицинския университет. В небето над централния площад полетяха балони с буквите от българската азбука. 

Празничното шествие поведе духовият оркестър на Националното училище по изкуствата "Добри Христов" с химна на светите братя "Върви, народе възродени". В традиционния парад на местните културни и образователни институции преминаха общо 121 блока на 63 училища и центрове за подкрепа на личностното развитие. В тържествения поход се включиха също 51 детски градини, 5 висши учебни заведения и общ блок на варненските културни дейци. Финал на шествието сложи маршът на курсантите от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", а празничната програма завърши на входа на Морската градина с вито хоро, поведено от танцьорите от Фолклорен ансамбъл "Варна". 

В морската столица традицията да се чества 24 май като празник на българската просвета и култура има над 150-годишна история. На 11 май 1862 г. пред множеството, събрано в новопостроеното централно българско училище на ул. "27 юли", архимандрит Филарет за първи път произнася слово във възхвала на Св. Св. Кирил и Методий. Така започнала традицията всяка година на този ден варненци да отдават почит към делото на светите братя.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Със Стенли и SEVI: Варна посрещна първото юлско утро

В петчасовия музикален маратон "Джулай се завръща у дома" се включиха и групи от варненската рок сцена
Със Стенли и SEVI: Варна посрещна първото юлско утро

Джулай е автентичен варненски празник, заяви кметът Благомир Коцев по време на концерта, с който Община Варна възстанови една от най-обичаните летни традиции в морския град. Той подчерта, че именно от Варна започва историята на Джулай Морнинг, затова събитието става част от културния календар на града. Кметът отбеляза, че концертът e възможно най-близо до морето, където жителите и гостите на града могат да усетят силата на живата музика, а след това да посрещнат изгрева на първото юлско слънце.

Петчасовият музикален маратон под името "Джулай се завръща у дома" снощи събра хиляди почитатели на рока, блуса, фънка и пънка, които отпразнуваха утрото на 1-ви юли с енергия и емоции. На сцената се изявиха емблематични изпълнители – Стенли и неговата група, които представиха както незабравими хитове, така и нови песни от последния му албум, вдъхновен от богатата му кариера в "Тангра" и като солов артист.

След полунощ публиката бе заредена с мощното сценично присъствие на група SEVI, чиято песен "World That Doesn’t Fit" бе включена в селекцията за номинации на наградите "Грами 2025" в категория "Най-добро алтернативно музикално изпълнение".

Варненската рок сцена бе достойно представена от местните групи Mister Hard, Dusty Road Driver, Pizza, Wild Child Band и Rock Vets. Водещ на вечерта беше популярната журналистка Елена Розберг, която създаде силна връзка между изпълнителите и публиката.

Преди началото на концерта, край Слънчевия часовник бе открита изложба с архивни фотографии, посветена на ранните години на Джулая във Варна – когато хора от цялата страна се събираха на вълнолома, за да посрещнат изгрева под звуците на "July Morning".

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна; Фейсбук