Мобилно меню

Проблемите на детското затлъстяване обсъждат експерти от 10 държави на форум в Албена

В рамките на международния конгрес ще бъдат разгледани аспекти на здравния проблем, свързани с превенцията, диетологичните подходи в терапията, физическата активност и времето пред екран, психо-социалните аспекти, фармакологията и бариатричната хирургия в детската възраст
Проблемите на детското затлъстяване обсъждат експерти от 10 държави на форум в Албена

Експерти от 10 държави, сред които България, САЩ, Франция, Швейцария, Дания, Швеция, Австрия, Белгия, заедно с представители на Световната здравна организация, ще дискутират проблемите на детското затлъстяване в рамките на 32-ия Международен конгрес по детско затлъстяване, домакин на който е българският курорт Албена.

 аспекти на здравния проблем, свързани с превенцията, диетологичните подходи в терапията, физическата активност и времето пред екран, психо-социалните аспекти, фармакологията и бариатричната хирургия в детската възраст.

Сред учените са проф. Виолета Йотова, проф. Веселка Дулева, доц. Милена Георгиева, проф. Даниел Вегхубер, проф. Дженс Холст, доц. д-р Светослав Ханджиев и др.  

“Последният доклад от 2022 г. на Световната Здравна Организация показа, че 1 от 3 деца в Европейския регион, които са в предучилищна възраст, страда от наднормено тегло или затлъстяване. За България данните показват, че при момчетата в същата възрастова категория 32% са с наднормено тегло, включително 15% са със затлъстяване, докато при момичетата 29% са с наднормено тегло, включително 12% със затлъстяване. Според очакванията на Световната федерация по затлъстяване, честотата на затлъстяване сред момчетата (деца и юноши) ще нарасне от 10% на 20%, а при момичетата от 8% на 18% до 2035 г. Прогнозата е, че до 2030 г. с 60% ще се увеличи разпространението на детското затлъстяване по света”, каза в рамките на откриващата пресконференция доц. д-р Теодора Ханджиева-Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания, което е и организатор на проявата, заедно с Европейската група по детско затлъстяване.

Тя допълни, че детското затлъстяване се е удвоило в последните 10 години, като това може да повлияе на здравето психически, физически и емоционално, както и върху самочувствието, водейки до над 250 съпътстващи проблеми сред които диабет, хипертония, сънна апнея, някои видове рак и репродуктивна дисфункция.

“Основните рискови фактори за детското затлъстяване са свързани с генетичната предразположеност (от 40-70%), факторите на средата (от 30-60%) и индивидуални фактори. От рисковете от околната среда най-важните са факторите от страна на диетата като нередовното хранене, пропускане на закуската, съставът на храните, големината на порцията, приемът на напитки, съдържащи захар и глюкозо-фруктозен сироп, храненето пред телевизора, ниската физическа активност и обездвижването, особеностите на чревната микробиома, продължителността на съня и семейството като модел на подражание”

Красимира Стоянова, мениджър “Устойчиво развитие и зелен преход” в Албена сподели, че ваканционното селище вече няколко години следва стриктна политика по отношение на предлаганите храни в ресторантите на комплекса в посока повече екологично чисти и богати на хранителни вещества ястия, както и популяризирането на здравословния начин на живот, прилагайки превенция и инвестиции в собствено производство на суровини. "Към днешна дата произвеждаме самостоятелно около 60% от плодовете и зеленчуците, грижим се за месодайни телета от породата Black Angus, както и за стотици кошери с пчели. Домакинстваме ежегодната инициатива “Училище за здраве”, в рамките на която деца, родители и учители заедно учат за полезността от здравословния начин на живот, както и предоставяме свободно на гостите природните ресурси на комплекса - лековитата минерална вода, прилежащия природен резерват “Балтата”, плажната зона, носител на отличието “Син флаг”. Заедно със специалистите от МедиСПА “Медика - Албена” разработихме специализирани програми за лечение и рехабилитация на проблемите, свързани с наднорменото тегло, развиваме и популяризираме условията за активен начин на живот", каза още тя.  

