Мобилно меню

Международния ден на майчиния език отпразнуваха във Варна

Събитието с послание "Езикът е мост на толерантността, а разнообразието – основата на нашето единство!", бе организирано от Сдружение "Младежко и иновативно развитие" в сътрудничество с Варненската и Великопреславска света митрополия и Районното мюфтийство
Международния ден на майчиния език отпразнуваха във Варна

Във Варна със специално събитие на 23 февруари отбелязаха Международния ден на майчиния език. Празничната инициатива беше организирано от Сдружение "Младежко и иновативно развитие" в сътрудничество с Варненската и Великопреславска света митрополия и Районното мюфтийство. Тя е резултат от общите усилия и отдаденост на духовните лидери Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, Районния мюфтия на област Варна Исмаил Ахмедов, както и на ръководството на Сдружение МИР в състав: Берна Исмет – Председател, Севинч Ахмед – Заместник-председател, Розалия Кирилова – Секретар, Мерве Билгин – Отговорник "Социални мрежи ", Тансу Халил – Отговорник "HR дейности" и Марина Рашева – Отговорник "Творческа дейност и култура".

Събитието беше уважено от генералния консул на Турция в Бургас Толга Оркун, както и от кметовете на варненските райони Одесос и Приморски - Янислава Шопова и Николай Желязков.

Празникът премина под мотото "Езикът е мост на толерантността, а разнообразието – основата на нашето единство!", подчертавайки значимостта на езика като основа на културната идентичност и духовната връзка между поколенията.

"По време на инициативата прозвучаха вдъхновяващи думи, споделени истории и красиви музикални изпълнения, които напомниха колко е важно запазването и предаването на майчиния език на следващите поколения. Разнообразието в програмата даде възможност на гостите да се докоснат до богатството на своята култура чрез музика, поезия и танци, които изразяват духа на майчиния език по неповторим начин.

Събитието във Варна се превърна във вдъхновяващо тържество на езиковото и културно наследство, обединяващо хора от различни общности в духа на разбирателство, толерантност и единство", обобщи за ВАРНА Е сценаристът на празничната програма Марина Рашева.

Международният ден на майчиния език се чества всяка година по инициатива на ЮНЕСКО, която датира от 1999 г., а през 2002 г. е признат и от ООН. Основната му цел е насърчаването на многоезичието и културното разнообразие. Корените му отвеждат към 1952 г., когато на датата 21 февруари в Бангладеш е извършена демонстрация за признаване на официален статут на говорения в страната бенгалски език.

2025 © Варна е / снимки: Георги Великов за Варненска и Великопреславска света митрополия

Със Стенли и SEVI: Варна посрещна първото юлско утро

В петчасовия музикален маратон "Джулай се завръща у дома" се включиха и групи от варненската рок сцена
Със Стенли и SEVI: Варна посрещна първото юлско утро

Джулай е автентичен варненски празник, заяви кметът Благомир Коцев по време на концерта, с който Община Варна възстанови една от най-обичаните летни традиции в морския град. Той подчерта, че именно от Варна започва историята на Джулай Морнинг, затова събитието става част от културния календар на града. Кметът отбеляза, че концертът e възможно най-близо до морето, където жителите и гостите на града могат да усетят силата на живата музика, а след това да посрещнат изгрева на първото юлско слънце.

Петчасовият музикален маратон под името "Джулай се завръща у дома" снощи събра хиляди почитатели на рока, блуса, фънка и пънка, които отпразнуваха утрото на 1-ви юли с енергия и емоции. На сцената се изявиха емблематични изпълнители – Стенли и неговата група, които представиха както незабравими хитове, така и нови песни от последния му албум, вдъхновен от богатата му кариера в "Тангра" и като солов артист.

След полунощ публиката бе заредена с мощното сценично присъствие на група SEVI, чиято песен "World That Doesn’t Fit" бе включена в селекцията за номинации на наградите "Грами 2025" в категория "Най-добро алтернативно музикално изпълнение".

Варненската рок сцена бе достойно представена от местните групи Mister Hard, Dusty Road Driver, Pizza, Wild Child Band и Rock Vets. Водещ на вечерта беше популярната журналистка Елена Розберг, която създаде силна връзка между изпълнителите и публиката.

Преди началото на концерта, край Слънчевия часовник бе открита изложба с архивни фотографии, посветена на ранните години на Джулая във Варна – когато хора от цялата страна се събираха на вълнолома, за да посрещнат изгрева под звуците на "July Morning".

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна; Фейсбук