1812 бездомни кучета преброиха във Варна
Във Варна има 1812 бездомни кучета, сочат резултатите от извършеното мащабно преброяване на безстопанствените кучета и котки на територията на общината. Най-много – 480 улични кучета, обитават район Приморски. В район Владислав Варненчик са 388, в Аспарухово - 262, в Младост - 261, а в район Одесос са преброени 202 безстопанствени кучета. От варненските села най-много - 102 бездомни кучета, има на територията на кметство Каменар и в с. Тополи, където са изброени 82 безстопанствени четириноги. В рамките на с. Казашко има 26 кучета, в с. Константиново - 17, а в с. Звездица бездомните кучета са 14.
Мащабната инициатива по преброяването се реализира в изпълнение на Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България и процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност. Преброяването е извършено на територията на всички административни райони в община Варна през месеците октомври и ноември 2024 г. по методика, утвърдена със заповед на кмета Благомир Коцев, от представители на Сдружение "Спортен клуб по ориентиране – Пловдив".
В акцията са участвали 34 преброителни екипа, оборудвани с необходимите технически средства, карти и списъци на улици по административни райони. Преброителите са хора с опит в областта на медицината, екологията, обработката на данни, инженерни и технически науки. За целите на тазгодишното проучване са обходени 785 км., което е 100% от изградената пътна мрежа във Варна и населените места по списък. Обходени са и 70 км. допълнителни територии в границите на петте административни района на града.
С оглед на факта, че последното преброяване на улични животни във Варна е проведено през 2016 г., данните от 2024 г. сочат, че популацията на безстопанствените кучета оттогава се е увеличавала с 25% на всеки две години, а тази на котките с около 85% на всеки две години. Според резултатите от преброяването тази година на територията на община Варна живеят 17 732 бездомни котки, като те са най-многобройни в район Приморски.
Тези цифри са следствие на това, че до този момент не са предприети необходимите мерки за ограничаване на популацията на бездомните котки, смятат експертите. Уличните котки се размножават изключително бързо – една женска котка има средно над 110 малки за 3 години, а програмите за кастрация и стерилизация са недостатъчни и общините не разполагат с достатъчно ресурси за контрол на популацията, изтъкват още специалистите.
В доклада от преброяването се посочва, че изоставянето на домашни любимци и безотговорното отношение на собственици на животни е друга причина за значително увеличаване на популацията на безстопанствени кучета и котки в община Варна. Липсата на приюти за котки, лесният достъп до храна и благоприятните климатични и урбанистични условия в морската столица също създават подходяща среда за размножаване и увеличаване броя на котките, поясняват експертите.
За справяне с увеличената популация на безстопанствени животни в града са необходими мащабни програми за стерилизация, въвеждане на по-добра регулация и обществена ангажираност, е записано в препоръките към доклада от преброяването. Според специалистите справянето с проблема изисква дългосрочна стратегия, която включва устойчиви и хуманни мерки.
Сред препоръчаните стъпки са още внедряване на софтуери за регистрация на домашните кучета и на постъпващите в общинския приют животни, провеждането на разяснителни кампании за правилното отглеждане и кастрация на домашни животни. Препоръчват се още акции за безплатни кастрации на домашни любимци и сътрудничество между общинските и частните ветеринарни практики.
В предложенията за овладяване на популацията на улични животни е включено още организацията на кампании, насърчаващи осиновяването на бездомни четириноги и популяризиране дейността на Общината и на Приюта за безстопанствени кучета в с. Каменар. Стимулирането на доброволческата дейност, въвеждането на задължителна регистрация (чипиране) на всички домашни любимци, включително и котките, и определянето на глоби за изоставяне на животни, също са част от препоръчаните мерки.