Мобилно меню

Сирни заговезни е - ден за прошка

Характерни за празника са обичаят "хамкане" и кукерските игри
Сирни заговезни е - ден за прошка
708

7 седмици преди Великден православните християни отбелязват Сирни заговезни, известен още като Поклади и Прошка.

Празникът винаги е в неделя, а от следващия ден започват Великденските пости, които продължават до Възкресение Христово на 16 април тази година.

Денят започва с гостуване на по-възрастните близки и роднини, от които младите искат и получават прошка. Според християнската вяра прошката се дава, дори когато не е поискана, защото "любовта всичко прощава". Прошката, за истински отдадените на християнските добродетели, се отъждествява с безкрайната Христова любов към човека. Според Свещеното писание, даването на прошка от Бога е съпътствано с възраждане и преобразяване на човешката душа.

За трапезата на Сирни заговезни се приготвят баница със сирене, варени яйца, варено жито, халва с ядки, отбелязва btv.

Прието е да се извършва и обичаят "хамкане". На червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, главно децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде много здрав през цялата година.

Характерни за празник са кукерските игри, които гонят злите сили и извършват обреди за плодородие. На много места се палят огньове, които младите прескачат за здраве. Вярва се, че докъдето стига светлината на огъня, дотам ще има плодородие.

Сирни Заговезни е последният ден, през който християните могат да консумират храна от животински произход. От следващия ден започват строгите великденски пости. През постите не е позволено месо и всякаква храна от животински произход. Забранени са всякакви забавления, сватби, игри и веселие.

2023 © Варна е

Със Стенли и SEVI: Варна посрещна първото юлско утро

В петчасовия музикален маратон "Джулай се завръща у дома" се включиха и групи от варненската рок сцена
Със Стенли и SEVI: Варна посрещна първото юлско утро

Джулай е автентичен варненски празник, заяви кметът Благомир Коцев по време на концерта, с който Община Варна възстанови една от най-обичаните летни традиции в морския град. Той подчерта, че именно от Варна започва историята на Джулай Морнинг, затова събитието става част от културния календар на града. Кметът отбеляза, че концертът e възможно най-близо до морето, където жителите и гостите на града могат да усетят силата на живата музика, а след това да посрещнат изгрева на първото юлско слънце.

Петчасовият музикален маратон под името "Джулай се завръща у дома" снощи събра хиляди почитатели на рока, блуса, фънка и пънка, които отпразнуваха утрото на 1-ви юли с енергия и емоции. На сцената се изявиха емблематични изпълнители – Стенли и неговата група, които представиха както незабравими хитове, така и нови песни от последния му албум, вдъхновен от богатата му кариера в "Тангра" и като солов артист.

След полунощ публиката бе заредена с мощното сценично присъствие на група SEVI, чиято песен "World That Doesn’t Fit" бе включена в селекцията за номинации на наградите "Грами 2025" в категория "Най-добро алтернативно музикално изпълнение".

Варненската рок сцена бе достойно представена от местните групи Mister Hard, Dusty Road Driver, Pizza, Wild Child Band и Rock Vets. Водещ на вечерта беше популярната журналистка Елена Розберг, която създаде силна връзка между изпълнителите и публиката.

Преди началото на концерта, край Слънчевия часовник бе открита изложба с архивни фотографии, посветена на ранните години на Джулая във Варна – когато хора от цялата страна се събираха на вълнолома, за да посрещнат изгрева под звуците на "July Morning".

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна; Фейсбук