Мобилно меню

Вход свободен на Аладжа манастир на Великден

По празниците популярният паметник на културата край Варна ще е със стандартно работно време - от 9 до 17 часа
Вход свободен на Аладжа манастир на Великден

Аладжа манастир ще работи при вход свободен за всички посетители на 5 май - Великден. В останалите празнични дни популярният паметник на културата край Варна ще е със стандартно работно време - от 9 до 17 часа, но посетителите ще трябва да заплатят входна такса.

Аладжа манастир е най-известният средновековен скален манастир по българското Черноморие, обитаван от монаси-отшелници през XIII – XIV век.

Помещенията на манастира са издълбани на две равнища във висока почти 40 метра варовикова скала. На първото равнище са разположени манастирската църква, монашеските килии, трапезарията и кухнята, малка гробищна църква, криптата (костница) и стопанските помещения. Второто равнище представлява естествена скална ниша, в източния край на която е изграден манастирския параклис.

Аладжа манастир функционира като музеен и туристически обект. През 1912 г. е обявен за народна старина, а през 1957 г. – за архитектурен паметник на културата от национално значение.

2024 © Варна е

Покриха с метална мрежа колоните на входа на Морската градина

Обезопасяването се наложи, тъй като в началото на месец септември бе компрометирана една от колоните, оформящи централния вход на парка
Покриха с метална мрежа колоните на входа на Морската градина

Най-горната част на осемте колони на входа на Морската градина бяха покрити с метална мрежа. С това завърши предприетото от Община Варна в края на миналата година обезопасяване на недвижимата културна ценност. Използвани са неръждаеми материали - мрежа от поцинкован метал, затегната с чембер ленти (метални обръчи). Целта е да се избегне оцветяване на камъка, което би попречило при последващата реставрация на паметника на културата, обясни Жоро Георгиев, началник отдел "Дейности за защита на населението" в Община Варна.

Обезопасяването на обекта се наложи, тъй като в началото на месец септември бе компрометирана една от колоните, оформящи централния вход на Морската градина. Представители на Община Варна и на Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" при Министерството на културата извършиха проверка на място и по документи, съгласно Закона за културното наследство (ЗКН). При огледа на място беше констатирано, че има нарушения на мазилката и каменната облицовка на колонадата. Дадени бяха указания за аварийно-временно укрепване, като е предписано да се извърши обезопасяване на обекта.

За да бъде възстановена недвижимата културна ценност, трябва да се извърши обследване на техническото състояние на колонадата.

Следва въз основа на обследването да се изготви инвестиционен проект за реставрация и консервация, който да се съгласува по реда на ЗКН и да се изпълнят заложените в проекта укрепителни, консервационни, реставрационни и ремонтни дейности, необходими за подобряване на техническото състояние на обекта, съхраняване на неговите ценностни характеристики и пълноценното му експониране. Проектът трябва да бъде съобразен с предписанията, препоръките и изискванията на становищата на Министерство на културата, които ще бъдат дадени след внасянето на проекта за съгласуване.

Извършеното към момента обезопасяване на компрометираните участъци от колонадата е с цел предотвратяване на инциденти. Подготвено е техническо задание с предмет: "Обследване на техническото състояние на "Централен вход на Морската градина – Пропилеите" и изготвяне на технически проект "Реставрация и консервация на "Централен вход на Морската градина – Пропилеите", информират от отдел "Недвижимо културно наследство" в Община Варна.

На заседание на Обществения съвет за закрила на културното наследство е предложена и приета "Експертна оценка за стойността за изпълнението на Инвестиционен проект за "Реставрация и консервация на "Централен вход на Морската градина – Пропилеите", във фаза "Технически проект", която да послужи при възлагане на обществена поръчка за обследване и проектиране.

"Централен вход на Морската градина – Пропилеите" притежава статут на единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност с предварителна категория "ансамблово значение" и попада в границите на групов паметник на културата "Система от ансамбли бул. "Княз Борис I" – бул. "Сливница" и в границите на недвижима културна ценност от "национално значение" "Историческо ядро на Морската градина във Варна".

Обектът е изключителна държавна собственост и е предоставен за управление на Община Варна с договор за безвъзмездно предоставяне за управление на имоти – изключителна държавна собственост от 2012 г.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна