Мобилно меню

На 24 май във Варна: Хиляди се включиха в празничното шествие

Честването завърши с фолклорен концерт на входа на Морската градина 
На 24 май във Варна: Хиляди се включиха в празничното шествие
766

Над 20 000 души - деца, ученици, студенти, учители, културни дейци и родители се включиха в празничното шествие, с което Варна отбеляза 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.

Празничната програма започна на пл. "Св. св. Кирил и Методий", където под звуците на националния химн, в изпълнение на Представителния духов оркестър на Военноморските сили, бяха издигнати българският трибагреник, знамената на Европейския съюз и на Община Варна. Над 800 ученици и студенти от сборна формация от танцови състави от целия град изпълниха фолклорна програма.

"Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност е един от най-светлите празници в нашия национален календар. Тази година честванията на 24 май са още по-значими, защото се навършват 1170 години от създаването на първата азбука. Редом с нашите традиции, история и култура, днес почитаме и бъдещето – нашите деца, ученици, студенти, учители и културни дейци, които са цветът на нашия град", каза в приветствието си кметът Благомир Коцев, който подчерта, че в морската столица е най-многолюдното шествие в цялата страна.

Това е най-светлият, най-благодатният и най-красивият празник, който имаме, посочи в благослова си отец Дончо Александров от Варненската и Великопреславска света митрополия. Той припомни, че в този ден трябва да благодарим на Бога и на светите братя и техните ученици – за буквите и просвещението, което са ни дали.

Сред официалните лица, които присъстваха на празника бяха още областният управител проф. Андрияна Андреева, директорът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, районни кметове, народни представители, общински съветници, общественици и духовници. На официалната трибуна бяха поканени също носителите на тазгодишната награда "Варна" в областите на образованието, науката и културата.

Празничното шествие бе поведено от духовия оркестър на Националното училище по изкуствата "Добри Христов" с химна на светите братя – "Върви, народе възродени…". В традиционния парад на местните културни и образователни институции преминаха общо

125 блока на училища и центрове за подкрепа на личностното развитие. В тържествения поход се включиха също 51 детски градини, всички висши учебни заведения и общ блок на варненските културни дейци.

Обемни букви с думите "образование", "традиция", "знание", "изкуство", "благодаря", "азбуки", "24 май" и други съпътстваха празничните колони.

Празничната програма завърши на входа на Морската градина с концерт на Фолклорен ансамбъл "Варна".

В морската столица традицията да се чества 24 май като празник на българската просвета и култура има над 150-годишна история. На 11 май 1862 г., пред множеството, събрано в новопостроеното Централно българско училище на ул. "27 юли", архимандрит Филарет за първи път произнася слово във възхвала на Св. св. Кирил и Методий. Така започва традицията всяка година на този ден варненци да отдават почит към делото на светите братя.

2025 © Варна е

С пъстро празнично шествие във Варна отбелязаха 24 май

Хиляди ученици, учители, студенти, културни дейци и граждани изпълниха централните улици на морската столица в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
С пъстро празнично шествие във Варна отбелязаха 24 май

 

24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, бе отбелязан във Варна с тържественото общоградско шествие, в което се включиха хиляди ученици, учители, студенти, културни дейци и граждани. 

Празничната програма започна на площад „Св. св. Кирил и Методий“ под звуците на националния химн, изпълнен от Представителния духов оркестър на Военноморските сили.

“Днес е денят, в който можем да сме горди, че сме българи и че сме дали нещо наистина значимо на света. Нещо, което идва от векове и ще остане за векове напред. Това е нашата азбука, която ни дава възможност да творим, да градим, да създаваме наука", каза в приветствието си кметът на Варна Благомир Коцев, като изтъкна, че тези букви се използват от повече от четвърт милиард души по света.

В словото си той отбеляза още, че за първи път българските букви присъстват и върху монетите на Европейския съюз като символ на признанието към българската култура и духовност. “Можем да сме горди, че сме европейци и че нашата култура е част от богатството на европейската култура”, посочи кметът.

В приветствието си Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отбеляза, че 24 май е ден на признателност към делото на светите братя Кирил и Методий и към всички, които съхраняват българската духовност, книжовност и култура. “Пазете заветите на славните ни предци и винаги помнете, че сред всичко онова, което е допринесло за съхраняването ни като народ, най-голям е приносът на родната ни писменост, духовност и култура. Вдъхновявайте се от делото на първоучителите и ревностно подражавайте на оставения от тях пример и всеотдайност”, каза още митрополит Йоан.

Сред официалните гости на събитието бяха още областният управител Марио Смърков, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, народни представители, районни кметове, общински съветници и други. На изградената специално за събитието сцена присъстваха и носители на Награда „Варна“ в областта на образованието, науката и културата през годините.

След приветствията на официалните гости започна и фолклорна композиция, изпълнена от танцови състави с ученици и студенти от различни формации в града.

Празничното шествие бе поведено от официалните гости под звуците на духовия оркестър на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, който изпълни химна на светите братя „Върви, народе възродени“. След тях премина знаменен блок с български трибагреници, носени от 40 ученици от Варненската морска гимназия „Николай Чудотворец“, икона на светите братя и букви с надпис „Варна – знание и бъдеще“.

В шествието преминаха първи ученици и учители от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, които отбелязват своя патронен празник, следвани от училищата – носители на „Награда Варна“ – Варненската търговска гимназия „Георги Стойков Раковски“, Професионалната гимназия по туризъм „Асен Златаров“ и СУ „Любен Каравелов“. В традиционния парад се включиха общо 73 блока на училища, университети, центрове за подкрепа за личностно развитие и културни институции.

Паралелно с тях преминаха и блоковете на 53 детски градини, водени от ДГ №9 „Ален мак“ – носител на награда „Варна“ в областта на предучилищното образование. Сред участниците бяха още ДГ „Детски свят“, която отбелязва своя 50-годишен юбилей, ДГ №7 „Александър Сергеевич Пушкин“, която чества 65 години, както и ДГ №17 „Д-р Петър Берон“ и ДГ „Ян Бибиян“, които отбелязват 60-годишнини. Последваха и блоковете на всички останали детски заведения в града.

Празничната програма завърши с концерт на фолклорен ансамбъл „Варна“ пред входа на Морската градина.

Традицията Варна да отбелязва Деня на светите братя Кирил и Методий има повече от 160-годишна история. Началото е поставено през 1862 г., когато архимандрит Филарет произнася първото тържествено слово за делото на първоучителите пред българската общност в града. Оттогава до днес 24 май остава един от най-светлите и почитани празници в морската столица.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна