Мобилно меню

Експерти напомнят: Пийте достатъчно вода и през зимата, за да сте здрави!

Плодовете, топлите напитки и супите, също помагат за хидратацията през зимата
Експерти напомнят: Пийте достатъчно вода и през зимата, за да сте здрави!

За много хора обезводняването на организма е тема, за която се сещат само през лятото, под влияние на високите температури. Оптималната хидратация обаче е еднакво важна, както през лятото, така и през зимата. 

Много са причините, които може да доведат до обезводняване в студените месеци, сочат експерти. През зимата прекарваме по-дълго време през деня без да консумираме вода, а в същото време дишането на студен въздух влияе неблагоприятно; чувстваме се по-малко жадни през зимния ден, докато всъщност потребността на организма за вода е константна целогодишно; тялото ни губи течности по същия начин както през лятото, а сега дори плътните слоеве дебели дрехи въздействат, защото тялото ни работи по-усилено за движението. Или казано с няколко думи – през зимата пренебрегваме потребностите на тялото ни за вода и дехидратацията може да настъпи закономерно с реални физиологични последствия.

В „сложните“ зимни условия, консумацията на няколко литра вода на ден се оказва не толкова лесна задача и трябва да сме „гъвкави“ в подхода за набавяне на необходимото количество вода.

Топлите напитки като чай или топло мляко идват на помощ.

За да си набавяме течностите по лесен и приятен начин, при това и здравословен – можем да заложим на полезните свойства на билковия чай. В комбинация с пчелен мед и лимони, се получава неочаквано добра комбинация. 

Плодове се ядат целогодишно, защото са пълни с витамини. А когато навън е студено и върлуват коварните вирусни и грипни заболявания, си стават направо задължителни към менюто на всеки. Според научни данни,  неоспорим първенец при плодовете с най-високо съдържание на вода, който е достъпен в студените месеци, е грейпфрутът – 91% вода. Ябълките, тиквата, портокалите, сливите и ананасите пък съдържат над 85%, така че също са много добра алтернатива за хидратация на тялото.  

Топлите супи също са удачен и изпитан вариант по класическа българска традиция. Пилешката супа или крем супите са достатъчни, за да подпомогнат хидратацията ни по един много приятен за зимата начин.

Ако все пак предпочитате да приемате само вода, може да пробвате на всеки час да изпивате по една чаша. Така ще осигурите нужния минимум от около 2 литра вода дневно. Може да добавите и резенче ябълка или лимон в чашата. Редовното и достатъчно пиене на вода ще допринесе за неутрализиране на високата киселинност в организма причинена от хранене, тютюнопушене, употреба на кафе или алкохол и от различни други фактори на средата, в която живеем.

2024 © Варна е

Недостатъчната хидратация често е причина за напълняване

Кои са другите фактори, поради които не отслабваме докато тренираме и спазваме режим
Недостатъчната хидратация често е причина за напълняване

Комбинацията от тренировки и правилно хранене е най-безотказният метод за постигане на желаното тегло. Понякога обаче когато започнем тренировъчна програма в комбинация с режим с цел отслабване, може да забележим неочаквано напълняване. Това не бива да предизвиква притеснение или съмнения, че подходът ни не е правилен. Съществуват няколко фактора, които може да са причина за напълняване, докато спазваме режим за отслабване, като

мускулен растеж, промени в апетита, неправилна хидратация, недостиг на сън или наличие на стрес.

Нека разгледаме отблизо тези фактори и каква е тяхната връзка с нашето тегло.

Основен фактор за увеличаване на теглото, когато тренираме активно, е растежът на мускулите, който води до задържането на гликоген. Когато започнете да тренирате, особено със силови упражнения, мускулите пристъпват към възстановяване и се стягат, което води до задържането на повече гликоген. Когато се задържа гликоген, всеки грам от него води до увеличаване на теглото с около три грама. Този процес е естествен, а в резултат на него мускулите стават по-силни и по-обемисти дори ако първоначално се забелязва увеличение на теглото.

Повишеният апетит след началото на активни тренировки е неочаквана, но честа причина за покачване на теглото.

Тренировките увеличават енергопотреблението на организма, което може да доведе до по-силно чувство на глад. Някои хора могат да качат нежелани килограми, ако консумират повече калории, отколкото изразходват. Базирано на изследванията се предполага, че упражненията могат да повлияят върху апетита, като го увеличат или намалят през определен период от време.

Когато тренираме, хидратацията е от съществено значение и може да влияе на промените в теглото. По време на тренировка тялото ни изразходва голямо количество вода поради изпотяване. За да компенсира тази загуба и да поддържа нормалните функции на организма, то започва да задържа течност. Евентуалното следствие от това може да бъде краткосрочно увеличение на теглото. Водата не само контролира телесната температура, но също така е от ключово значение за доставянето на хранителни вещества до мускулите и предотвратяването на мускулни спазми.

Освен това ако тренирате интензивно или за дълго време, е важно да поддържате правилния електролитен баланс, а той в определена степен зависи от вида и количеството на приетата вода.

Освен физическата активност, липсата на достатъчно сън е още един фактор, който може да допринесе за натрупването на нежелани килограми. Недостатъчният сън допринася за нарушаване на баланса между хормоните, които регулират апетита. Това води до увеличаване на нивата на грелин – известен още под названието "хормон на глада", тъй като регулира апетита.

Физическите тренировки представляват стрес за организма и могат да доведат до задържане на вода и възпаление като реакция. Това е естествена реакция на организма, която му помага да се възстанови, но може временно да доведе до повишаване на теглото. Стресът, който се изпитва постоянно, може да увеличи нивата на кортизол в организма и да ускори задържането на вода и мазнини, особено в коремната област.

Напълняването, когато започваме да тренираме редовно и активно, не трябва да бъде повод за тревога. Това често е временен ефект, свързан с хидратацията, мускулния растеж, възстановяването и промените в апетита, както и наличието на стрес и безсъние. Вместо да се концентрирате само върху цифрите на кантара, обръщайте повече внимание на общото си здраве, силата и енергията си. В дългосрочен план усилията ви ще доведат до подобрена физическа форма и здраве.

2024 © Варна е