Мобилно меню

2135 нови пациенти с онкологични заболявания са регистрирани в СБАЛОЗ - Варна 

Най-често срещан е ракът на храносмилателния тракт, на второ място са случаите на кожни карциноми
2135 нови пациенти с онкологични заболявания са регистрирани в СБАЛОЗ - Варна 

4 февруари е Световен ден за борба с рака. 2025-а година е първата от 3-годишната кампания на Съюза за международен контрол на рака с тема: "Уникални и единни / United By Unique". Тя се съсредоточава върху грижата, насочена към хората, поставянето им във фокуса на здравеопазването, а техните истории - в центъра на дискусията.

"През изминалата година новорегистрираните пациенти в "Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко А. Марков – Варна" ЕООД са 2135. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. "Лошата" е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този брой", коментира управителят на дружеството проф. д-р Георги Кобаков

Продължава и поддържането на висока заболеваемост на рака на храносмилателния тракт. Както и през последните три години той държи първата позиция в класацията за най-често срещаната диагноза (522 случая) като доминиращ е ракът на дебелото черво – 190 пациенти. На второ място по най-голям брой новооткрити случаи са кожните карциноми с 347 новооткрити случая през 2024 година. Ракът на млечната жлеза е трети – 290 от новорегистрираните. 

Преминалите през стационара на СБАЛОЗ – Варна са 9020. През 2024-та година са извършени 1662 операции, като 1335 от тях са в Хирургичното отделение на болницата, а 327 – в отделението по гинекология.

Екипът на СБАЛОЗ – Варна ще продължи да е съпричастен на кампаниите на Съюза за международен контрол на рака. 

Зад кампанията "Уникални и единни", която започва на 4 февруари 2025 година и ще бъде актуална в следващите три години, стои посланието "Лекувайте човека, а не само болестта". Целта ѝ е постигането на ориентиран към хората подход в здравеопазването, който напълно да интегрира уникалните нужди на всеки индивид със състрадание и съпричастност. Идеята е, че само така може да бъдат постигнати най-добри здравни резултати.

"Хората, живеещи с рак, се чувстват безпомощни в непозната и объркваща здравна система и в същото време – в емоционална вихрушка от страх и отчаяние, което поставя допълнителни препятствия по пътя към здравето", отбелязва психологът на СБАЛОЗ – Варна Гергана Иванова. От дългогодишния си опит в работата с пациенти с онкологична диагноза и техните близки, тя е категорична, че няма "лек" етап от протичането на лечението. От шока от получаването на диагнозата, през нейното отричане и често отказ от лечение, до чувството за зависимост от другите и вината пред близките, ангажирани с логистиката около лечението на болния, пациентът действително преминава не само през физическо, но и през дълбоко душевно страдание. Гергана Иванова приветства стремежа на кампанията за постигането на здравна система, ориентирана към хората и базирана на холистичния, мултидисциплинарен подход към лечението на пациентите. "Това би бил огромен скок в развитието на системата на здравеопазването в полза на пациента и аз съм сигурна, че ще се положат усилия в тази посока", подчерта психологът на СБАЛОЗ – Варна. 

"Нашето лечебно заведение ще продължи да поддържа високия стандарт в грижата и лечението на пациентите, защото здравето не е кампания, а всекидневна отговорност за всеки от нас", категоричен е и проф. д-р Георги Кобаков.

Световният ден за борба с рака се отбелязва от 2000-та година с цел да припомня поне веднъж в годината на хората по света да бъдат внимателни и да не пропускат профилактичните си прегледи, защото най-добрите шансове за пълно излекуване от рак са когато е хванат в ранен стадий. Датата е избрана с подписването на Парижката харта след световната конференция за борба с рака на 4 февруари 2000 година.

2025 © Варна е

Обявиха грипна епидемия във Варна

Учениците продължават да се обучават присъствено
Обявиха грипна епидемия във Варна

Област Варна влиза в грипна епидемия от 23 до 29 януари. Със заповед на директора на РЗИ за посочения период се въвеждат временни противоепидемични мерки

Те включват преустановяване на плановите консултации на здрави бременни жени и кърмачета, на плановите имунизации и реимунизации, на профилактични прегледи, както и на свижданията в лечебните заведения, специализираните институции за предоставяне на социални услуги и услуги от резидентен тип за деца и възрастни. Освен това се въвежда стриктен ежедневен филтър в детските заведения за недопускане на заболели деца, информират от Министерството на здравеопазването.

Запазва се присъствената форма на обучение в училища и университети в морската столица. 

Следващото заседание на Областната оперативна комисия ще се проведе в понеделник 27 януари 2025 година в РЗИ – Варна.

2025 © Варна е