Мобилно меню

Вековният чинар във варненския квартал Аспарухово спечели конкурса "Дърво с корен 2022"

Столетното дърво е високо 18 метра, а обиколката на ствола му е над 9 метра
Вековният чинар във варненския квартал Аспарухово спечели конкурса "Дърво с корен 2022"

Вековният чинар, който вече 1051 години расте във варненския квартал Аспарухово, в близост до Аспаруховия вал, е големият победител в конкурса "Дърво с корен 2022", организиран от фондация "ЕкоОбщност". Забележителното дърво се намира в двора на старата фабрика "Първи май" в квартала. Вековният чинар е едно от петте най-стари дървета в България, обявено за защитен вид през 1969 година. Внушителният столетник е висок 18 метра, а обиколката на ствола му е над 9 метра.

За участие в конкурса "Дърво с корен 2022" чинарът е номиниран от възпитаниците на училище „Петко Славейков“ - Борис, Боян, Виктор, Даниел, Елица, Кристиян, Стасиян, Теодор и от техния учител Мария Стефанова, отбелязва в профила си в социалните мрежи кметът на Варна Иван Портних.

Благодаря, на всички, които подкрепиха нашия чинар! Той ще е българският представител в международния конкурс „Европейски дърво на годината 2023“, който започва на 1 февруари. В състезанието ще се включат дървета от 14 държави. Гласуването ще продължи един месец през сайта www.treeoftheyear.org. Нека подкрепим отново най-старото дърво във Варна!

Чинар е едно от традиционните видове дървета по българските земи. Според легенди, войните на хан Аспарух имали традиция да засаждат чинари в завоюваните територии.

В своята книга „Тайният код на българските дюлгери“ Ивелин Любенов разказва, че „в българските възрожденски селища центърът е мегдан (площад) с извор/чешма и почти винаги с вековно дърво (чинар), а впоследствие и с християнски храм“, отбелязва колективът, номинирал вековния варненски чинар в конкурса "Дърво с корен 2022".

Чинарът във варненския квартал Аспарухово, направил впечатление и на чешките археолози – братя Шкорпил, които в свои записки, поместени в Известия на Варненското археологическо дружество от 1921 г. отбелязват: “Близо до Аспаруховия насип край тъкачната фабрика “Прогрес" се намира един чинар, до чешмата, наречена “Чинар чешма". Дървото вътре е кухо (Според някои сведения светкавица обгорила корубата на чинара.), а в празнината му могат да се поставят няколко души. Дървото е полуизгоряло, но при все това вирее още..."

През годините са полагани грижи, за да не изсъхне внушителното дърво. Корубата му е била почистена и циментирана, като по този начин са ограничени гнилостните процеси и е удължен животът на хилядолетното дърво.

За лечебните свойства на вековния чинар в квартал Аспарухово се носят легенди, твърдят запознати. Смята се, че дървото има силата да лекува всякакво неразположение, стига човек да седне за известно време до него, плътно опрял гръб в дънера.

До закриването на текстилната фабрика, в двора на която е засаден, гигантският чинар приютявал под дебелата си сянка работещите по време на почивките. От онези години около ствола са останали металната ограда и пейки с масички. През 2020 г. оградата е подновена.

"Изумително е, че въпреки обгорената коруба, всяка пролет вековният чинар разлиства прекрасна корона – знак за дълбоки и здрави корени, идващи от началото на българската държава. Това привлича все повече варненци да го посещават и да се докосват до неизчерпаемата му енергия", обобщава екипът, номинирал вековния чинар в конкурса "Дърво с корен 2022".

2023 © Варна е / снимки: Фондация „ЕкоОбщност“

Варненският делфинариум кани децата на безплатни представления за Великден

Представленията ще се провеждат в празничните дни 18 до 21 април, от 12 и от 15:30 часа 
Варненският делфинариум кани децата на безплатни представления за Великден

Безплатен билет на децата до 12 години подарява варненският делфинариум за великденските си представления. От 18 до 21 април 2025 г. деца и възрастните ще имат възможност да се насладят на "Великден с делфините" и да видят делфинското семейство - Доли, Йоана, Бимбо, Кимбо и Флипър. Предвидени са много игри и награди за публиката, както и богата анимационна програма.

Представленията ще се провеждат от 12 и от 15:30 часа през четирите дни.

Хиляди българи посещават всяка година покрай Великден най-голямата атракция на морската ни столица. Делфините Доли, Йоана, Бимбо, Кимбо и Флипър изпълняват скокове на височина, двойно салто, троен аксел. Част от представлението е спасяване на човек във водата. Делфините също така пеят и танцуват - рокендрол и валс.

Част от шоуто е и тяхната игра на футбол с публиката.

Билети се продават основно през сайта до изчерпване на местата - dolphinariumvarna.bg или на касата в деня на представлението.

“Когато резервирате билети през сайта, моля да избирате и броя на децата - системата ги калкулира с цена - 0 лв., но те също трябва да получат електронен билет”, уточняват от варненския делфинариум. 

2025 © Варна е