Професор Каролин Брает от университета в гр. Гент, Белгия, сподели опита на западната държава в опитите да се справи с проблема. По думите й, в белгийското кралство от началото на тази година 25 клиники предоставят държавно финансирани програми за мултидисциплинарно лечение на наднорменото тегло и затлъстяването, в училищата се допуска пиенето единствено на вода, а училищни лекари правят регулярен мониторинг на всички ученици до 18-годишна възраст, като при необходимост се изготвят безплатни препоръки и планове за лечение, предоставяни на родителите. Стартирала е и национална програма под надслов “Тичай, татко, тичай”, според която родителите са задължени да извършват регулярна физическа активност със своите деца.  

Международният конгрес по детско затлъстяване ще продължи до 9 септември, като в края му участниците ще публикуват официално становище, което ще бъде публикувано в тематични научни издания.

2023 © Варна е

Над 130 вина от 5 държави се съревновават за "Златния ритон"

През последните няколко години се налага тенденцията клиентите да търсят по-добри предложения като качество и цена, отбелязва председателят на Съюза на енолозите в България инж. Станимир Стоянов
Над 130 вина от 5 държави се съревновават за "Златния ритон"

Повече от 130 проби на вина от пет държави са подадени до момента за участие в международния конкурс, който предшества престижното изложение „Винария 2024“. В дегустациите на вина и спиртни напитки участват проби от България, Италия, Румъния, Гърция и Турция.

И тази година нови вина за първи път се съревновават за „Златен ритон“ от „Винария 2024“. Сред тях четири италиански, които са характерни за региона на Пулия и Емилия-Романя. Сортовете Primitivo и Negro Amaro са характерни за плодородната област Пулия, популярна с богатата си винена традиция. „Primitivo е червено вино с плътен и интензивен характер. То се съчетава перфектно с червени месни ястия. Характеризира се със средно плътни танини и плодов финал. От Negro Amaro се създават червени вина, с елегантен стил. Характеризира се със силни танини и пикантен финал и чудесно се съчетава с бяло месо или дивеч“, коментира известният сомелиер Маурицио Феррери, който повече от 30 години живее в България. Два сорта от областта Емилия-Романя също ще направят своя дебют на „Винария 2024“. Първото е бялото вино Pignoletto, което притежава свеж и плодов аромат. „То се характеризира с флорални нотки и минерален финал и е подходящо за консумация с рибни ястия. От сорта Lambrusco се произвежда пенливо вино. Има свежест, жизненост и плодов финал. То е универсално, може да се сервира като аперитив, с предястия или месни ястия“, допълва италианският уайнмейкър.

Тази година всички изложители във „Винария“ имат възможността да представят по една проба за участие в международните дегустации безплатно в конкурса. За втора поредна година ще има специални награди за вина, произведени от местни сортове.

15 топ експерти ще оценяват пробите на вина тази година – членове на Съюза на енолозите в България, преподаватели от Университета по хранителни технологии – Пловдив и специалисти във винения сектор. Повече от половината от тях са международни дегустатори в престижни световни конкурси.  

„Благодарение на изложенията повишаваме винената култура на потребителите, а с международните дегустации изграждаме имиджа на българските вина у нас и по света“, коментира председателят на Съюза на енолозите в България инж. Станимир Стоянов. Той уточни, че конкурсът за вина, ракии, винено бренди и спиртни напитки се провежда според правилата и критериите на най-авторитетните състезания по света, за да осигури възможност за международно признание на участващите производители.

 „Очаквам тази година да надградим постиженията на международните дегустации, които възстановихме през 2023 г. след няколкогодишно прекъсване, както и да затвърдим запазената марка на престижния конкурс „Златен ритон“, прогнозира инж. Станимир Стоянов. Той допълни, че последните няколко години се налага тенденцията клиентите да търсят по-добри предложения като качество и цена.

Съюзът на енолозите в България в партньорство с Университета по хранителни технологии и Международен панаир Пловдив продължава традицията за провеждането на международния конкурс за вина и спиртни напитки „Винария 2024“ – най-старият и авторитетен енофорум в Югоизточна Европа. От 20 до 24 февруари 2024 г. посетителите на изложбата ще имат възможността да дегустират квалитетни вина и да опитат гурме продукти на специализирани щандове в 8-ма палата на Международен панаир Пловдив. 

2024 © Варна е / снимки: Съюз на енолозите в България