Мобилно меню

Специална програма подготвят за посетителите на Коледния базар във Варна

Планирани са огнени спектакли, коледарски песни и изпълнения на млади таланти от НУИ "Добри Христов"
Специална програма подготвят за посетителите на Коледния базар във Варна

Огнени спектакли и коледари ще зарадват посетителите на Коледния базар на пл. "Независимост", съобщават от пресцентъра на Община Варна.

На 22 и 26 декември от 18 ч. жителите и гостите на града ще имат възможност да се насладят на огнено и светлинно шоу "Палячи", носител на награда "Икар" за атракционно и сценично изкуство за 2024 година.

В навечерието на Рождество Христово, на 23 декември, от 17:30 ч. площадът ще бъде огласен от песните на коледарите от читалището в село Звездица.

От 21 декември до 26 декември ще се изявят и млади изпълнители от Националното училище по изкуства "Добри Христов".

Организацията е със съдействието на Община Варна.

Коледният базар, който е едно от любимите места за срещи и прекарване на свободното време на варненци в навечерието на най-обичаните празници в годината, е изпълнен с автентична предколедна атмосфера – светлини, приятна музика, аромати, оригинални идеи за подаръци и примамливи предложения за хапване.

Базарът работи всеки ден от 11:00 - 22:00 ч. и ще продължи до 6 януари 2025 г.

2024 © Варна е

На 24 май във Варна: Хиляди се включиха в празничното шествие

Честването завърши с фолклорен концерт на входа на Морската градина 
На 24 май във Варна: Хиляди се включиха в празничното шествие

Над 20 000 души - деца, ученици, студенти, учители, културни дейци и родители се включиха в празничното шествие, с което Варна отбеляза 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.

Празничната програма започна на пл. "Св. св. Кирил и Методий", където под звуците на националния химн, в изпълнение на Представителния духов оркестър на Военноморските сили, бяха издигнати българският трибагреник, знамената на Европейския съюз и на Община Варна. Над 800 ученици и студенти от сборна формация от танцови състави от целия град изпълниха фолклорна програма.

"Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност е един от най-светлите празници в нашия национален календар. Тази година честванията на 24 май са още по-значими, защото се навършват 1170 години от създаването на първата азбука. Редом с нашите традиции, история и култура, днес почитаме и бъдещето – нашите деца, ученици, студенти, учители и културни дейци, които са цветът на нашия град", каза в приветствието си кметът Благомир Коцев, който подчерта, че в морската столица е най-многолюдното шествие в цялата страна.

Това е най-светлият, най-благодатният и най-красивият празник, който имаме, посочи в благослова си отец Дончо Александров от Варненската и Великопреславска света митрополия. Той припомни, че в този ден трябва да благодарим на Бога и на светите братя и техните ученици – за буквите и просвещението, което са ни дали.

Сред официалните лица, които присъстваха на празника бяха още областният управител проф. Андрияна Андреева, директорът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, районни кметове, народни представители, общински съветници, общественици и духовници. На официалната трибуна бяха поканени също носителите на тазгодишната награда "Варна" в областите на образованието, науката и културата.

Празничното шествие бе поведено от духовия оркестър на Националното училище по изкуствата "Добри Христов" с химна на светите братя – "Върви, народе възродени…". В традиционния парад на местните културни и образователни институции преминаха общо

125 блока на училища и центрове за подкрепа на личностното развитие. В тържествения поход се включиха също 51 детски градини, всички висши учебни заведения и общ блок на варненските културни дейци.

Обемни букви с думите "образование", "традиция", "знание", "изкуство", "благодаря", "азбуки", "24 май" и други съпътстваха празничните колони.

Празничната програма завърши на входа на Морската градина с концерт на Фолклорен ансамбъл "Варна".

В морската столица традицията да се чества 24 май като празник на българската просвета и култура има над 150-годишна история. На 11 май 1862 г., пред множеството, събрано в новопостроеното Централно българско училище на ул. "27 юли", архимандрит Филарет за първи път произнася слово във възхвала на Св. св. Кирил и Методий. Така започва традицията всяка година на този ден варненци да отдават почит към делото на светите братя.

2025 © Варна е