Мобилно меню

67 млади фармацевти се дипломираха в МУ - Варна

Първенец на випуска е Пресиан Бонев, който получи най-високия приз на Факултета по фармация – наградата “Златен Гален”, отличен беше и от кмета на Варна Иван Портних, който беше специален гост на тържествената церемония
67 млади фармацевти се дипломираха в МУ - Варна
942

Медицински университет – Варна дипломира магистър-фармацевтите от Випуск 2022 на Факултета по фармация на тържествена церемония във Фестивален и конгресен център – Варна. 67 абсолвенти получиха дипломите си за завършено висше образование по специалност "Фармация" след успешно полагане на държавните изпити.

През 2023 година Факултетът по фармация към МУ-Варна отбелязва 15 години от създаването си. Годишнината е повод да се подчертаят успехите на висококвалифицирания екип от преподаватели в мисията им да обучават студенти, специализанти и докторанти по основните фармацевтични дисциплини и да подготвят специалисти на световно ниво.

По случай дипломирането на абсолвентите Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи водосвет и отправи благословия за здраве и успехи на завършващите магистър-фармацевти. В словото си Негово Високопреосвещенство пожела на дипломантите да имат чисти помисли, да са добросърдечни в делата и да се уповават на вярата.

В академичното си слово ректорът на МУ - Варна проф. д-р Валентин Игнатов поздрави дипломантите с избора им да се развиват в една от конкурентните професии. 

Науката и светът се нуждаят от  хора като Вас - млади, образовани, иновативни, знаещи и можещи специалисти, сред които вероятно са бъдещите откриватели на хапчето, лекуващо неизлечими болести.

Ректорът на МУ - Варна пожела на абсолвентите да вложат в своята работа цялата си енергия, знания, умения и опит в името на здравето и живота.

Един от най-тържествените моменти за абсолвентите и за всички гости бе полагането на Галеновата клетва. Младите специалисти произнесоха клетвените слова, повтаряйки след декана на Факултета по фармация проф. д-р Петко Маринов.

От Випуск 2022 с отличен успех се дипломираха 15 магистър-фармацевти. Първенец на випуска е Пресиан Бонев, който завърши обучението си с успех Отличен 6.00 и заслужено бе удостоен с най-високия приз на Факултета по фармация – наградата "Златен Гален".

Получавайки статуетката от Ректора проф. Игнатов, първенецът на випуска отправи благодарност от името на дипломантите към ръководството на МУ - Варна и към всички преподаватели.

Благодарим, че запалихте искрицата в нас да се отдадем на една от най-хуманните и благородни професии, че ни превърнахте в знаещи и ценни за обществото специалисти.

Първенецът на випуска бе отличен и от кмета на Варна Иван Портних, който беше специален гост на церемонията по дипломирането. Портних връчи на Пресиан Бонев парична награда, учредена със заповед на кмета и пожела на младите хора да са здрави, успешни и със силата на знанията си да бъдат полезни на хората. Той поздрави ректора на МУ - Варна проф. д-р Валентин Игнатов, декана на факултета по Фармация проф. д-р Петко Маринов, и целия екип на висшето учебно заведение за отлично подготвените кадри в сферата на здравеопазването, които се дипломират всяка година във Варна.

За поредна година Деканът на Факултета по фармация връчи награда на името на  "Проф. д-р Делчо Желязков", един от основоположниците на Медицински университет - Варна и основател на Катедрата по фармакология. С наградата на Декана проф. Петко Маринов, за цялостен принос в развитието и издигането на авторитета на Факултета по фармация бе удостоена проф. Диана Иванова.

За активна студентска дейност и за високи заслуги за утвърждаване на доброто име и престижа на университета, бяха връчени също плакети и грамоти на магистър-фармацевтите Дебора Съботинова, Арсений Бекетов и Джан Белгин Кър.

Музикален поздрав към абсолвентите от Випуск 2022 отправи второкурсникът от специалност "Медицина" в МУ - Варна Александър Петров, който изпълни една от вечните класики на България - песента на Емил Димитров "Ако си дал". В празничната програма участваха и млади надежди на Клуб по спортни танци "Денс Моушън" – Варна.

2023 © Варна е

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е