Мобилно меню

67 млади фармацевти се дипломираха в МУ - Варна

Първенец на випуска е Пресиан Бонев, който получи най-високия приз на Факултета по фармация – наградата “Златен Гален”, отличен беше и от кмета на Варна Иван Портних, който беше специален гост на тържествената церемония
67 млади фармацевти се дипломираха в МУ - Варна
1010

Медицински университет – Варна дипломира магистър-фармацевтите от Випуск 2022 на Факултета по фармация на тържествена церемония във Фестивален и конгресен център – Варна. 67 абсолвенти получиха дипломите си за завършено висше образование по специалност "Фармация" след успешно полагане на държавните изпити.

През 2023 година Факултетът по фармация към МУ-Варна отбелязва 15 години от създаването си. Годишнината е повод да се подчертаят успехите на висококвалифицирания екип от преподаватели в мисията им да обучават студенти, специализанти и докторанти по основните фармацевтични дисциплини и да подготвят специалисти на световно ниво.

По случай дипломирането на абсолвентите Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи водосвет и отправи благословия за здраве и успехи на завършващите магистър-фармацевти. В словото си Негово Високопреосвещенство пожела на дипломантите да имат чисти помисли, да са добросърдечни в делата и да се уповават на вярата.

В академичното си слово ректорът на МУ - Варна проф. д-р Валентин Игнатов поздрави дипломантите с избора им да се развиват в една от конкурентните професии. 

Науката и светът се нуждаят от  хора като Вас - млади, образовани, иновативни, знаещи и можещи специалисти, сред които вероятно са бъдещите откриватели на хапчето, лекуващо неизлечими болести.

Ректорът на МУ - Варна пожела на абсолвентите да вложат в своята работа цялата си енергия, знания, умения и опит в името на здравето и живота.

Един от най-тържествените моменти за абсолвентите и за всички гости бе полагането на Галеновата клетва. Младите специалисти произнесоха клетвените слова, повтаряйки след декана на Факултета по фармация проф. д-р Петко Маринов.

От Випуск 2022 с отличен успех се дипломираха 15 магистър-фармацевти. Първенец на випуска е Пресиан Бонев, който завърши обучението си с успех Отличен 6.00 и заслужено бе удостоен с най-високия приз на Факултета по фармация – наградата "Златен Гален".

Получавайки статуетката от Ректора проф. Игнатов, първенецът на випуска отправи благодарност от името на дипломантите към ръководството на МУ - Варна и към всички преподаватели.

Благодарим, че запалихте искрицата в нас да се отдадем на една от най-хуманните и благородни професии, че ни превърнахте в знаещи и ценни за обществото специалисти.

Първенецът на випуска бе отличен и от кмета на Варна Иван Портних, който беше специален гост на церемонията по дипломирането. Портних връчи на Пресиан Бонев парична награда, учредена със заповед на кмета и пожела на младите хора да са здрави, успешни и със силата на знанията си да бъдат полезни на хората. Той поздрави ректора на МУ - Варна проф. д-р Валентин Игнатов, декана на факултета по Фармация проф. д-р Петко Маринов, и целия екип на висшето учебно заведение за отлично подготвените кадри в сферата на здравеопазването, които се дипломират всяка година във Варна.

За поредна година Деканът на Факултета по фармация връчи награда на името на  "Проф. д-р Делчо Желязков", един от основоположниците на Медицински университет - Варна и основател на Катедрата по фармакология. С наградата на Декана проф. Петко Маринов, за цялостен принос в развитието и издигането на авторитета на Факултета по фармация бе удостоена проф. Диана Иванова.

За активна студентска дейност и за високи заслуги за утвърждаване на доброто име и престижа на университета, бяха връчени също плакети и грамоти на магистър-фармацевтите Дебора Съботинова, Арсений Бекетов и Джан Белгин Кър.

Музикален поздрав към абсолвентите от Випуск 2022 отправи второкурсникът от специалност "Медицина" в МУ - Варна Александър Петров, който изпълни една от вечните класики на България - песента на Емил Димитров "Ако си дал". В празничната програма участваха и млади надежди на Клуб по спортни танци "Денс Моушън" – Варна.

2023 © Варна е

За 20 години: Над 8000 пациента са спасени в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина"

Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове
За 20 години: Над 8000 пациента са спасени в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина"

Точно преди 20 години на 15 юни 2005 година във Варна е създадена Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина". С това се поставя началото на възможността за пациенти от Източна България животозастрашаващи състояния да бъдат спасени. До този момент тези пациенти, нуждаещи се от планова или спешна сърдечна хирургия поради тежки състояния, са били транспортирани до София, често по въздух, или изобщо не са получавали възможност за адекватно лечение.

Оттогава в Клиниката са извършени над 8000 големи планови или спешни операции от почти целия диапазон на сърдечната хирургия при възрастни.

Единствената в Североизточна България Клиника по кардиохирургия, днес е модерен и високотехнологичен център, в който работи опитен и висококвалифициран екип от хирурзи, реаниматори, кардиолози и специалисти по здравни грижи, който е на разположение на пациентите денонощно, 7 дни в седмицата. В Клиниката са обособени стационарно отделение, отделение по реанимация за кардиохирургични пациенти, оборудвана за 24-часово продължително мониториране на жизнените показатели в непосредствения следоперативен период и съответното интензивно лечение и операционен блок с две напълно оборудвани зали за извършване на сърдечни операции със или без използване на машина сърце-бял дроб.

Началникът на клиниката д-р Георги Бъчваров обяснява:

"Съгласно модерните тенденции, решението за лечебната стратегия при пациентите в УМБАЛ "Света Марина" - Варна се взема след ежедневни обсъждания от екип от специалисти, наречен кардиотим (Heart team). Най-често кардиохирургично лечение кардиотимът препоръчва поради коронарна атеросклероза – аорто-коронарен байпас, в това число операции с пълна артериална реваскуларизация и на биещо сърце; следват корекция или протезиране на сърдечните клапи, като на разположение на пациента са високотехнологични сърдечни импланти, включително най-авангардните биологични аортни и митрални клапи, позволяващи имплантирането им при млади хора, спестявайки им доживотния прием на антикоагуланти (медикаменти за разреждане на кръвта); не на последно място планова и спешна хирургия на аортата и други по-редки заболявания."

Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове. Това позволява да се изготви подробен план за извършване на оперативната интервенция, а рисковете за пациента да се сведат до минимум.

Оборудването в операционните зали покрива стандартите на най-големите кардиохирургични центрове по света.

В ход е процедура по закупуване на последно поколение машина за извънтелесно кръвообращение. Торакоскопското оборудване и пълният набор инструментариум позволяват извършването на сърдечни операции с минимално-инвазивни достъпи под триизмерен визуален контрол. Специализирана апаратура дава възможност за хирургично лечение на ритъмни нарушения.

В ролята си на университетски център Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина" е тясно ангажирана с обучението на студенти, стажанти и специализанти от Медицински университет – Варна,  с което утвърдените специалисти предават знанията си и опита си към младите лекари. 

2025 © Варна е