Мобилно меню

Над 130 вина от 5 държави се съревновават за "Златния ритон"

През последните няколко години се налага тенденцията клиентите да търсят по-добри предложения като качество и цена, отбелязва председателят на Съюза на енолозите в България инж. Станимир Стоянов
Над 130 вина от 5 държави се съревновават за "Златния ритон"

Повече от 130 проби на вина от пет държави са подадени до момента за участие в международния конкурс, който предшества престижното изложение „Винария 2024“. В дегустациите на вина и спиртни напитки участват проби от България, Италия, Румъния, Гърция и Турция.

И тази година нови вина за първи път се съревновават за „Златен ритон“ от „Винария 2024“. Сред тях четири италиански, които са характерни за региона на Пулия и Емилия-Романя. Сортовете Primitivo и Negro Amaro са характерни за плодородната област Пулия, популярна с богатата си винена традиция. „Primitivo е червено вино с плътен и интензивен характер. То се съчетава перфектно с червени месни ястия. Характеризира се със средно плътни танини и плодов финал. От Negro Amaro се създават червени вина, с елегантен стил. Характеризира се със силни танини и пикантен финал и чудесно се съчетава с бяло месо или дивеч“, коментира известният сомелиер Маурицио Феррери, който повече от 30 години живее в България. Два сорта от областта Емилия-Романя също ще направят своя дебют на „Винария 2024“. Първото е бялото вино Pignoletto, което притежава свеж и плодов аромат. „То се характеризира с флорални нотки и минерален финал и е подходящо за консумация с рибни ястия. От сорта Lambrusco се произвежда пенливо вино. Има свежест, жизненост и плодов финал. То е универсално, може да се сервира като аперитив, с предястия или месни ястия“, допълва италианският уайнмейкър.

Тази година всички изложители във „Винария“ имат възможността да представят по една проба за участие в международните дегустации безплатно в конкурса. За втора поредна година ще има специални награди за вина, произведени от местни сортове.

15 топ експерти ще оценяват пробите на вина тази година – членове на Съюза на енолозите в България, преподаватели от Университета по хранителни технологии – Пловдив и специалисти във винения сектор. Повече от половината от тях са международни дегустатори в престижни световни конкурси.  

„Благодарение на изложенията повишаваме винената култура на потребителите, а с международните дегустации изграждаме имиджа на българските вина у нас и по света“, коментира председателят на Съюза на енолозите в България инж. Станимир Стоянов. Той уточни, че конкурсът за вина, ракии, винено бренди и спиртни напитки се провежда според правилата и критериите на най-авторитетните състезания по света, за да осигури възможност за международно признание на участващите производители.

 „Очаквам тази година да надградим постиженията на международните дегустации, които възстановихме през 2023 г. след няколкогодишно прекъсване, както и да затвърдим запазената марка на престижния конкурс „Златен ритон“, прогнозира инж. Станимир Стоянов. Той допълни, че последните няколко години се налага тенденцията клиентите да търсят по-добри предложения като качество и цена.

Съюзът на енолозите в България в партньорство с Университета по хранителни технологии и Международен панаир Пловдив продължава традицията за провеждането на международния конкурс за вина и спиртни напитки „Винария 2024“ – най-старият и авторитетен енофорум в Югоизточна Европа. От 20 до 24 февруари 2024 г. посетителите на изложбата ще имат възможността да дегустират квалитетни вина и да опитат гурме продукти на специализирани щандове в 8-ма палата на Международен панаир Пловдив. 

2024 © Варна е / снимки: Съюз на енолозите в България

Недостатъчната хидратация често е причина за напълняване

Кои са другите фактори, поради които не отслабваме докато тренираме и спазваме режим
Недостатъчната хидратация често е причина за напълняване

Комбинацията от тренировки и правилно хранене е най-безотказният метод за постигане на желаното тегло. Понякога обаче когато започнем тренировъчна програма в комбинация с режим с цел отслабване, може да забележим неочаквано напълняване. Това не бива да предизвиква притеснение или съмнения, че подходът ни не е правилен. Съществуват няколко фактора, които може да са причина за напълняване, докато спазваме режим за отслабване, като

мускулен растеж, промени в апетита, неправилна хидратация, недостиг на сън или наличие на стрес.

Нека разгледаме отблизо тези фактори и каква е тяхната връзка с нашето тегло.

Основен фактор за увеличаване на теглото, когато тренираме активно, е растежът на мускулите, който води до задържането на гликоген. Когато започнете да тренирате, особено със силови упражнения, мускулите пристъпват към възстановяване и се стягат, което води до задържането на повече гликоген. Когато се задържа гликоген, всеки грам от него води до увеличаване на теглото с около три грама. Този процес е естествен, а в резултат на него мускулите стават по-силни и по-обемисти дори ако първоначално се забелязва увеличение на теглото.

Повишеният апетит след началото на активни тренировки е неочаквана, но честа причина за покачване на теглото.

Тренировките увеличават енергопотреблението на организма, което може да доведе до по-силно чувство на глад. Някои хора могат да качат нежелани килограми, ако консумират повече калории, отколкото изразходват. Базирано на изследванията се предполага, че упражненията могат да повлияят върху апетита, като го увеличат или намалят през определен период от време.

Когато тренираме, хидратацията е от съществено значение и може да влияе на промените в теглото. По време на тренировка тялото ни изразходва голямо количество вода поради изпотяване. За да компенсира тази загуба и да поддържа нормалните функции на организма, то започва да задържа течност. Евентуалното следствие от това може да бъде краткосрочно увеличение на теглото. Водата не само контролира телесната температура, но също така е от ключово значение за доставянето на хранителни вещества до мускулите и предотвратяването на мускулни спазми.

Освен това ако тренирате интензивно или за дълго време, е важно да поддържате правилния електролитен баланс, а той в определена степен зависи от вида и количеството на приетата вода.

Освен физическата активност, липсата на достатъчно сън е още един фактор, който може да допринесе за натрупването на нежелани килограми. Недостатъчният сън допринася за нарушаване на баланса между хормоните, които регулират апетита. Това води до увеличаване на нивата на грелин – известен още под названието "хормон на глада", тъй като регулира апетита.

Физическите тренировки представляват стрес за организма и могат да доведат до задържане на вода и възпаление като реакция. Това е естествена реакция на организма, която му помага да се възстанови, но може временно да доведе до повишаване на теглото. Стресът, който се изпитва постоянно, може да увеличи нивата на кортизол в организма и да ускори задържането на вода и мазнини, особено в коремната област.

Напълняването, когато започваме да тренираме редовно и активно, не трябва да бъде повод за тревога. Това често е временен ефект, свързан с хидратацията, мускулния растеж, възстановяването и промените в апетита, както и наличието на стрес и безсъние. Вместо да се концентрирате само върху цифрите на кантара, обръщайте повече внимание на общото си здраве, силата и енергията си. В дългосрочен план усилията ви ще доведат до подобрена физическа форма и здраве.

2024 © Варна е