Мобилно меню

27 варненчета са родени с помощта на общинската инвитро програма през 2022-ра

От старта на програмата през 2015 г. родените деца са 152
27 варненчета са родени с помощта на общинската инвитро програма през 2022-ра

27 бебета - 13 момичета и 14 момчета, са родени с финансовата подкрепа от инвитро програмата на Община Варна за подкрепа на семейства с репродуктивни проблеми. Данните са за периода от началото на 2022 година до месец ноември, съобщиха от дирекция „Здравеопазване“. От старта на програмата през 2015 г. родените деца са 152, от които 87 момчета и 65 момичета. Предстои още 34 двойки да бъдат финансово подпомогнати, като осем от тях ще получат по 3 500 лв. за процедури с донорска яйцеклетка, а останалите - по 2 000 лв. за медицински изследвания, след окончателно одобрение от Общинския съвет.

По програмата на Община Варна се финансират двойки с репродуктивни проблеми, както следва:
До 2 000 лева за изследвания и манипулации, които не се финансират от ЦАР;
До 2 000 лева за изследвания, манипулации и/или инвитро процедура със собствен генетичен материал;
До 3 500 лева за изследвания, манипулации и инвитро процедури по донорска програма.

Двойките, желаещи да кандидатстват, трябва да подадат документите (искане, декларация, мед. документация) на гише №13 в Община Варна. Процедурата е облекчена, тъй като част от информацията се проверява по служебен път.
Образци на документите са публикувани на сайта на Община Варна, откъдето могат да бъдат изтеглени (Община Варна – Дирекции и дейности – Здравеопазване): https://www.varna.bg/bg/323.

Дирекция „Здравеопазване“ предлага възможност за консултации на двойки, желаещи да кандидатстват за финансиране на дейности по асистирана репродукция, след предварително записване на телефон: 052/ 820 239.

В навечерието на Коледно-новогодишните празници, в зала „Конгресна“ в Двореца на културата и спорта, се проведе благотворителен концерт на клуба за народни танци „Моряците“, под наслов „За повече варненчета“. Събитието се реализира под патронажа на кмета Иван Портних и с подкрепата на Община Варна и на фондация "Искам бебе". Събраните средства ще бъдат преведени на фондацията в помощ на двойки с репродуктивни проблеми.

2022 © Варна е

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е