Мобилно меню

С богата фолклорна програма отбелязват Гергьовден в Екопарка

Организаторите са планирали също томбола с награди, осигурена е и възможност за разходка с автентична българска писана каручка сред пъстрите пролетни багри на Университетската ботаническа градина
С богата фолклорна програма отбелязват Гергьовден в Екопарка
688

Варненският екопарк продължава традицията си да подготвя специална програма за най-важните празници в българския народен календар. На 6 май в Университетската ботаническа градина ще звучат народни песни, а всички посетители ще имат възможност да се хванат на хорото. Входът за възрастни е 5 лева, като учениците, студентите и пенсионерите ползват отстъпка и за тях входната такса е 3 лева. Всички посетители, които ще използват собствените си автомобили, за да стигнат до Екопарка, трябва да знаят че паркингът там е платен и струва 6 лева.

Фолклорната програма за Гергьовден в Екопарка ще започне в 11:30 часа. Организаторите са планирали също томбола с награди, осигурена е и възможност за разходка с автентична българска писана каручка сред пъстрите пролетни багри на Университетската ботаническа градина. 

"Всеки може да допринесе за празничното настроение с носия, народен инструмент и всичко свързано с българския фолклор."

Гергьовден бележи началото на лятото и новата стопанска година. Празникът е свързан със събуждането на природата, с аромата на цветята, тревите и билките. Чества се в деня на християнския светец Георги, който в народните представи е покровител на овчарите и стадата. В иконите се изобразява на бял кон, пронизващ с копие змей - затова се нарича и Свети Георги Победоносец.

2023 © Варна е

С пъстър фолклорен празник Девня посрещна лятото

В парк Разсадника се изявиха изпълнители от всички краища на страната
С пъстър фолклорен празник Девня посрещна лятото

За поредна година Девня посрещна лятото с пъстър фолклорен празник. Седмият фестивал "Фолклорна палитра" събра в парк "Разсадника" изпълнители от различни етнографски региони и всички краища на страната.

Танцови и певчески формации, певци и инструменталисти изпълваха трите сцени в парка през целия ден, а вечерта фолклорният маратон продължи с концерт, хоротека и много настроение с изпълненията на оркестър "Славяни" от Стара Загора и неговата солистка Симоне Маркова. По традиция фестивалът завърши с впечатляващ огнен финал - нестинарски танци върху жарава.

„Заедно сътворихме един чудесен празник. Няма как да не е така, когато от трите ни сцени звучаха фолклорните ритми. Надявам се и занапред да продължим да представяме омайващата сила на народното творчество. Фестивала откриха най-малките изпълнители – децата. Заради тях трябва да съхраняваме и препредаваме на поколенията българската музика, фолклор, култура“, коментира кметът на Девня Свилен Шитов при откриването на празника.

„Благодаря на всички, които за поредна година дойдоха в Девня, за да станат част от нашата фолклорна палитра! Убеден съм, че изпълненията на танцовите и певческите формации, на певците и инструменталистите истински затрудниха трите журита“, допълни Шитов.

Фестивалът раздаде много награди, осигурени от Община Девня - в категориите за народни хора, за разработка на хоро, за автентичен фолклор, надиграване, певчески групи, индивидуални изпълнители. Както всяка година, бе връчена и наградата на кмета на Девня, което отиде при танцова група "Зорница" от варненското село Чернево.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Девня